5924 3351 026 7/24 پشتیبانی آنلاین

http://www.iranvij.ir/wp-content/uploads/2012/03/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AA%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%B1.jpg

كورتون نام عاميانه گروهي از داروهاست كه خاصيت مسكن و تضعيف سيستم ايمني بدن را داشته و در درمان تعداد زيادي از بيماري‌ها كاربرد دارند. نام علمي اين داروها كورتيكو استروئيد است و به شكل قرص، آمپول، اسپري و پمادهاي موضعي در بازار وجود دارند.

پردنيزولون, بتامتازون ,دگزامتازون , متيل پردنيزولون, تريامسينولون ,هيدروكورتيزون و كلوبتازول همه از انواع كورتون ها هستند.
براي درمان برخي از بيماري‌ها به عنوان مسكن فوري از انواع كورتون ها استفاده مي‌شود. مثلا در حساسيت‌هاي شديد تزريق يك آمپول كورتون مي‌تواند نجات‌بخش باشد يا در حملات شديد آسم استفاده از كورتون خوراكي يا تزريقي باعث باز شدن راه‌هاي هوايي و بهبودي مي‌شود. در بسياري از بيماري‌هاي پوستي حاد نيز پمادهاي حاوي كورتون براي تسكين علامتي به كار مي‌روند.

موارد بي‌شماري از كاربرد اين داروها در درمان درازمدت بيماري‌ها وجود دارد كه قابل جايگزيني با هيچ داروي ديگري نيستند و به دليل خاصيت تضعيف ايمني كورتون‌ها استفاده وسيع از اين داروها براي درمان بيماري‌هاي خود ايمني صورت مي‌گيرد.
مثلا براي درمان روماتيسم مفصلي ، انواعي از بيماري‌هاي كليوي، نوعي از هپاتيت كه هپاتيت خودايمني ناميده مي‌شود و انواعي از بيماري‌هاي پوستي مزمن استفاده از كورتون به مدت طولاني كاربرد دارد.
درمان بيماري كرون كه يك بيماري روده‌اي است و بيماري ام‌اس نيز در مراحل مختلف با كورتون ها صورت مي‌گيرد.
درمان طولاني مدت با كورتون اگرچه باعث رهايي بيمار از درد و رنج بيماري مي‌شود، اما منجر به وابستگي و ايجاد عوارض متعدد مي‌شود.
براي فرار از اين مشكل بزرگ اكنون شكل‌هايي از اين دارو طراحي شده است كه به صورت متمركز روي قسمت خاصي تاثير مي‌گذارد و به اين ترتيب با مقادير كم اثرات خوب و موثري ايجاد مي‌شود و عوارض به حداقل مي‌رسند.
اسپري‌هاي تنفسي مثال خوبي براي اين فرم دارو هستند. اسپري بكلومتازون و فلوتيكازون در حال حاضر اساس درمان درازمدت آسم هستند و خوشبختانه عوارض بسيار كمي دارند. اسپري بيني اين داروها نيز موجود است كه با كمترين عارضه در درمان حساسيت‌هاي فصلي به كار مي‌روند.
در مورد بيماري‌هاي مفصلي نيز در صورتي كه مصرف دارو لازم باشد، تزريق داخل مفصل موثرتر و با عارضه كمتري همراه است. اخيرا انواعي از كورتون موضعي به شكل انما براي درمان بيماري‌هاي روده‌اي نيز به بازار عرضه شده است.
هفته آينده در مورد عوارض اين داروها خواهيم نوشت.

كورتون را فقط تحت نظر پزشك معالج قطع كنيد :
عضو هيات مديره انجمن روماتولوژي با هشدار نسبت به قطع ناگهاني كورتون در افرادي كه به مدت طولاني مصرف‌‌كننده اين دارو هستند، گفت: مصرف كم يا قطع داروي كورتون در اين افراد بايد تحت‌نظر پزشك معالج صورت گيرد.

دكتر احمدرضا جمشيدي در گفتگو با ايسنا در اين باره توضيح داد: علت بروز اين حالت به سيستم بين غده هيپوفيز و غده فوق‌كليه در بدن مربوط مي‌شود؛ در افرادي كه به علت ابتلا به روماتيسم يا بيماري‌هاي ديگر، به مدت طولاني از كورتون استفاده مي‌كنند، اين سيستم بلوكه مي‌شود، از اين‌رو اين احتمال وجود دارد كه در صورت قطع ناگهاني كورتون خارجي با هيجاني كوتاه مدت، فرد وارد حالت اغما شود.
وي با بيان اين كه كورتون نام قديمي يكي از فرآورده‌هاي دارويي معروف است كه امروزه ديگر موجود نيست، افزود: اين دارو به نام‌هاي بتامتازون، دگزامتازون و هيدروكورتيون موسوم است كه بسياري از پزشكان اين داروها را براي دردهاي مزمن تجويز مي‌كنند.
وي در پايان تاكيد كرد:
هيچ‌گاه به طور مداوم از اين داروها استفاده نكنيد. پوكي استخوان يكي از عوارض درازمدت مصرف اين نوع دارو است و اگر به توصيه پزشك مجبور به استفاده از آن هستيد به طور مداوم از اين تركيبات استفاده كرده و هرگز به طور خودسرانه آنها را قطع نكنيد.

About the author

09304144679
tak.amdam@yahoo.com

ارسال نظر