آیا ال کارنیتین چربی سوز است ؟

آیا ال کارنیتین چربی سوز است ؟

- in مقالات ورزشی
2181
۱
052213LCarnitine

تک اندام : ال کارنیتین یک ترکیب شبه ویتامینی است که عملکرد آن در متابولیسم چربی ها شناخته شده است.منابع ال کارنیتین گوشت و لبنیات میباشد به طوری که در ۱۰۰گرم گوشت گوسفندی ۲۱۰میلی گرم ال کارنیتین وجود دارد.

در بدن انسان روزانه ۲۰گرم ال کارنیتین از کبد و کلیه تولید میشود ک حدود ۹۰درصد آن در عضلات قرار دارد.نحوه عملکرد ال کارنیتین به این نحو است که انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیر را به غشای میتوکندریایی تسهیل میکند. اما این باور که ال کارنیتین نقش چربی سوزی دارد اشتباه است.زیرا این فرایند انتقال اسید چرب به میتوکندری محدود به اکسیداسیون چربی ها میباشد.و نقش چربی سوزی آن صرفا تبلیغات شرکتهای تولید مکمل است.

ال کارنیتین گشاده کننده عروق در بافتهای محیطی است. به طوری که در تحقیقات انجام شده با مصرف آن احتمال افزایش جریان خون و ازاد سازی اکسیژن وجود دارد و نیز باعث کاهش درد عضلانی پس از تمرین میشود.زیرا از تجمع لاکتات در عضله جلوگیری میکند و باعث بهبود عملکرد ورزشی میشود. مطالعات نشان داده ک اثرات مفید این مکمل در بانوان بیشتر ظهور میکند.

اثرات ال کارنیتین شامل:۱کاهش میزات تخلیه گلیگوژن عضلات۲افزایش اکسیداسیون اسیدهای چرب عضلات ۳بهبود مقاومت عضلات در برابر خستگی

میزان مصرف روزانه الکارنیتین ۲تا ۴گرم در روز میباشد که باید,در روز تقسیم شود و همراه با وعده غذایی میل گردد.بیشترین اثر :نیم ساعت قبل تمرین مصرف گردد

این مکمل به صورت قرص. کپسول مایع و پودر در بازار موجود میباشد.

عوارض جانبی آن در دوزهای بالای ۳تا۴گرم بوجود می اید ک شامل: بوی بد ماهی در بدن و ادرار.اسهال. سرگیجه. استفراغ.

لازم به ذکر است که افراد که اختلال تیرویید دارند و افرادی مشکلات کلیوی دارند و کسانی ک داروهای درمان تیرویید و وارفارین مصرف میکنند منع مصرف دارند.

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی حامد نادی

منبع : تک اندام

هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها با اجازه کتبی از مدیر سایت مجاز می باشد.

1 Comment

  1. ممنون از اطلاع رسانیتون

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بیشتر بخوانید

۱۰ اشتباه در تمرینات بدنسازی بانوان

دلایل خوبی‌ برای توجه مردم به مجلات فیتنس