عوارض استروئیدها از شایعات تا تحقیقات

عوارض استروئیدها از شایعات تا تحقیقات

- in داروها
4783
۰
steroeed

در این مقاله با توضیحات بیشتری در مورد عوارض شایع مصرف این داروها در خدمت شما عزیزان باشیم.

مشکالت کبدی: پژوهش های متعدد چنین بیان می نماید که یکی از مهمترین عوارض ناخواسته داروهای آنابولیک استروئید،عوارض کبدی آنها می باشد. استروئیدهای آنابولیک خوراکی که عمدتا از دسته ترکیبات ۱۷ -آلفا آلکیله هستند )مانند اکسی متولون،دیانابول، و…( مسئول ایجاد اکثریت قریب به اتفاق موارد گزارش شده عوارض کبدی این دسته دارویی می باشند و بالعکس،استروئیدهای آنابولیک تزریقی )مانند نادرلون دکانوات( دارای اثرات غیر محسوس روی کبد می باشند. نگاهی به آمار و ارقام نشان می دهد که متاسفانه طی چند سال اخیر ورزشکاران از مصرف فرآورده های تزریقی که پایدار عوارض استروئیدها از شایعات تا تحقیقات هستند و به سادگی در ادرار تشخیص داده می شوند،بتدریج دست کشیده و به سمت استروئیدهای آنابولیک خوراکی روی آورده اند،زیرا که حداکثر تا یک ماه پس از مصرف از بدن دفع می شوند. به همین خاطر است که آمار عوارض و مشکالت کبدی این داروها طی سالهای اخیر بطور سرسام آوری باال رفته است.

بدلیل عوارض کبدی ناشی از مصرف خوراکی این داروها به ویژه انواع ۱۷ -آلفا آلکیله آن،پس از مصرف،آزمایشات کبدی اغلب مقادیر غیر طبیعی را نشان می دهند. خود ورزشهای سنگین )مانند وزنه برداری( به تنهایی می توانند سبب تغییراتی در نتایج آزمایشات عمومی عملکرد کبدی از قبیل سنجش میزان آنزیم های SGPT،SGOT و LDH شوند.

بنابراین توصیه می شود که در این ورزشکاران برای ارزیابی میزان تاثیر داروها روی عملکرد کبد از آزمایشات اختصاصی تر مانند سنجش ایزو آنزیم های آلکالین فسفاتاز کبدی و نیز ایزوآنزیمهای الکتات دهیدروناژ کبدی استفاده شود. همچنین در برخی از گزارش ها آمده است که استروئیدهای آنابولیک می توانند آنزیم های کبدی مسئول مسیرهای متابولیسمی را تحت تاثیر خود قرار دهند و حتی روی مسیرهای درونی متابولیسم استروئیدها در بدن تاثیر بگذارند. استروئیدها آنابولیک ۱۷ -آلفا آلکیله باعث تاخیر در تصفیه کبدی سولفوبروموتالنین می شوند که به نوبه خود برای سنجش میزان کلیرانس کبدی بکار می رود. ازجمله عوارض کبدی استروئیدهای آنابولیک می توان به پلیوزیس هپاتیس،احتباس صفرا،یرقان انسدادی،تغییرات ساختمانی و فیزیولوژی داخل کبدی و اختالل عملکرد سلولهای کبدی اشاره کرد. پلیوزیس هپاتیس،عارضه ای است که با تخریب کیستی کبد همراه با خون ریزی،مشخص شده و عارضه فوق اغلب همراه با تاریخچه سل می باشد. شاید به همین دلیل می باشد که مصرف کنندگان استروئیدهای آنابولیک نسبت به بقیه افراد، استعداد بیشتری را برای ابتالء به بیماری سل از خود نشان می دهند.

هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها با اجازه کتبی از مدیر سایت مجاز می باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بیشتر بخوانید

سس‌های کنجدی، سس‌های کم کالری

سس کنجد رژیمی محصول شرکت عقاب داستان‌های زیادی