هورمون اچ سی جی چیست و چه موقع مصرف می شود (HCG)

هورمون اچ سی جی چیست و چه موقع مصرف می شود (HCG)

- in داروها
137353
۲۵

هورمون اچ سی جی گنادوتروپین جفتی انسان در خانم‌های حامله در جفت ساخته و به خون مادر ترشح میشود و نقش مهمی در ادامه حاملگی دارد و نیز باعث تحریک ترشح هورمون پروژسترون می‌شود. اندازه گیری سطح این هورمون در ادرار یا خون از روشهای اصلی تعیین حاملگی می‌باشد.


موارد مصرف

هاش سی جی در درمان و در تشخیص کریپتورکیدیسم (نهان بیضگی) قبل از بلوغ که به دلیل انسداد آناتومیک نباشد، مصرف می‌شود. این فرآورده همچنین در درمان ناباروری ناشی از بی کفایتی عملکرد هیپوفیز در مردان و نیز نازایی در خانمها، به تنهایی و یا در ترکیب با منوتروپینها یا کلومیفن استفاده می‌شود. علاوه بر این در تشخیص کم کاری غدد ؟؟؟؟ در مردان، نارسایی جسم زرد و نیز به منظور تحریک تخمک گذاری در عمل باروری خارج از بدن (IVF) کاربرد دارد.

مقالات ارائه شده در بخش استروئیدها و داروهای نیروزا،صرفا جهت افزایش اطلاعات شما در زمینه این داروها می باشد. ضمنا مقادیر گفته شده در این مقالات جنبه تئوری دارند و استفاده از این دارو ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مکانیسم اثر

تاثیر هورمون گنادوتروپین جفتی انسان اغلب همانند LH می‌باشد. با تقلید پیک طبیعی LH، در زنان موجب تحریک تخمک گذاری و در مردان موجب افزایش تولید آندروژن توسط بیضه‌ها می‌گردد.

عوارض جانبی

این دارو برای تحریک تخمک گذاری در زنان نابارور و به همراه HCG برای مردان نابارور استفاده می شود. که با توجه به میزان هورمون آنها و کشور و کارخانه سازنده آنها انواع متفاوت و نامهای متفاوتی دارند مانند: مریونال، فوستیمون، گونال اف، منوپور، منوگون، هومگون و غیره. این داروها به صورت آمپول تزریقی ( عضلانی یا زیر پوستی) می باشند و در حین مصرف حتما باید زیر نظر پزشک باشند.
از عوارض جانبی ی داروها تهوع و استفراغ، چند قلوزائی و بزرگ شدن تخمدانها و تحریک بیش از حد تخمدان می باشد که جهت کنترل و پیشگیری از این حالت سونوگرافی واژینال و گاهی آزمایش خون انجام می گیرد ولی با وجود کنترل مداوم و پیشرفتهای بعمل آمده عارضه تحریک بیش از حد تخمدان، در برخی بیماران اجتناب ناپذیر بوده وهنوز یکی از عوارض این داروها می باشد.

یه داروی بیمارستانی است که در داروخانه های عادی ارایه نمیدهن. گنادوتروپین کریونیک انسانی هست که از کرون انسانی گرفته شده است چون کریون دارای هورمون های بسیاری از جمله گنادوتروپین هاستو گنادوتروپین از هیپوفیز یا هیپوتالاموس ترشح میشه و عامل ترشح هرمون های گنادی است یعنی هورمون گنادی تروف میکند.تولید میکند.هورمون گنادی مثل ال اچ و اف اس اچ. برای القای تخمک گذاری از این هورمون استفاده میشود بصورت اگزوژنوس. به این صورت که اول بصورت سه روز متمادی هورمون پی ام اس جی تزریق میکنند و بعد در روز چهارم ا چ سی جی تزریق میکنند. ۲۴ ساعت بعد تخمک گذاری رخ میدهد. در ای وی اف ازش استفاده میکنند.
نمیدونم چی دقیقا میخوایید بدونید.مکانیسمش هم مسلما تحریک ترشح ال اچ ازهیپوفیز افزایش می یابد و نیز گیرنده های ال اچ روی سلول های تکای تخمدان افزایش می یابد. یعنی حساسیت به ال اچ افزایش می یابد تا سرج و پیک ال اچ بتوان تخمک گذاری را راه اندازی کند.

این آمپول به منظور آزاد کردن تخمک ها در روز و ساعت مشخصی تزریق می شود.
روز و ساعت تزریق این آمپول بسیار مهم است و باید دقت شود. تزریق این آمپول عضلانی می باشد.
از عوارض جانبی این دارو سردرد، خستگی و تحریک پذیری می باشد. آمپول HCG در درمان ناباروری ناشی از بیکفایتی عملکرد هیپوفیزدر مردان و نیز نازایی در خانمها به تنهایی و یا درترکیب با منوتروپینها یا کلومیفن استفاده می شود.با تقلید پیک طبیعی LH در زنان موجب تحریک تخمک گذاری ودر مردان موجب افزایش تولید آندروژن توسط ؟؟؟؟ ها می گردد.در خانمهااغلب ۳۲-۳۶ ساعت پس از تجویز تخمک گذاری رخ می دهد.بایدبه بیمار توصیه شود علاوه بر تحت نظر پزشک بودن ,تا پس از مصرف دارو زمان مقاربت و نیز درجه حرارت بدن را به طور روزانه ثبت نماید. در کل آمپول HCG دارویی از دسته داروهای هورمونی است که نقش تحریک کننده غدد ؟؟؟؟ برای انجام وظائف خود می باشد معمولاً در ناباروری و یا اختلال رشد و تمایز کاربرد دارد

هورمون مذکوریکی ازهورمونهایی است که ازجفت ترشح می شود وخفف Human chorionic gonadotropin میباشدتست های بارداری به دنبال هورمونی مخصوصی در ادرار یا خون می گردند. این هورمون خاص فقط در زنان باردار تولید می شود. این هورمون معروف به هورمون بارداری است با نام hCG . هورمون بارداری بعد از جایگزینی تخمک بارور در دیواره رحم ترشح می شود جایگزینی بطور معمول ۶ روز بعد لقاح انجام می شود. مقدار این هورمون با گذشت زمان بارداری افزایش می یابد.

در دامپزشکی HCG داریم با نام تجاری کرولون که برای درمان کیست های تجمدانی در نازایی و دیر شدن فحلی به کار می رود. دسته دارویی:
هورمون. Chorulon
ترکیب دارویی:
هر ویال شامل IU 1500 واحد بین المللی + حلال (Solvent).
مکانیسم اثر:
این دارو دارای اثر تحریکی روی غدد ؟؟؟؟ دام¬های نر و ماده می¬باشد (خاصیت LH را دارد) در دام¬های ماده باعث جلو انداختن اوولاسیون فولیکولهای بالغ و تشکیل جسم زرد می¬گردد. در دام¬های نر، نسوج میانی بیضه را تحریک نموده و تولید تستسترون می¬نماید و بدین صورت بهبود وضعیت ؟؟؟؟ در دام¬های نر را باعث می¬شود.
موارد مصرف:
نمفومانی (دائم الفحلی)، عدم موفقیت در باروری، اوولاسیون تاخیری، کیست تخمدانی، جذب جنین، سقط زودرس، کریپتورکیدیسم.
مقدار و نحوه مصرف:
مادیان‌: نارسایی تخمدا ن ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد بین المللی و تکرار پس از ۲ روز
گاو : ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد بین المللی تزریق به صورت داخل وریدی، زیر جلدی و عضلانی.
سگ نر: ۱۰۰ تا ۵۰۰ واحد بین المللی به¬صورت عضلانی.
موارد منع مصرف:
در مواردی احتمال بروز شوک آنافیلاکتیک وجود دارد که با آدرنالین و کورتیکواستروئید¬ها درمان توصیه می¬شود.
زمان پرهیز از مصرف:
ندارد.
بسته بندی:
ویالهای IU 1500 + حلال

خونریزی‌های واژینال، افزایش بروز عواقب ترومبوآمبولیک، تحریک بیش از حد تخمدان و کیست تخمدان

این هورمون از ادرار زنان حامله گرفته میشود و در اوایل حاملگی از جفت و جنین تراوش می شود این هورمون باعث افزایش هورمون LH در بدن می شود تزریق این هورمون برای زنانی که مشکل تولید مثلی دارند می تواند باعث ازاد شدن تخمک شود و در مردان باعث افزایش هورمون تستسترون و درمان کاهش تراوش آن استفاده می شود مثلا در نهان خایگی بچه ها و استفاده دیگری هم در ورزشکاران دارد چون سطح تستسترون را بالا می برد پس باعث عضلانی شدن می شود برای افزایش تراوش پروژسترون هم در زنان استفاده می شود.مکانیسم همانطور که میدانید دو هورمون LH, FSH دو هورمون اصلی در شروع چرخه تولید مثلی زنان و برای تولید اسپرم است در حقیقت این هورمون باعث تراوش این دو هورمون و بیشتر LH در بدن می شود هورمون LHدر بدن مردان و زنان کارهای متفاوتی میکند مثلا در مردان باعث تراوش هورون تستسترون می شود خوب تمام فیزیولوژی بدن مرد و ساخت اسپرم به عهده تستسترون است ممکن است در اختلالات تراوشی این هورمون تجویز شود در مردان. در زنان هورمون LH باعث تخمک ریزیٰ تشکیل جسم زرد که در ساخت هورمون پروژسترون نقش اساسی دارد و حفظ اولیه رویان را باعث میشود

هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها با اجازه کتبی از مدیر سایت مجاز می باشد.

25 Comments

 1. سلام ایا کراتین هاردکو ناتریشن موجود در بازار اصلی است یا نه؟مرسی

 2. سلام می خواستم پایان دوره تستسترون از هاچ سی جی استفاده کنم لطفا در مورد مقدار ودوز مصرفی راهنماییم کنید

  1. بستگی داره چه مقدار دارو مصرف کردید و با چه دوزی

   1. ۱۲عدد تستستورون انانتات ۲۵۹mlg

 3. سلام…من سه هفته دیانابول مصرف کردم ک از هفته اول با ۲عدد قرص شرو شد ولی تحریک جن!س*یم کلا ب فنا رفت و دارو رو قطع کردم و بعد ۱ماه عادی شدم…خواستم بدونم ایا الان پاکسازی نیازه؟؟

  ۲- حدود ۱ماه دیگه میخام وین+پریموبولان برم از هرکدوم ۱۰ یا ۱۲تا..ایا پاکسازی رو باید همرا با دوره انجام بدم یا بعد از دوره؟؟؟

  ۳-ایا HCG بهتر از داروهای دیگه مـثله “تاموکسیفن” هستش برای پاکسازی؟؟؟

  مممنون میشم کمکم کنید بدجور گیرکردم

  1. سلام پاک سازی لازم نداری چون زیاد مصرف نکردی ولی میتونی کاسنی بخوری برای پاک سازی کبد

 4. با سلام من یک دفعه عمل IuI را انجام دادم و از داروی hcG استفاده نمودم قبل از اینکه آزمایشم منفی شود دیدم بدنم دچار بی حالی و تعقیر شکل در حرکات شده و دچار بیماری درماتومیوزیت یا ضعف عضلانی شدم ولی با توکل بر خدا و تلاش خودم سلامتی رو بدست آوردم الان چهار سال هست که ازدواج کردم و میخوام درمان ناباروی رو ادامه بدم ولی نگرانم که نکنه این بیماری دوباره به سراغم بیاد به نظر شما با مصرف این دارو دچار این بیماری شدم ؟ خواهشمندم راهنمایی کنید.

  1. سلام داروی اچ سی جی خودش عوارض داره خیلی ها بعد از دوره استروید استفاده میکنند که لازم نیست برای شما هم لاید آزمایش بدید زیر نظر پزشک تا جوابتون به دست بیارید

 5. سلام….در یک دوره، از ناندرولون،پریپریونات،تستوسترون صد،از هر کدوم ده میل استفادهکردم
  …..چند میل hcg مصرف کنم برای پاک سازی

 6. سلام
  روز ۹ و ۱۰ پری ودی گونال اف و ۱۱ hcg تزریق کردم و سه روز پشت سر هم اقدام داشتیم و از روز ۱۶ پری ودی کم کم حس پری ود شدن دارم و امروز که ۲۲ پری ودی این حس خیلی بیشتر شده…میخواستم بدونم احتمال داره باردار باشم؟ اگه باردار نیستم دلیل این حالتها چیه؟

 7. با عرض سلام و خسته نباشید من ی دوره وین استرول ۲۰میل و در هفته ۳بار هر بار تزریق ی میل بوده یعنی در هفته ۳میل تزریق میکنم ی قرص هم باهاش میخورم اکساندورولون روزی ۲۰میل چگونه باید بعد از دوره پاکسازی انجام بدم ممنون میشم جوابمو بدید

  1. با سلام.
   لیورگل و یا عرق کاسنی و عرق شاطره

 8. سلام من میخوام یه دوره هشت هفته ای آمپول وینسترول و پریموبولان برم

  وینسترول روزانه ۵۰ میلی گرم ۶ بار در هفته
  پریموبولان روزانه ۱۰۰ ۶ بار در هفته

  دو ماه پیش همین دوره رو رفتم منتها از هر کدوم دو تا در ۵ هفته

  به غیر از لیو ۵۲ برای پاکسازی بعد از دوره چی پیشنهاد میدید؟

  در ضمن ۱۰ ساله ورزش می کنم بدنسازی و رزمی ۲۷ سالمه
  مکمل هام هم کامله

 9. سلام خدمت شما
  بنده ۲۹ سال هستم و دو دختر دارم حدود سه ماه پیش طفلی سومم هشت ماه به دنیا امد و پسر بود اما بدبختانه بعداز گذشت ۲۹ روز وفات کرد و حالا دوباره حامله شدم و فکر کنم هفته دوم و سوم باشه داکتر برام آمپول HCG داد که ترزیق کنم وگفت برای اینکه شاید جنین پسر بشه.آیا فوموده شان درست است یاخیر؟ اگر به زودی پاسخ دهید ممنون میشم

 10. سلام. من صد عدد قرص متان ۵ میل استفاده کردم. آیا پاکسازی با hcg یا کلوماید لازمه؟

 11. سلام من یه دوره ۶۰ تایی سوما و ۱۸ عدد وینسترول استفاده کردم برای پاکسازی میخوام لیو ۵۲ بخورم آیا استفاده از hcg لازمه

 12. سلام بنده ۶۷ کیل هستم میخوام قویترین هورمونی که تو بازار هستش رو بهم معرفی کنین البته خارجی باشه (بازار)هم پیدا میکنم در کنارش هم اینارو خریدم و منتظر لطف شما هستم
  ۱٫ کراتین
  ۲٫فارماتون
  ۳٫پروتئین ۲ تا ۴ کیلو
  ۴٫کربوهیدرات ۲ ۴ کیلو
  ۵٫گلوتامین
  ۶٫لسید امنه
  ۷٫پمپاژ
  ۸٫ال ارژنین
  خواهشا راهنماییم فرمایین این همه پول خرج کردم نمیخوام هدر بره

 13. سلام خسته نباشید.میخواستم بدون بعد از دوره چقدر و هر چند روز باید اچ سی جی مصرف کنم؟
  ٢٠ میل تست ١٠٠ و ٢٠ میل بولدنون مصرف کردم

 14. با درود
  تعداد ۱۵ آمپول ناندرلون دکونات ۲۵ میلی گرمی ایرانی را هر سه روز یکبار تزریق نموده ام آیا در پایان نیاز به HCG یا مصرف پریورون می باشد در صورت نیاز چه مقدار ؟ با تشکر

 15. سلام.
  بنده یک دوره تستسترون پرپیونات ۱۰۰ در حجم ۱۰ میل کل دوره مصرف کردم.
  یعنی اول هفته یک میل و آخر هفته هم یک میل.
  دوشنبه ها هم یک عدد آمپول مگنوم tren a 100 (در مجموع ۵ آمپول).
  ۱۵ روز اول دوره هم روزی دو عدد قرص متان ۲۰ مصرف کردم.بعدش فهمیدم کبد رو سمی میکنه دیگه مصرف نکردم.
  ۱- میخوام بدونم این دوره نیاز به پاکسازی دارد؟
  ۲- الان چند روزه پهلوی سمت راستم درد دارم!مشکل میتونه کبدی باشه؟
  ۳- درد شدیدی هم گاهی در ناحیه بیضع دارم.
  ۴- حجم موهام کم شده!
  ممنون خواهم شد اگر راهنمایی فرمایید.
  باتشکر

  1. خواهش میکنم یکی راهنماییم کنه

  2. با سلام . جهت درد بیضه و پهلو حتما ب متخصص مراجعه کنید و از درمان خودسرانه پرهیز کنید . دوره شما دوره سنگینی نبوده و به احتمال بالا این درد های شما مربوط به دوره نمیباشد.

 16. سلام ببخشید مزاحم شدم یه سوال داشتم من ۱۰ تا تست پرپیونات۵۰ میل زدم نیازی به آمپول Hcg هست که بزنم؟

 17. سلام ببخشید من ۳ماه پیش ۱۰تا تست۲۵۰و سوس زدم.پاکسازی سوربیتل و لیورگل و کلومفین خوردم هاش سی جی نزدم .اولین دورم هست. مشکلی پیش میاد؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بیشتر بخوانید

سس‌های کنجدی، سس‌های کم کالری

سس کنجد رژیمی محصول شرکت عقاب داستان‌های زیادی