5924 3351 026 7/24 پشتیبانی آنلاین

تک اندام : به طور کلی تفاوت عملکردی پپتایدها با توجه به درگیری پانکراس و سمپاتیک عروقی،آنها را به دو خانواده ghrp و ghrh متمایز میسازد:


دسته اول: هورمون رشد انسانی و هورمون های آزاد کننده هورمون رشد (GHRH) و آنالوگ های آن این دسته از پپتایدها بدون تاثیرگذاری بر روی هورمون کورتیزول دارای زنجیره ای بسیار مفید از آمینو اسیدهای کاربردی جهت عضله سازی و از بین بردن چربی های زیر پوستی با عفونت HIV در طب و چربی های میان بافتی ( کات) میباشند. درخانوادهghrh فشار بالا ترشح gh بالاتر با نوسانات کاتکولامین(احتراق بالاتر )و تپش فشار و ضربان بالا reaction پمپ بالاتر متابولیسم بالاتر.

مانند:
Somatropinne-HgH
CJC-1295
HGH fragment 176-191
Sermorelin
Tesamorelin

دسته دوم :

خانواده ghrp پانکراس رو تحت شعاع خودش قرار میده و ترشح انسولین رو بالا میبره و reaction فشار پایین جذب قند بالا که شامل 5 گروه میباشد:

1- افزایش ترشح هورمون رشد و افزایش اشتها – گرلین و مقلد گرلین (Growth Hormon Secretagogues(GHS

این گروه با تحریک هورمون گرلین( افزایش اشتها) و مقلد گرین برای بهبود اشتها و افزایش توده بدن و افزایش وزن و همچنین در سرکوب سوماتوستاتین (هورمونی که ترشح آن باعث کاهش تولید هورمون رشد در بدن میشه) و افزایش GH بسیار با ثبات تر از GHRP6 هستن و باعث عضله سازی هم میشوند.در دوز پائین کورتیزول رو افزایش نمیدن اما در دوز بالا باعث افزایش کورتیزول و افزایش ذخیره چربی در بدن میشن.

مانند:
Anamorelin
Ipamorelin

2- پپتایدهای آزاد کننده هورمون رشد ( GHRPs)

این دسته پپتاید هر کدوم با توجه به نوع و قدرت خود باعث سرکوب سوماتوستاتین و افزایش جی اچ در بدن میشن و در عضله سازی نقش دارن. افزایش تراکم مواد معدنی استخوان، افزایش میتوز و میوز که منجر به توده عضلانی بیشتر، هیدرولیز تری گلیسرید که باعث از دست دادن برجسته چربی، تقویت بافت همبند، و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست- افزایش قدرت عضلانی و استقامت، به دست آوردن توده عضلانی، حفاظت عصبی،.سایت تک اندام. توانبخشی از مفاصل و سرعت بهبودی زخم افزایش یافته- حفاظت و التیام زخم به خصوص برای اختلال عملکرد قلبی و اختلالات از ویژگی های این گروه پپتاید میباشد که البته دفع آنزیمی بنام کراتین فسفوکیناز جهت بهبود قلب و همچنین افزایش قدرت و التیام زخم و افزایش تراکم استخوانی در پپتاید هگزارلین مشهود میباشد. تاثیر گذاری بر افزایش کورتیزول در هر کدام از پپتایدهای این گروه متفاوت است. بطوری که در جی اچ آر پی 6 کمترین و در هگزارلین بیشترین اثر را دارد.

مانند:
Alexamorelin
GHRP-6
(pralmorelin ( GHRP-2
hexarelin

3- انواع فاکتورهای رشد

این دسته از پپتایدها برای جبران کمبود و اختلالات در رشد و نمو – بهبود زخم های مزمن و ترمیم آسیب های استخوانی-ایجاد عروق خونی و رگ های خونی جدید پس از آسیب، و اکسیژن رسانی بیشتر به عضلات مورد استفاده قرار میگیرد.

مانند:
FGFS فاكتور رشد فيبروبلاست: رگزایی، بهبود زخم، رشد و نمو

HGF فاكتور رشد هپاتوسيت : بازسازی اندام بزرگسالان و در بهبود زخم.

IGF-1 فاكتور1 رشد شبه انسوليني و آنالوگ های آن : جهت رشد و نمو

MGFs فاكتورهاي رشد مكانو : جهت رشد و نمو

PDGF فاكتور رشد مشتق شده از پلاكت :در طب برای کمک به درمان زخم های مزمن و در جراحی ارتوپدی استفاده می شود و برای درمان از دست دادن استخوان

VEGF فاكتور رشد وازكولار –اندوتليال : برای ایجاد عروق خونی و رگ های خونی جدید پس از آسیب، و اکسیژن رسانی بیشتر به عضلات

4- مهار کننده های مایوستاتین myostatin Inhibitors

مایوستاتین یک نوع است که در سلولهای عضله اسکلتی تولید می شود و در خون جریان می یابد که مانع از رشد و تمایز عضلات می شود. در حقیقت مایوستاتین باعث جلوگیری از تکثیر و تمایز سلولهای بنیادی عضله و باعث تضعیف رشد تارهای عضلانی و در نتیجه کاهش توده عضلات اسکلتی میگردد. مصرف آنتی مایوستاتین ( مانند فولیستاتین) باعث: افزایش حجم (هایپرتروفی و هایپر پلازیا) در عضلات اسکلتی -افزایش قدرت در عضلات اسکلتی- کاهش توده چربی بدون تأثیر در عضلات صاف و قلبی بدون اختلال و عوارض جانبی در طول عمر و افزایش قدرت استخوانی مؤثر در ترمیم و استحکام بافت همبند میگردد.

مانند:
Follistatin

الباقی دادهای فراخوان پپتیدی یا زیر مجموعه پپتیید از فرایند چند امینوی هستن و جز دسته ها حساب نمیشود یعنی category یکسال هست نه فراید جدا گانه به طور مثال تعديل كننده هاي متابوليك

شامل:

1-فعال کننده های( AMPK (AMP-activated protein kinase :
مانند:
AICAR
2- آگونيست هاي Peroxisome Prolifrator Activated Receptor:
مانند:
GW 1516
Asterapet
فاکتورهای وازکولارو و……

مترجم : Pouria Spring

[notification type=”notification_mark” ]منبع[/notification]

About the author

ایمیل : Mag.Takandam@Gmail.Com

ارسال نظر