هورمون بدن خودتان بسازید نخرید!

هورمون بدن خودتان بسازید نخرید!

- in تغذیه, داروها, مقالات ورزشی
7179
۰
Testosterone-Heart-Risk

تک اندام : ما در این مقاله روش هایی برای افزایش طبیعی هورمون تستوسترون را به شما معرفی خواهیم کرد .


تمرین وزنه در عصر

از آنجایی که سطح طبیعی تستوسترون بدن صبح ها و اویل عصر بالاتر است شاید در تمرینات صبح قوی تر باشید . با این حال مشخص شده که سطح تستوسترون در ادامه روز دچار افت سطح می شود بنابراین تمرین عصر می تواند به افزایش سطح تستوسترون در بدن کمک کند .

وزنه زدن

تمرین با وزنه های سبک و متوسط باعث افزایش سطح تستوسترون در سرم خون می شود . همچنین تمرکز روی حرکات چند مفصلی / ترکیبی مثل اسکوات ، ددلیفت ، زیربغل هالتر خم ، پرس سینه و … با وزنه های سنگین و حداکثر ۶ الی ۸ تکرار با استراحت های نسبتاً کوتاه بین ست ها ( ۱ الی ۲ دقیقه ) باعث یک پاسخ هورمونی بزرگتر می شود .

هوازی هوشمندانه

تمرین هوازی وجه مهمی از تمرینات فیزیکی برای پائین نگهداشتن درصد چربی و سلامت قلب است اما اگر بخواهید هوازی خیلی شدید یا خیلی طولانی انجام دهید می تواند روی سطح تستوسترون تاثیر بگذارد . در حالت ایده آل ۳۰ دقیقه هوازی با شدت متوسط ابتدای صبح بعد از بیداری از خواب انجام دهید و این کار را ۴ جلسه در هفته دنبال کنید و عصر آن روزها هم وزنه بزنید . چنانچه نمی توانید با این برنامه پیش بروید ، بعد از تمرین وزنه حداکثر ۳۰ دقیقه هوازی با شدت متوسط کار کنید .

کمتر در باشگاه بمانید

تمرین زدگی می تواند به میزان مشخص سطح تستوسترون را کم کند . هفته ای ۴ الی ۵ جلسه تمرین با وزنه برای تامین بدن با تستوسترون ایده آل است اما ۲ الی ۳ روز در هفته استراحت هم مفید است . نکته دوم این است که باید تمرین وزنه را تا ۶۰ دقیقه ( حداکثر ۷۵ دقیقه ) به پایان برسانید . هر چه بیشتر از ۶۰ الی ۷۵ دقیقه برای وزنه زدن بدن را بیشتر وارد فاز کاتابولیک می کند تا فاز آنابولیک( سازنده ) چرا که نسبت تستوسترون /کورتیزول در جهت نادرست پیش می رود .

خوب بخوابید

کسری خواب نشان داده که سطح سرم تستوسترون را کم می کند . سعی کنید شب ها حداقل ۷ ساعت خواب داشته باشید. اگر هم امکانش فراهم بود در طول روز ۲۰ الی ۳۰ دقیقه چرت بزنید .

چربی بخورید

بدنسازان چندین سال است که از چربی ها می ترسند ، اما اخیراً متوجه شده اند که باید رژیم هایی برای چربی ها در نظر بگیرند. تحقیقات اثبات کرده که مصرف چربی های غیر اشباعی مثل سالمون ، بادام ، دانه بذر کتان می تواند برای سلامتی مفید باشد .
علاوه بر این چربی های اشباع شده ( که در تخم مرغ و گوشت قرمز ) یافت می شود نیز برای بدن جهت تولید هورمون ها مثل تستوسترون مهم هستند . هدف این است که بین ۱۰ الی ۱۵ درصد از کالری مصرفی روزانه را از چربی های غیر اشباعی و ۱۰ درصد دیگر را هم از چربی های اشباعی تامین کنید .

پروتئین بخورید

مصرف پروتئین نه تنها بدن را با آمینواسیدها تامین می کند و به ریکاوری عضلات کمک می کند بلکه همچنین نشان داده که کمک می کند سطح تستوسترون بالاتر برود . تخم مرغ ، گوشت بدون چربی ، ماهی ، گوشت پرندگان و پروتئین وی هیدرولیزه منابع عالی پروتئین به حساب می آیند . مقدار پیشنهادی پروتئین حدود ۲/۲ گرم به ازای هر کیلو وزن بدن در روز است .

هورمون نخرید … خودتان بسازید

سبزیجات بخورید

مواد شیمیایی موجود در سبزیجات چلیپایی از جمله کلم ، کلم پیچ می توانند کمک به افزایش تستوسترون کنند. سعی کنید در طول روز یک الی ۲ وعده از این سبزیجات در وعده های غذایی خود جای دهید .

منبع : تک اندام

هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها با اجازه کتبی از مدیر سایت مجاز می باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بیشتر بخوانید

سس‌های کنجدی، سس‌های کم کالری

سس کنجد رژیمی محصول شرکت عقاب داستان‌های زیادی