5924 3351 026 7/24 پشتیبانی آنلاین

اینجا در مورد تستوسترون صحبت میکنیم و شما را با این دارو آشنا میکنیم در مورد اینکه تستوسترون اصولا هورمونی مردانه بوده و در بدن مردان به مقدار زیاد ترشح شده و در بدن زنان نیز به مقدار کمی یافت و ترشح می شود پیشتر سخن ها گفته شده است و در مورد اینکه از دیر باز ورزشکاران و حتی افرادی که برای مقاصد غیر ورزشی قصد تقویت بدن خود را داشتند از نمونه های خارجی این هورمون که در قالب آمپول تهیه و تولید می شود استفاده می کردند نیز کمابیش سخن گفته شده است.

مقالات ارائه شده در بخش استروئیدها و داروهای نیروزا،صرفا جهت افزایش اطلاعات شما در زمینه این داروها می باشد. ضمنا مقادیر گفته شده در این مقالات جنبه تئوری دارند و استفاده از این دارو ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

هورمون های ثانویه
بسیاری از تغییرات فیزیکی بدن مردان و تمایز این *** از آدمی با *** مخالف را همین هورمون به ظاهر ساده رقم می زند و همچنین این هورمون در نتیجه فعل و انفعالات شیمیایی در بدن تبدیل به هورمون های دیگر نظیر استروژن و DHT می شود که هر یک از این هورمون ها نیز وظیفه و عملکرد خاص خود را در بدن داشته و هر یک کارایی خود را دارند.

در مورد استفاده ورزشکاران از این هورمون و از مشتقات این هورمون تا به امروز موارد زیادی لو رفته و بر ملا شده است و استفاده از این ترکیب و این هورمون برای تقویت عملکرد ورزشکاران محدود و به سال ها حتی دهه های اخیر نمی شود.
دوپینگ در دوران باستان

نوع بشر بسیار پیشتر از اینکه به وجود این ماده در بدن و اصولا به وجود ترکیباتی به نام هورمون در بدن پی برده باشد از منابع طبیعی این هورمون برای تقویت قوای جسمی و ***ــی و برای تقویت روحیه جنگندگی استفاده می کرده است به گونه ای که مصرف و تجویز بیضـه حیوانات که منبع طبیعی هورمون تستوسترون می باشد از دیر باز در میان اقوامی همانند رومی ها و یونانی ها و دیگر اقوام متمدن آن دوران معمول بوده است.
سوء استفاده از دارو

در سال های اخیر که این هورمون شناسایی و کشف شد و نمونه های خارجی این هورمون نیز برای مقاصد پزشکی و درمانی تهیه و روانه بازار شد استفاده های غیر اصولی و ورزشی که در اصل سوء استفاده از دارو نیز محسوب می شود به شدت بالا گرفت و به تبع بالا گرفتن مصرف این دسته از ترکیبات در ورزش مخصوصا ورزش های قدرتی، تولید و عرضه زیر زمینی این دسته از ترکیبات نیز شدت گرفت.


مشتقات جدید
در این میان تحقیقات جدید نیز منجر به کشف مشتقات دیگر این هورمون و در برخی موارد هم دستکاری هورمون اصلی و رسیدن به هورمون هایی جدید با خواصی جدیدتر و متفاوت تر انجامید که این هورمون های جدید از نظر مکانیسم اثر و از نظر تاثیراتی که بر بدن می گذاشت با نمونه هورمون اصلی تفاوت هایی داشت.


تست های مبارزه با دوپینگ
از سال هایی که تست های مبارزه با دوپینگ نیز مطرح شد بحث نیمه عمر و ماندگاری دارو در بدن نیز به صورت جدی وارد بازی شد و همین مسئله نیز به تولید و عرضه مشتقاتی از این هورمون انجامید که نیمه عمری کوتاه تر داشته و سریعا از بدن خارج می شد و در تست های دوپینگ نیز کفه ترازو را به ضرر ورزشکار رقم نمی زد که از این نمونه های می توان به نمونه های محلول در آب که آنها را به اسم تستوسترون سوسپانسیون می شناسید اشاره کرد.


استرهای مختلف
امروزه استرهای مختلفی از این هورمون برای مصارف دارویی و در برخی موارد هم برای مصارف دامی و حتی ورزشی تولید و عرضه می شوند که هر یک از این استرها از نظر طول ماندگاری و تبدیل به هورمون های ثانویه همانند استروژن و DHT و از نظر دیگر ویژگی هایی که در بحث در مورد داروها و مخصوصا تسوسترون مورد توجه قرار می گیرد تفاوت های بنیادین با هورمون تستوسترون و با دیگر مشتقات و دیگر استرها داشته است.
سر افکندگی در تست ها

بسیاری از ورزشکارانی که در برابر تست های کنترل دوپینگ سر افکنده شده اند در نتیجه مصرف تسوسترون و یا در نتیجه مصرف نمونه ها و مشتقاتی از این هورمون سر افکنده گردیده اند.
دوپینگ سازمان دهی شده و دولتی

در این میان بیشترین استفاده از این دارو و این دسته از داروها که فرمی سازماندهی شده و کاملا دولتی و اجباری داشته است را کشورهای کمونیستی همانند شوروی سابق و آلمان شرقی در کارنامه داشته اند چرا که در این سیستم ها فدا شدن جان انسان و یا حتی فدا شدن جان عده کثیری از انسان ها برای اثبات برتری پوشالی نظام های از درون تهی و از بیرون خوش نقش و نگار کمونیسیتی کاملا جایز شمرده می شد.


ابهت پوشالی کمونیسم
جالب است بدانید که زنان ورزشکار آلمان شرقی سابق که در چنگال کمونیسم اسیر بودند بی آنکه خود بدانند با استفاده از مشتقات این هورمون دوپینگ شده و به مسابقات اعزام می شدند و در اغلب موارد نیز مدال های طلا بر گردن می آویختند تا بدین ترتیب ابهت پوشالی کمونیسم در صحنه های ورزشی نیز به دنیا اثبات شود.

زنان/ سبیل های قیطانی!!!
ولی چندی بعدی که کمونیسم در این کشور ریشه کن شد این زنان با عنایت به سبیل های قیطانی قطوری که در آورده بودند و این سبیل ها بسی پر پشت تر از سبیل جوانان زیر ابرو برداشته و فوفول امروزی می نمود و با عنایت به خشونت و کلفتی صداهایی که از صدای اغلب جوانان به اصطلاح مرد امروزی قطور تر می نمود به دولت وقت شکایت کرده و غرامت گرفتند.


اثرات مثبت
بی دلیل نیست هورمون تستوسترون در میان ورزشکاران از دیر باز مورد احترام بوده است و این دسته از افراد از این هورمون استفاده می کردند و در حال حاضر نیز استفاده می کنند و در این قسمت از مقاله به پاره ای از تاثیرات مثبت و سازنده این هورمون در بدن که صد البته با اثرات منفی و فلج کننده ای که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد توام است می پردازیم:

 آنابولیسم

ورود تستوسترون به درون بدن و یا بالا بودن سطح سرمی این هورمون در خون منجر به افزایش محسوس حجم توده عضلانی می شود که خود این امر نیز در نتیجه تشدید سنتز پروتئین در توده عضلانی است که رخ می نماید.

البته باز هم تاکید می کنم قبل از اینکه خواندن در مورد اثرات مثبت و اغوا کننده این هورمون، شما را شدیدا وسوسه کرده و شما را از راه به در کند ادامه این مقاله را نیز بخوانید و ببینید که این هورمون و مشتقات آن تا چه اندازه می تواند مضر و مخرب نیز واقع شود به گونه ای که تن دادن به این همه فلاکت در اغلب موارد ارزش بهره مند شدن از پیامدهای مثبت این دسته از داروها را نداشته است.


·افزایش سایز
توجه داشته باشید که افزایش سایز بدن الزاما با افزایش حجم واقعی توده عضلانی یکی نیست چرا که در اغلب موارد به این مهم توجهی نمی کنیم که افزایش سایز بدن در نتیجه بالا بودن احتباس آب و املاح بوده و ابدا در نتیجه افزایش سنتز پروتئین در بدن رخ نمی دهد.

خود تستوسترون به افزایش سایز نیز ختم می شود که این افزایش ممکن است در نتیجه افزایش حجم واقعی توده های عضلانی بوده و یا در نتیجه تبدیل شدن تستوسترون به استروژن و در نتیجه بالا گرفتن احتباس آب و املاح در بدن رخ داده باشد.
·افزایش قدرت

در این میان کسانی که از این دسته از داروها و از این هورمون استفاده می کنند بالا رفتن محسوس قدرت را نیز تجربه می کنند که این مسئله با مسئله افزایش سایز از هر دو نوعی که یاد شده ارتباط مستقیم دارد.


·افزایش سنتز گلیکوژن
حتما می دانید که بالا بودن میزان گلیگوژن در بدن و انباشته بودن ذخایر این ماده در بدن به افزایش محسوس میزان انرژی و به تسریع باور نکردی ریکاوری در بدن ختم می شود.

بد نیست بدانید تحقیقات انجام شده در زمینه ارتباط هورمون تستوسترون با ذخایر گلیکوژن نشان داده است که بالا بودن سطح سرمی این هورمون در بدن به این امر نیز کمک می کند.
·افزایش حساسیت انسولینی

امروزه داروهای گوناگونی برای افرادی که از پایین بودن حساسیت گیرنده ها نسبت به هورمون انسولین رنج می برند تولید و عرضه می شود و در این میان پرورش اندام کاران از این دسته از داروها نیز برای بالا بردن حساسیت گیرنده های خود نسبت به این هورمون آنابولیک استفاده می کنند.

ولی شاید به این مهم واقف نباشید که خود هورمون تستوسترون نیز تا حدودی به بالاتر رفتن حساسیت گیرنده های انسولین در بدن کمک می کند و از این رو در دوره های انسولین از این هورمون و ترجیحا از مشتقات خوراکی این هورمون که از ذکر نام آن به دلیل دوری گزیدن از آموز عملی دوپینگ خودداری می کنیم علاوه بر افزایش حساسیت گیرنده ها به منظور افزایش ترشح و تولید igf-1 در کبد نیز استفاده می شود.


تقویت اثر، کمترین دز و بالاتر اثر
این مقوله اخیر دقیقا همان مقوله ای است که پیشتر به نام اثرات تقویت کنندگی یا سینرژیستی از آن یاد کردیم به این معنی که در پرورش اندام علمی و نوین سعی بر این است که به جای افزودن بر دزها و به جای طولانی تر کردن دوره های مصرف از کمترین دزهای دارویی و از کوتاه ترین دوره ها بهترین و بیشترین اثرات را بگیریم چرا که در این صورت می توان بسیاری از عوارض جانبی داروها را مهار نمود.

·تشدید چربی سوزی/ جلوگیری از سنتز چربی
کسی هورمون تستوسترون را به عنوان هورمونی چربی سوز نمی شناسد و در اغلب موارد حتی عقیده بر این است که این هورمون تا حدود زیادی به چرب شدن بدن و به تشدید روند تولید و ذخیره چربی در بدن نیز کمک می کند.

کسانی که بر این باور هستند از دیدن رگ و ریشه برخی از افراد که در نتیجه مصرف مشتقات این هورمون بروز می کند در حیرات فرو می مانند. نکته انحرافی قضیه اینجاست که بدن برخی از افراد تمایل چندانی به تبدیل تستوسترون به هورمون های زنانه نظیر استروژن را ندارد و از این رو این افراد زمانی که از تستوستترون استفاده می کنند خود این هورمون به صورت فعال در بدن باقی می ماند و تمامی این هورمون صرف عضله سازی می شود ولی در مورد اغلب افراد سهمی از این هورمون تبدیل به هورمون زنانه استروژن می شود و همین مسئله نیز به آبدار شدن و چرب شدن بدن ختم می شود و همین امر نیز افراد را دچار این خطا می کند که تستوسترون اصولا هورمونی چربی ساز است.

نکته مهم

تستوسترون نه تنها به تشدید چربی سازی در بدن کمکی نمی کند بلکه در اغلب موارد به تشدید چربی سوزی نیز در بدن ختم شده است و آبدار شدن بدن و چربی گرفتن بدن در نتیجه مصرف این دارو و در نتیجه مصرف مشتقات این دارو که در اغلب موارد دیده می شود در نتیجه مصرف نادرست و در نتیجه تبدیل شدن سهمی از این هورمون به هورمون زنانه رخ می د هد.
·افزایش تعداد گلبول های قرمز

افزایش محسوس تعداد گلبول های قرمز در نتیجه بالا بودن سطح سرمی تستوسترون در بدن به وضوح دیده می شود به گونه ای که حتی خون ریزی بی مورد از دماغ در افرادی که از استروئیدها استفاده می کنند موئد این موضوع است و زمانی که خون از رگ این افراد کشیده و به آزمایشگاه داده می شود نیز صحت این موضوع اثبات می گردد.

زمانی که تعداد گلبول های قرمز در خون افزایش یافت اکسیژن رسانی به بافت های عضلانی نیز بهتر از قبل انجام می شود و مواد غذایی با کیفیت بهتری به عضلات و بافت های عضلانی رسیده و مواد زاید نیز به خوبی از بدن خارج می شود و همه این مسائل نیز به بالا رفتن کارایی افراد در حین تمرین و رقابت ختم شده و به تشدید رشد عضلانی و بالا رفتن قدرتی بدنی محسوس نیز ختم خواهد بود.

·افزایش چگالی استخوان ها
مسلما چگالی و همچنین استقامت و قطر استخوان های فردی که سال ها وزنه بردار بوده و یا دست کم ورزشکار بوده است با فردی که زندگی عادی داشته است یکی نیست و همین امر نیز دو نکته را برای ما روشن می کند.

اول اینکه بالا بودن سطح سرمی تستوسترون که در نتیجه مصرف نمونه های خارجی این دارو و یا حتی در نتیجه پرداختن به تمرینات سنگین و به مرور زمان رخ می دهد موجب افزایش قطر و چگالی استخوان ها می شود و نکته دوم اینکه برای ورود به عرصه تمرینات سنگین، افزایش قطر و افزایش استحکام بافت های استخوانی الزامی خواهد بود.

افرادی که پا به سن گذاشته اند معمولا با از دست رفتن چگالی استخوان ها و به عبارت ساده تر با پوکی استخوان درگیر می شوند و در اغلب موارد برای این دسته از افراد هورمون های تستوسترون ترشح تجویز می شود چرا که بدن این افراد به دلیل کهولت سن دیگر قادر به تولید مقدار تستوسترون لازم نیست و ناگزیر باید از هورمون درمانی برای رفع این مشکلات استفاده کرد.

·افزایش تولید و ذخیره کراتین فسفات
ورزشکاران در برخی موارد کراتین فسفاژن را در قالب مکمل های غذایی وارد بدن خود می کنند و لازم به ذکر است که خود بدن نیز قادر است این ماده را تولید کند و گفتنی است که در منابع غذایی طبیعی نظیر گوشت قرمز نیز مقادیری از این ماده یافت می شود.

بدن برای تامین انرژی مورد نیاز به منظور پرداختن به تمریناتی که دارید نیاز به ATP خواهد داشت و برای رسیدن به این ماده نیز باید مقادیر زیادی کراتین فسفات در اختیار داشته باشد.

ذخایر کراتین فسفاف در بدن عموما پر بوده و در مواقع لزوم تولید انرژی می کنند و زمانی که با تمرینات سنگین این ذخایر را تهی می کنید بدن باید سریعا این ذخایر را دوباره احیا بکند و تستوسترون و بالا بودن سطح سرمی این هورمون به این امر کمک شایان توجهی خواهد کرد.

·مدیریت کورتیزول
هورمون کورتیزول هورمونی است که در بدن و به صورت طبیعی تولید می شود و بدن از این هورمون در جهت اماده سازی فرد در برابر خطرات و شرایط ناهنجار و نامساعد همانند گرسنگی های طولانی مدت و یا استرس های وارده استفاده می کند.

در نتیجه پرداختن به تمرینات بدنسازی که نوعی استرس شدید فیزیکی محسوب می شود بدن اقدام به تولید مقادیر زیادی از این هورمون می کند که این هورمون در کنار فعالیت هایی که در بدن دارد موجب شکسته شدن پروتئین در بافت های عضلانی شده و این پروتئین را در جهت تامین نیاز بدن به انرژی و در جهت ریکاوری کردن بدن به انرژی تبدیل می کند.

به عبارت ساده تر می توان گفتن بالا گرفتن میزان ترشح کورتیزول در بدن به معنی از دست رفتن توده حجم عضلانی خواهد بود و در صورتی که با روش های مناسب این روند را مهار نکنید هر آنچه که با سختی رشته اید پنبه خواهد شد و با از بین رفتن توده عضلانی رو در رو خواهید شد.

گفته می شود که بالا بودن سطح سرمی هورمون تستوسترون در خون موجب مهار شدن تولید و ترشح این هورمون عضله سوز می شود و از این رو بالا بودن سطح سرمی را می توان به کسانی که در صدد افزایش حجم عضلانی هستند توصیه و پیشنهاد کرد!
·تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن نیز در شرایط دشوار همانند تمرینات سنگین و شدید دچار اختلال شده و ضعیف می شود و همین ضعف نیز موجب بروز برخی از بیماری ها شده و زمینه را برای بروز برخی دیگر از بیماری ها نظیر بیماری های عفونی آماده می کند.

گفته می شود که بالا بودن معقول سطح سرمی تستوسترون در بدن به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از افت عملکرد این سیستم در جریان تمرینات سنگین و شدید به خوبی جلوگیری می کند.

ناگفته نماند که این اثرا در نتیجه بالا بودن معقول و منطقی سطح سرمی تستوسترون رخ می دهد و بدیهی است زمانی که سطح سرمی این هورمون در خون را همانند انچه که در سبک ممد کول و جعفر بازو رایج است بالا ببرید نتایج معکوس و انبوهی از فلاکت های رنگارنگ رقم خواهد خورد.
·افزایش HDL/ کاهش LDL و Total Cholestrol

این گفته نیز تنها زمانی صدق می کند که از دزهای معقول این هورمون و مشتقات آن استفاده شده و سطح سرمی تستوسترون و مشتقات آن در حد معقولی بالا باشد.

بالا بودن کلسترول خوب و پایین رفتن کلسترول مضر آرزوی همه است و مسلما زمانی که افراد پا به سن می گذارند این بالانس به هم می خورد و افراد دچار برخی بیماری ها شده و زمینه برای بروز سکته های قلبی فراهم می شود.

گفته می شود زمانی که سطح سرمی هورمون تستوسترون در خون تا به اندازه های معقول و منطقی بالا باشد این بالانس به خوبی حفظ خواهد شد.
·افزایش ******

این گفته به این معنی است که بالا بودن سطح سرمی این هورمون یعنی هورمون تستوسترون در خون به بالاتر رفتن معقول میل ***ــی ختم می شود و شور ***ــی را در حد و اندازه های معقول تقویت می کند.

در اغلب موارد به دلیل اینکه درک درستی از نیازهای ***ــی خود نداریم نیازهای ***ــی را انکار کرده و این نیازها را شدیدا سرکوب می کنیم و این در حالی است که انسان برای بقای نسل به گونه ای خلق شده است که نیازهای ***ــی فوق العاده قدرتمندی دارد و بر آورده کردن این نیازها نیز برای حفظ سلامت جسمی و تعادل روحی و روانی الزامی بوده و کمترین منافاتی با انسانیت و اخلاقیات نداشته و در هیچ یک از ادیان الهی نیز این مسئله نفی نشده است.

البته یادآوری این مهم را نیز ضروری می دانیم که بر آورده کردن نیازهای ***ــی تنها از راه های انسانی و معقول به صورتی که اخلاقیات زیر سوال نرفته و عرف و شرع با ان مخالف نباشد جایز است و ناگفته پیداست بسیاری از رفتارهای حتی ما ایرانی که ها که گاه از دیدن برخی از این رفتارها عرق شرم بر پیشانی بشریت می نشیند نه تنها گامی در جهت بر آورده کردن نیازهای ***ــی نیست بلکه دلیل آشکاری بر سقوط ارزش ها و اخلاقیات و دلیل آشکاری بر ریشه دواندن ناهنجاری های اجتماعی و بیمارهای شخصیتی است.

در صورتی که آدمی از نظر ***ــی و به درستی و از راه درست **** نشود و یا در صورتی که روش های درست و اصولی تامین این نیاز به درستی به افراد آموزش داده نشود که در جامعه ما اغلب مردم از این مسئله رنج می برند مشکلات ثانویه که اخلاقیات و ارزش های جوامع انسانی را از ریشه سوزانده و صحنه های مشمئز کننده این چنینی که امروزه در میان خود شاهد هستیم رقم می خورد که در این مقاله از ورود به این مباحث خودداری کرده و تنها به این مهم بسنده می کنیم که در اغلب موارد دلیل افت محسوس قوا و میل ***ــی در مردان پایین بودن محسوس سطح سرمی هورمون تستوسترون در خون این افراد است و بالا بردن سطح سرمی این هورمون در خون این افراد به برطرف شدن این مشکل کمک خواهد کرد و مسلما افرادی که سطح سرمی تستوسترون در خون شان بالاتر رفته باشد با افزایش میل و قوای ***ــی رو در رو خواهند شد.

·افزایش اعتماد به نفس
اعتماد به نفس و خود باوری نیز مسئله ای است روانی و روحی و که ارتباط تنگاتنگی با هورمون های موجود در بدن دارد و به جرات می توان گفت زمانی که سطح سرمی تستوسترون در بدن مردان افت می کند افت محسوس اعتماد به نفس نیز طبیعتا دیده می شود و زمانی که سطح سرمی تستوسترون در خون به اندازه های معقول بالا رفته باشد اعتماد به نفس نیز دوباره باز خواهد گشت.

·بهبود خلق و خو
خلق و خوی افرادی که به هر دلیل با افت میزان ترشح تستوسترون در بدن رو در رو شده اند نیز تغییر می کند و اگر چه افزایش شدید میزان ترشح تستوسترون در بدن و افزایش افراطی میزان سطح سرمی این هورمون در خون به پرخاشگری و رفتارهای غیر اجتماعی ختم می شود ولی نرمال بودن سطح سرمی این هورمون در خون و بالا بودن نسبی و معقول سطح سرمی این هورمون در خون به بهبود خلق و خو شدیدا کمک خواهد کرد.

تاثیرات منفی
حال که اثرات مثبت هورمون تستوسترون بر بدن را بررسی کردیم شاید بد نباشد در مورد تاثیرات منفی این هورمون نیز برخی موارد مهم و کلیدی را بیان کنیم:
·استروژن و خواص زنانگی

بدن برخی از افراد در زمینه تبدیل تستوسترون و مشتقات آن به هورمون زنانه استروژن فعالیت چندانی از خود نشان نمی دهد و این افراد حتی با مصرف دزهای بالای این هورمون نیز به عوارض استروژنی دچار نمی شود و صد البته افزایش وزن ناشی از مصرف تستوسترون در بدن این افراد نیز چندان مخحسوس نیست و اثرات این هورمون در مورد بدن این افراد دقیقا بر افزایش توده حجم خشک عضلانی متمرکز می شود ولی در اغلب موارد بدن اغلب افراد سهم عمده ای از تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند و این هورمون ثانویه که اصولا هورمونی زنانه به شمار می رود نیز موجب بروز اختلالات هورمونی شدید در بدن مردان می شود.

نکته

در برخی موارد پاره ای از مردان که در حدود 35 درصد از کل مردان را نیز شامل می شود در دوران بلوغ و با بالا گرفتن تولید تستوستورون در بدن با افزایش استروژن رو در رو شده و به عارضه نوک سینه مبتلا می شوند و صد البته در اغلب موارد افرادی که از استروئیدها استفاده می کنند نیز به دلیل اینکه روش های صحیح کار با این داروها را به درستی بلد نیستند در نتیجه تبدیل شدن تستوسترون و مشتقات آن به استروژن در بدن به این عوارض مبتلا می گردند.
آنتی استروژن

اصولا مقوله به نام آنتی استروژن و مقابله با استروژن در سبک دارویی ممد کول و جعفر بازو به چشم نمی خورد و در این سبک اصولا تمامی توجهات به تجویز دارو و آن هم تجویز داروهایی است که در ویترین ممد کول و جعفر بازو یافت می شود.

در نهایت و در صورتی که در نتیجه کپی برداری از روی این و آن آنتی استروژنی نیز در کنار استروئیدها تجویز شود که در اغلب موارد نمی شود معمولا از آنتی استروژن هایی استفاده می شود که گیرنده های هورمون های استروژن را بلوکه می کنند.
هشدار

نتیجه چنین تجویزهای دیوانه وار به صورت افزایش شدید استروژن در خون و اشباع شدن این هورمون در خون مشاهده می شود و به دلیل اینکه از سوی دیگر گیرنده های استروژنی با مصرف آنتی استروژن های نامناسب بلوکه شده اند این استروژن بر گیرنده ها اثر نمی کند و فر<

About the author

09304144679
tak.amdam@yahoo.com

14 Responses
 1. میثم

  با سلام من تازه 20 کیلو گرم وزنم را کاهش دادم و الان میخام از تسترون استفاده کنم میخام بدنم خشک شود ولی شما نوشتید چربی ساز است توصیه شما چیه مصرف کنم یا نه.

   1. میثم

    از توصیت ممنون دادا خیلی آقایی.راستی واقعا سایتتون خیلی خوب شده سریع لود میشه امیدوارم همیشه سایتتون پایدار بمونه

 2. ramin

  سلام خسته نباشید یه سوال ؟ کسایی که از هورمون استفاده میکنند چه قرص چه امپول بعد از نتیجه گرفتن و هیکلی شدن اگه بدن سازی رو ول کنن یا از قبلا کم تر برن به حالت اولشون برمیگردن؟

 3. میثم

  سلام دوست عزیز من الان یه دوره ی تست وسوستانول رو مصرف کردم و بار اولمم بوده بدنم هم جوش در آورده.فقط میخاستم بدونم چون بار اولم بوده به دوره ی پاکسازی نیاز دارم یا نه .و چطوری جوش های بدنمو از بین ببرم؟

 4. میثم

  من مشکلم حل شد و شما هنوز جوابمو ندادین خب بگین بلد نیستیم دیگه هههههه افتخارم میکنن با این سایتشون

  1. میثم

   من اشتباه کردم که به این سایت اصلا سر زدم خیلی هم به خودتون مینازین من خودم سایتتون در اولویت بود ولی واقعا براتون متاسفم.بگو دیگه دردت پوله شماره حساب بده بعد جواب سوالو بده

   1. mostafa

    آقای محترم جناب ساسانی سوال هارو تا این لحظه همه رو با حوصله بدون هیچ چشم داشتی تمام و کمال از تجربایتشون برای کاربران مورد استفاده قرار دادن این طرز حرف زدن از امثال تو بر میاد که حرف از پول میزنی ولی 2زار شعور نداری!
    یا حق …

 5. محمد

  سلام خسته نباشید.استاد استانازول برای حجم استفاده میشه یا چربی سوزی؟اخه از هر کس یه چیز میشنوه ادم!من میخوام دارو تهیه کنم برای حجم.موندم یکی میگه استانازول به امینو و… یکیم میگه سوستانون خوبه!

  1. mostafa

   اشتباه شما همین که به قول خووتون از هرکی نظر میپرسی حجم خشک بخوای بگیری استانازول بزن اگه حجم و کمی وزن بگیری سوستانول مصرف کن

ارسال نظر