5924 3351 026 7/24 پشتیبانی آنلاین

هورمون اچ سی جی گنادوتروپین جفتی انسان در خانم‌های حامله در جفت ساخته و به خون مادر ترشح ميشود و نقش مهمي در ادامه حاملگی دارد و نيز باعث تحريک ترشح هورمون پروژسترون مي‌شود. اندازه گيری سطح اين هورمون در ادرار يا خون از روشهای اصلی تعيين حاملگی می‌باشد.


موارد مصرف

هاش سی جی در درمان و در تشخیص کریپتورکیدیسم (نهان بیضگی) قبل از بلوغ که به دلیل انسداد آناتومیک نباشد، مصرف می‌شود. این فرآورده همچنین در درمان ناباروری ناشی از بی کفایتی عملکرد هیپوفیز در مردان و نیز نازایی در خانمها، به تنهایی و یا در ترکیب با منوتروپینها یا کلومیفن استفاده می‌شود. علاوه بر این در تشخیص کم کاری غدد ؟؟؟؟ در مردان، نارسایی جسم زرد و نیز به منظور تحریک تخمک گذاری در عمل باروری خارج از بدن (IVF) کاربرد دارد.

مقالات ارائه شده در بخش استروئیدها و داروهای نیروزا،صرفا جهت افزایش اطلاعات شما در زمینه این داروها می باشد. ضمنا مقادیر گفته شده در این مقالات جنبه تئوری دارند و استفاده از این دارو ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مکانیسم اثر

تاثیر هورمون گنادوتروپین جفتی انسان اغلب همانند LH می‌باشد. با تقلید پیک طبیعی LH، در زنان موجب تحریک تخمک گذاری و در مردان موجب افزایش تولید آندروژن توسط بیضه‌ها می‌گردد.

عوارض جانبی

اين دارو براي تحريك تخمك گذاري در زنان نابارور و به همراه HCG براي مردان نابارور استفاده مي شود. كه با توجه به ميزان هورمون آنها و كشور و كارخانه سازنده آنها انواع متفاوت و نامهاي متفاوتي دارند مانند: مريونال، فوستيمون، گونال اف، منوپور، منوگون، هومگون و غيره. اين داروها به صورت آمپول تزريقي ( عضلاني يا زير پوستي) مي باشند و در حين مصرف حتما بايد زير نظر پزشك باشند.
از عوارض جانبي ي داروها تهوع و استفراغ، چند قلوزائي و بزرگ شدن تخمدانها و تحريك بيش از حد تخمدان مي باشد كه جهت كنترل و پيشگيري از اين حالت سونوگرافي واژينال و گاهي آزمايش خون انجام مي گيرد ولي با وجود كنترل مداوم و پيشرفتهاي بعمل آمده عارضه تحريك بيش از حد تخمدان، در برخي بيماران اجتناب ناپذير بوده وهنوز يكي از عوارض اين داروها مي باشد.

يه داروي بيمارستاني است كه در داروخانه هاي عادي ارايه نميدهن. گنادوتروپين كريونيك انساني هست كه از كرون انساني گرفته شده است چون كريون داراي هورمون هاي بسياري از جمله گنادوتروپين هاستو گنادوتروپين از هيپوفيز يا هيپوتالاموس ترشح ميشه و عامل ترشح هرمون هاي گنادي است يعني هورمون گنادي تروف ميكند.توليد ميكند.هورمون گنادي مثل ال اچ و اف اس اچ. براي القاي تخمك گذاري از اين هورمون استفاده ميشود بصورت اگزوژنوس. به اين صورت كه اول بصورت سه روز متمادي هورمون پي ام اس جي تزريق ميكنند و بعد در روز چهارم ا چ سي جي تزريق ميكنند. 24 ساعت بعد تخمك گذاري رخ ميدهد. در اي وي اف ازش استفاده ميكنند.
نميدونم چي دقيقا ميخواييد بدونيد.مكانيسمش هم مسلما تحريك ترشح ال اچ ازهيپوفيز افزايش مي يابد و نيز گيرنده هاي ال اچ روي سلول هاي تكاي تخمدان افزايش مي يابد. يعني حساسيت به ال اچ افزايش مي يابد تا سرج و پيك ال اچ بتوان تخمك گذاري را راه اندازي كند.

این آمپول به منظور آزاد کردن تخمک ها در روز و ساعت مشخصی تزریق می شود.
روز و ساعت تزریق این آمپول بسیار مهم است و باید دقت شود. تزریق این آمپول عضلانی می باشد.
از عوارض جانبی این دارو سردرد، خستگی و تحریک پذیری می باشد. آمپول HCG در درمان ناباروری ناشی از بیکفایتی عملکرد هیپوفیزدر مردان و نیز نازایی در خانمها به تنهایی و یا درترکیب با منوتروپینها یا کلومیفن استفاده می شود.با تقلید پیک طبیعی LH در زنان موجب تحریک تخمک گذاری ودر مردان موجب افزایش تولید آندروژن توسط ؟؟؟؟ ها می گردد.در خانمهااغلب 32-36 ساعت پس از تجویز تخمک گذاری رخ می دهد.بایدبه بیمار توصیه شود علاوه بر تحت نظر پزشک بودن ,تا پس از مصرف دارو زمان مقاربت و نیز درجه حرارت بدن را به طور روزانه ثبت نماید. در کل آمپول HCG دارویی از دسته داروهای هورمونی است که نقش تحریک کننده غدد ؟؟؟؟ برای انجام وظائف خود می باشد معمولاً در ناباروری و یا اختلال رشد و تمایز کاربرد دارد

هورمون مذکوریکی ازهورمونهایی است که ازجفت ترشح می شود وخفف Human chorionic gonadotropin میباشدتست های بارداری به دنبال هورمونی مخصوصی در ادرار یا خون می گردند. این هورمون خاص فقط در زنان باردار تولید می شود. این هورمون معروف به هورمون بارداری است با نام hCG . هورمون بارداری بعد از جایگزینی تخمک بارور در دیواره رحم ترشح می شود جایگزینی بطور معمول 6 روز بعد لقاح انجام می شود. مقدار این هورمون با گذشت زمان بارداری افزایش می یابد.

در دامپزشکی HCG داریم با نام تجاری کرولون که برای درمان کیست های تجمدانی در نازایی و دیر شدن فحلی به کار می رود. دسته دارويي:
هورمون. Chorulon
تركيب دارويي:
هر ويال شامل IU 1500 واحد بين المللي + حلال (Solvent).
مكانيسم اثر:
اين دارو داراي اثر تحريكي روي غدد ؟؟؟؟ دام¬هاي نر و ماده مي¬باشد (خاصيت LH را دارد) در دام¬های ماده باعث جلو انداختن اوولاسیون فولیکولهای بالغ و تشکیل جسم زرد می¬گردد. در دام¬هاي نر، نسوج مياني بيضه را تحريك نموده و توليد تستسترون مي¬نمايد و بدين صورت بهبود وضعيت ؟؟؟؟ در دام¬هاي نر را باعث مي¬شود.
موارد مصرف:
نمفوماني (دائم الفحلي)، عدم موفقيت در باروري، اوولاسيون تاخيري، كيست تخمداني، جذب جنين، سقط زودرس، كريپتوركيديسم.
مقدار و نحوه مصرف:
ماديان‌: نارسايي تخمدا ن 1500 تا 3000 واحد بين المللي و تكرار پس از 2 روز
گاو : 1500 تا 3000 واحد بين المللي تزريق به صورت داخل وريدي، زير جلدي و عضلاني.
سگ نر: 100 تا 500 واحد بين المللي به¬صورت عضلاني.
موارد منع مصرف:
در مواردي احتمال بروز شوك آنافيلاكتيك وجود دارد كه با آدرنالين و كورتيكواستروئيد¬ها درمان توصيه مي¬شود.
زمان پرهيز از مصرف:
ندارد.
بسته بندي:
ويالهای IU 1500 + حلال

خونریزی‌های واژینال، افزایش بروز عواقب ترومبوآمبولیک، تحریک بیش از حد تخمدان و کیست تخمدان

این هورمون از ادرار زنان حامله گرفته میشود و در اوایل حاملگی از جفت و جنین تراوش می شود این هورمون باعث افزایش هورمون LH در بدن می شود تزریق این هورمون برای زنانی که مشکل تولید مثلی دارند می تواند باعث ازاد شدن تخمک شود و در مردان باعث افزایش هورمون تستسترون و درمان کاهش تراوش آن استفاده می شود مثلا در نهان خایگی بچه ها و استفاده دیگری هم در ورزشکاران دارد چون سطح تستسترون را بالا می برد پس باعث عضلانی شدن می شود برای افزایش تراوش پروژسترون هم در زنان استفاده می شود.مکانیسم همانطور که میدانید دو هورمون LH, FSH دو هورمون اصلی در شروع چرخه تولید مثلی زنان و برای تولید اسپرم است در حقیقت این هورمون باعث تراوش این دو هورمون و بیشتر LH در بدن می شود هورمون LHدر بدن مردان و زنان کارهای متفاوتی میکند مثلا در مردان باعث تراوش هورون تستسترون می شود خوب تمام فیزیولوژی بدن مرد و ساخت اسپرم به عهده تستسترون است ممکن است در اختلالات تراوشی این هورمون تجویز شود در مردان. در زنان هورمون LH باعث تخمک ریزیٰ تشکیل جسم زرد که در ساخت هورمون پروژسترون نقش اساسی دارد و حفظ اولیه رویان را باعث میشود

About the author

09304144679
tak.amdam@yahoo.com

24 Responses
 1. مهرداد

  سلام می خواستم پایان دوره تستسترون از هاچ سی جی استفاده کنم لطفا در مورد مقدار ودوز مصرفی راهنماییم کنید

 2. babak

  سلام…من سه هفته دیانابول مصرف کردم ک از هفته اول با 2عدد قرص شرو شد ولی تحریک جن!س*یم کلا ب فنا رفت و دارو رو قطع کردم و بعد 1ماه عادی شدم…خواستم بدونم ایا الان پاکسازی نیازه؟؟

  2- حدود 1ماه دیگه میخام وین+پریموبولان برم از هرکدوم 10 یا 12تا..ایا پاکسازی رو باید همرا با دوره انجام بدم یا بعد از دوره؟؟؟

  3-ایا HCG بهتر از داروهای دیگه مـثله “تاموکسیفن” هستش برای پاکسازی؟؟؟

  مممنون میشم کمکم کنید بدجور گیرکردم

  1. mostafa

   سلام پاک سازی لازم نداری چون زیاد مصرف نکردی ولی میتونی کاسنی بخوری برای پاک سازی کبد

 3. فاطمه

  با سلام من یک دفعه عمل IuI را انجام دادم و از داروی hcG استفاده نمودم قبل از اینکه آزمایشم منفی شود دیدم بدنم دچار بی حالی و تعقیر شکل در حرکات شده و دچار بیماری درماتومیوزیت یا ضعف عضلانی شدم ولی با توکل بر خدا و تلاش خودم سلامتی رو بدست آوردم الان چهار سال هست که ازدواج کردم و میخوام درمان ناباروی رو ادامه بدم ولی نگرانم که نکنه این بیماری دوباره به سراغم بیاد به نظر شما با مصرف این دارو دچار این بیماری شدم ؟ خواهشمندم راهنمایی کنید.

  1. mostafa

   سلام داروی اچ سی جی خودش عوارض داره خیلی ها بعد از دوره استروید استفاده میکنند که لازم نیست برای شما هم لاید آزمایش بدید زیر نظر پزشک تا جوابتون به دست بیارید

 4. امید

  سلام….در یک دوره، از ناندرولون،پریپریونات،تستوسترون صد،از هر کدوم ده میل استفادهکردم
  …..چند میل hcg مصرف کنم برای پاک سازی

 5. مریم

  سلام
  روز ۹ و ۱۰ پری ودی گونال اف و ۱۱ hcg تزریق کردم و سه روز پشت سر هم اقدام داشتیم و از روز ۱۶ پری ودی کم کم حس پری ود شدن دارم و امروز که ۲۲ پری ودی این حس خیلی بیشتر شده…میخواستم بدونم احتمال داره باردار باشم؟ اگه باردار نیستم دلیل این حالتها چیه؟

 6. با عرض سلام و خسته نباشید من ی دوره وین استرول ۲۰میل و در هفته 3بار هر بار تزریق ی میل بوده یعنی در هفته ۳میل تزریق میکنم ی قرص هم باهاش میخورم اکساندورولون روزی ۲۰میل چگونه باید بعد از دوره پاکسازی انجام بدم ممنون میشم جوابمو بدید

 7. BAHMAN

  سلام من میخوام یه دوره هشت هفته ای آمپول وینسترول و پریموبولان برم

  وینسترول روزانه 50 میلی گرم 6 بار در هفته
  پریموبولان روزانه 100 6 بار در هفته

  دو ماه پیش همین دوره رو رفتم منتها از هر کدوم دو تا در 5 هفته

  به غیر از لیو 52 برای پاکسازی بعد از دوره چی پیشنهاد میدید؟

  در ضمن 10 ساله ورزش می کنم بدنسازی و رزمی 27 سالمه
  مکمل هام هم کامله

 8. مهسا

  سلام خدمت شما
  بنده 29 سال هستم و دو دختر دارم حدود سه ماه پیش طفلی سومم هشت ماه به دنیا امد و پسر بود اما بدبختانه بعداز گذشت 29 روز وفات کرد و حالا دوباره حامله شدم و فکر کنم هفته دوم و سوم باشه داکتر برام آمپول HCG داد که ترزیق کنم وگفت برای اینکه شاید جنین پسر بشه.آیا فوموده شان درست است یاخیر؟ اگر به زودی پاسخ دهید ممنون میشم

 9. حامد

  سلام. من صد عدد قرص متان ۵ میل استفاده کردم. آیا پاکسازی با hcg یا کلوماید لازمه؟

 10. محمد

  سلام من یه دوره 60 تایی سوما و 18 عدد وینسترول استفاده کردم برای پاکسازی میخوام لیو 52 بخورم آیا استفاده از hcg لازمه

 11. سینا

  سلام بنده 67 کیل هستم میخوام قویترین هورمونی که تو بازار هستش رو بهم معرفی کنین البته خارجی باشه (بازار)هم پیدا میکنم در کنارش هم اینارو خریدم و منتظر لطف شما هستم
  1. کراتین
  2.فارماتون
  3.پروتئین 2 تا 4 کیلو
  4.کربوهیدرات 2 4 کیلو
  5.گلوتامین
  6.لسید امنه
  7.پمپاژ
  8.ال ارژنین
  خواهشا راهنماییم فرمایین این همه پول خرج کردم نمیخوام هدر بره

 12. Masoudrh

  سلام خسته نباشيد.ميخواستم بدون بعد از دوره چقدر و هر چند روز بايد اچ سي جي مصرف كنم؟
  ٢٠ ميل تست ١٠٠ و ٢٠ ميل بولدنون مصرف كردم

 13. سروش همایون

  با درود
  تعداد 15 آمپول ناندرلون دکونات 25 میلی گرمی ایرانی را هر سه روز یکبار تزریق نموده ام آیا در پایان نیاز به HCG یا مصرف پریورون می باشد در صورت نیاز چه مقدار ؟ با تشکر

 14. سلام.
  بنده یک دوره تستسترون پرپيونات 100 در حجم 10 میل کل دوره مصرف کردم.
  یعنی اول هفته یک میل و آخر هفته هم یک میل.
  دوشنبه ها هم یک عدد آمپول مگنوم tren a 100 (در مجموع 5 آمپول).
  15 روز اول دوره هم روزی دو عدد قرص متان 20 مصرف کردم.بعدش فهمیدم کبد رو سمی میکنه دیگه مصرف نکردم.
  1- میخوام بدونم این دوره نیاز به پاکسازی دارد؟
  2- الان چند روزه پهلوی سمت راستم درد دارم!مشکل میتونه کبدی باشه؟
  3- درد شدیدی هم گاهی در ناحیه بیضع دارم.
  4- حجم موهام کم شده!
  ممنون خواهم شد اگر راهنمایی فرمایید.
  باتشکر

  1. حبیب

   با سلام . جهت درد بیضه و پهلو حتما ب متخصص مراجعه کنید و از درمان خودسرانه پرهیز کنید . دوره شما دوره سنگینی نبوده و به احتمال بالا این درد های شما مربوط به دوره نمیباشد.

 15. محمد

  سلام ببخشید مزاحم شدم یه سوال داشتم من ۱۰ تا تست پرپیونات۵۰ میل زدم نیازی به آمپول Hcg هست که بزنم؟

 16. رضا

  سلام ببخشید من ۳ماه پیش ۱۰تا تست۲۵۰و سوس زدم.پاکسازی سوربیتل و لیورگل و کلومفین خوردم هاش سی جی نزدم .اولین دورم هست. مشکلی پیش میاد؟

ارسال نظر