نحوه مصرف پروتئین : زمان و میزان مصرف

نحوه مصرف پروتئین : زمان و میزان مصرف

- in مکمل ها
160669
۶۴

تک اندام : نقش پروتئین در بدن به عنوان یک ماده حیاتی واضح و روشن است و تأثیر آن در رشد و اعمال حیاتی بدن خصوصا” برای ورزشکاران بسیار مهم است. با این وصف شاید برای شما جای سوال باشد که روزانه چه مقدار پروتئین نیاز دارید و بهترین زمان برای مصرف پروتئین چه زمانی است؟

 

میزان نیاز روزانه ورزشکاران و افراد عادی به پروتئین به عوامل مختلفی مربوط است. به عنوان مثال پروتئین در طی تنش های جسمانی مانند جراحی، خونریزی، صدمات و بیماری ها از بدن کم می شود. حتی به عنوان یک ورزشکار ممکن است طی تعریق شدید، تخریب سلول های خونی و صدمات شدید، صدمات خفیف مکرر مانند کشیدگی عضلانی، پیچ خوردگی و التهاب ها و همچنین فشار فیزیولوژیک به دنبال ورزش های سنگین دچار اتلاف پروتئین بیشتری از بدنتان شوید.

گذشته از این موارد ورزشکاران باید به نیازمندی های ویژه خود توجه کنند، نیاز روزانه واقعی به پروتئین بستگی به عوامل متغییر متعددی مانند: سن، جنس، اندازه بدن، میزان فعالیت و همچین وضعیت تغذیه ای فرد دارد. گذشته از این حتی نوع رشته ورزشی نیز در میزان مصرف پروتئین دخیل است و حتی اینکه در چه مرحله ای از تمرین هستند، مثلا” در فصل استراحت هستید، فصل مسابقات و یا دوره ریکاوری را سپری می کنید.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین

فارغ از مسائل مطرح شده به طور کلی بهترین زمان برای مصرف پروتئین در سه مرحله است.
۱- صبح ها : بعد از بیدار شدن از خواب میزان نیاز بدن به پروتئین زیاد هست، چون مدت ۶ الی ۱۰ ساعت پس از صرف وعده شام هیچ نوع ماده غذایی وارد بدن نشده و به محض اینکه پروتئین وارد بدن شود جذب می شود. پس می تواند همراه با صبحانه یک وعده پروتئین مصرف کنید.

۲- بعد از تمرین : هر نوع فعالیت جسمانی و تمرین باعث آسیب و تخریب یکسری از نسوج و بافت های عضلانی می شود که با چشم قابل مشاهده احساس نیست. همانطور که قبلا” در مطالبی این موضوع ذکر شده که پروتئین در بازسازی بافت های عضلانی نقش کلیدی دارد. بنابراین اگر پس از تمرین پروتئین وارد بدن شود بسیار مؤثر و تأثیر گذار است، هم از لحاظ ترمیم بافت های آسیب دیده و هم از لحاظ حفظ، تقویت و رشد عضلات.

۳- قبل از خواب : رشد عضلات در هنگام خواب و علل خصوص خواب شبانه انجام می گیرید. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده، بیانگر آن است که مصرف پروتئین قبل از خواب شبانه تأثیر بسزایی بر رشد عضلات دارد. بنابراین یکی از بهترین زمان های مصرف پروتئین قبل از خواب است.

میزان نیاز به پروتئین

همانطور که اشاره شد، میزان نیاز پروتئین در رشته های ورزشی و حتی در میان اشخاصی که اهل ورزش نیستند متفاوت است. حد معمول مصرف پرتئین برای برقراری تندرستی و در شرایط معمولی حدود ۰/۹۳ تا ۱ گرم بر حسب کیلوگرم وزن بدن است. یعنی شخصی با وزن ۵۵ کیلوگرم روزانه حدوداً به ۵۰ تا ۵۵ گرم پروتئین نیاز دارد.

برای محاسبه تقریبی میزان پروتئینی که با رشته ورزشی شما و نیز با بدن شما تناسب داشته باشد باید تمام متغییر های مربوط را در نظر داشته باشید. بر اساس مطالعات زیست شیمی انجام شده نشان می دهد که سوخت و ساز پروتئین در طی ورزش های استقامتی بیش از مقداری است که قبلاً تصور می شد. پس نتیجه می گیریم که ورزشکاران استقامتی لازم است مقدار پروتئین بیشتری مصرف کنند.

ورزشکاران نخبه که از لحاظ تغذیه در وضعیت خوبی هستند و نیز ورزشکاران استقامتی می توانند از مقادیر بالایی پروتئین تا حد ۱/۵ تا ۲ گرم  در هر کیلوگرم وزن بدن استفاده کنند. اگر این مقدار را به عنوان مقدار پایه در نظر بگیرید، می توانید میزان پروتئین مورد نیاز خود را بر حسب وزن بدنتان حساب کنید. برای مثال  اگر حدود ۷۵ کیلوگرم وزن دارید ، به ۱۰۵ تا ۱۵۴گرم پروتئین نیاز خواهید داشت.

روش دیگر محاسبه پروتئین مورد نیاز برای ورزشکاران قدرتی و استقامتی استفاده از روش درصدی است. دوندگان ماراتون و دوندگان سه گانه لازم است ۱۰ تا ۱۲ درصد رژیم غذایی روزانه خود را از پروتئین کامل تهیه کنند. ورزشکاران قدرتی مانند وزنه برداران نیز باید این مقدار را به ۱۵ تا ۲۰ درصد کل کالری رژیم غذایی خود برسانند. در نتیجه رشته های استقامتی به ازای هر کیلو از وزن بدن ۵/۱ گرم و در ورزش های سرعتی و قدرتی ۲ گرم توصیه شده است. برخی تحقیقات علمی نشان داده مصرف بیش تر از ۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز تأثیری در افزایش حجم عضله نداشته و میزان اضافی در بافت به صورت چربی ذخیره می شود.

ورزشکارانی که اهل بدنسازی یا فیتنس هستند به اینکه توجه داشته باشند: برای نگهداشتن حجم عضله ۱ تا ۱/۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز و برای افزایش حجم عضلانی ۱/۵ تا ۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز به پروتئین نیاز دارند.

 

هرگونه استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها با اجازه کتبی از مدیر سایت مجاز می باشد.

64 Comments

 1. اعرض سلام.ممنون که وقت گذاشتین که نظرات دیگران رو میخونید و پاسخ میدین.من بدن کاملا عضلانی دارم وهر تیکه ای که بگین توی بدنم دارم وخیلی زیبا به طوری که ساعدای دستام در صورت فیگور گرفتن مثل تخم کبوتر بیرون میزنن(فقط برای دادن اطلاعات برای راهنمایی)جندساله که ژیمناستیک کارمیکنم وحالاایروبیک حرفه ای بدون هیچ مکمل ودارویی.طبیعیه طبیعی.۵وعده غدامیخورم وغذاهاهم تا حالاخوب بودن.مصرف بسیارزیادی درمیوه خوردن دارم.بسیارم تمرین میکنم ودرعین حال بانمرین زیاد واستراحت کمی که دارم (به دلیل علاقه ی بسبارزیاد زیاد به ورزشم)ولی هیجوقت کم نیاوردم وهمیشه سرحال بودم شایدبه ندرت خسته بشم که اونم بایه روز استراحت برطرف میشه.تاحالا نه وزنم زیاد شده نه کم (هرروز تمرین میکنم)که این برام یه سواله.اگه میشه علتشو بهم بگین.۱۰روزه که یه پروتین وی به قول داروخانه%۱۰۰گرفتم ویه کربوهیدرات ۱کیلویی. اولا نمیدونم اصله یانه.که دکتر داروخانه بهم گفته که بلافاصله بعدتمرین یه پیمانه(۳۲گرم)وکربو نیم ساعت قبل تمرین ویا درحین تمرین ۷۵گرم.(یک تمرین۲الی۳ساعته در کل روز دارم)درواقع میخوام عضلاتی قوی تر حجیم تر وپر انرژی تری داشته باشم ایا این مقدار مصرف به اندازه ودرسته؟ایا به مکمل دیگری نیازدارم؟خواهش میکنم دقیق راهنماییم کنین.(وزنم۶۳الی۶۴٫قد۱۷۸٫سن۲۳٫ساعت تمرین۷الی۱۰یایازده.(وقدرتم به وزنم میچربه)
  اگه میشه هم درقسمت نظرات وهم به ایمیلم جوابمو بدین باتشکر خیلی خیلی فراوان بهزاد&&&&&&هم خودم هم خانوادم دعاگوتون هستیم.

  1. سلام علت اینکه وزن کم یا زیاد نمیکنی رو خودتون گفتید همیشه روزی ۵ وعده غذایی میخوری و یکنواخت هستش
   کیفیت مکمل های داروخانه بالا نیست اگه مسول داروخانه میخواست به شما کمک کنه یک کربو و یک پروتین نمیداد میتونست گینر بهتون بده یا بجای وی بهت کراتین میداد پروتین وی وزن و زور به شما نمیده مصرف کربو رو یک پیمانه صبح ناشدا یک پیمانه یک ساعت قبل تمرین بخور وی رو هم صبح ساعت ۱۱ یک پیمانه یک پیمانه هم بعد تمرین موقع تمرین هم هیچ مکملی نیاز نیست بخوری
   وعده های غذایی رو هم کربوهیورات بیشتر میکنی مثل ماکارونی و سیب زمینی نان و غلات هم مصرف کن
   برای حجیم شدن باید کربو هیدرات رو نسبت به پروتین بیشتر مصرف کنی موقع تمرین هم استراحت مناسب داشته باش زمان تمرین هم ۴۵ تا یک ساعت کافیه وزنه هارو سنگین از تعداد رو بین ۸تا ۱۲ تکرار انجام بده با برنامه تمرینی مناسب هم تمرین کن
   موفق باشید

 2. سلام.اگه مقدار مصرف پروتئین وی ۲۲۷۵ گرمی در روز دو وعده باشه قبل و بعد تمرین تقریبا چند وقت طول میکشه یعنی چند ماه؟

  1. حدود یک ماه

 3. سلام من وزنم ۱۸۰ و ۸۰ کیلو هستم در حال لاغر کردنم قصد دارم بعد از اینکه لاغر کردم (شدم ۷۰ کیلو ) شروع کنم بدنسازی با مصرف مکمل میخوام گلوتامین و پروتیین (نمیخوام کراتین مصرف کنم ) مصرف کنم برای فیتنس ولی نمیدونم چه مقدار از هر کدوم مصرف کنم میشه راهنمایی کنید در ضمن من ورزشکار استقامتی هستم میدوم و کوهنوردی میکنم

  1. سلام شما باید فقط هدفتون پایین اوردن وزن نباشه حفظ و ساختن عضله هم مهم هستش که با تمرینات مخصوص و تغذیه درست در کنارش مکمل ها میتونی بهش برسید

   1. خوب پس بی زحمت بفرمایید روزی چند گرم پروتئین و گلوتامین مصرف کنم

 4. سلام و عرض خسته نباشید.
  من ۴ ماهه بدن سازی کار میکنم.لطفا این سوال منو پاسخ بدید.
  اگر پروتئین زیادی مصرف نکنیم همین عضله هایی هم که داریم از بین میره؟
  —–
  همچنین چندتا وی باید بخورید؟؟!روزی ۱۰۰ گرمش میشه ۱۰ هزار تومان!

  1. فقط مکمل وی نیست باید پروتیین های طبیعی مثل ماهی و مرغ و … هم تغذیه کنید

 5. با سلام و خسته نباشی
  چهار ساله پرورش اندام کار میکنم بدون هیچ مکملی ولی چند مدته حس میکنم بدنم تو حالت استپ هسش واسه همین میخواستم با کمک و راهنماییتون از مکمل استفاده کنم ولی چون سررشته ای ندارم گفتم که موضوع رو باهاتون در میون بزارم و هر چی شما پیشنهاد بدینو تهیه کنم
  درضمن وزنم ۸۰کیلو قدمم۱۷۴
  متشکر

 6. سلام.من قدم ۱۸۵ وزنمم ۹۳ هستش.۴ ماهه باشگاهو گذاشتم کنار بخاطر همین از ۷۷ کیلو رسیدم به ۹۳ کیلو.دوباره میخوام برم باشگاه.یه پروتیین سوپر وی یه جعبه ال کارنیتین و یه کراتین گرفتم.ولی اصلا به فکر عضله نیستم چون فیزیکه بدنم خیلی خوبه و عضلاتم قشنگه.ولی میخوام تا عید از دست این چربیایه دور شکم و سینه راحت شم.چه مکملایی بگیرم و چه جوری بخورم ک یه ماهه حداقل ۱۰ کیلو کم کنم؟؟
  خیلی ممنون.اگه امکانش هست جوابو ایمیل کنید

 7. سلام..من قدم ۱۷۵ و وزنم ۶۳ کیلو هست..۴ماه بدنسازی کار میکنم و الان حدودیه ماه که مصرف کربو پروتین اپکس ۴کیلویی و کراتین اپکس رو شروع کردم..کراتین رو روزی ۲ بار:قبل صبحانه و نیم ساعت قبل باشگاه و کربو پروتین هم روز ۲بار:بین صبحانه و ناهار و بلافاصله بعد تمرین مصرف میکنم ولی هنوز هیچ پیشرفتی رو احساس نمیکنم و وزنم اضافه نشده….به نظر شما مشکل چیه؟لطفا کمک کنید

 8. سلام میخواستم بپرسم در یک دوره مصرف پروتیین whey (اولین بارم هستش کلا) مثلا یک روز نتونستم برم باشگاه و تمرین کنم اونروز بازهم مصرف بکنم؟ واینکه من ساعت۸شب میرم باشگاه ینی بین وعده مصرف بعد تمرین و قبل خواب ۲و۳ساعت زمان هستش فرقی نمیکنه؟؟

  1. روزهایی هم ک تمرین نداری مصرف کن ! یک پیمانه بعد صبحانه یک پیمانه بعد تمرین

 9. با سلام و سپاس از توضیحات شما….من وزنم ۸۲ و قدم ۱۷۷ میباشد و الان سه ماه است که باشگاه بدنسازی میرم .دو سوال از خدمتتون داشتم ۱_برای چربی سوزی و سوخت و ساز بدن چه مکمل های رو پیشنهاد میدید؟
  ۲_ با توجه به وزن و قدم برای عضله سازی میزان مصرف پروتئین وی چه مقدار در روز و چگونه باشه؟

 10. سلام من ۱۵ روزه تو دوره هستم (کربو پروتیئن . کراتین.گلوتامین ) اما هیچ تغییری در بدنم ایجاد نشد آیا بدنم جواب نمیده . خیلی ممنون

 11. سلام .من کراتین مصرف میکنم و میخوام بدونم
  ایا میشه کراتین و پروتین باهم مصرف کنم و میزان مصرف هم چقدر باشه.
  وزنم ۵۶وقدم۱۷۱ و۱۸سالمه. ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

  1. سلام بله میتونید شکم خالی باشید جذب اون بهتره مثال برای ۵ روز اول یکی ناشدا یکی قبل ناهار و یکی قبل تمرین بعد ۵ روز قبل ناهار و قبل تمرین میل کنید

 12. سلام
  میخواستم بدونم.ایا باشیر خشک هم میشه وزن گرفت به علاوه تمرین.روزانه چقدر باید شیرخشک بخورم.لطفا پاسخ بدهید.وبگید کی ها باید بخورم

 13. سلام
  من ۲۲ سالمه
  قد ۱۸۶
  وزن ۶۰
  خیلی لاغرم
  رفتم بدن سازی
  الان سوپر پروتئین مصرف میکنم
  چجوری مصرفش کنم ک هم وزن هم حجم اضاف کنم؟اصلا حجم منظور چیه؟

 14. سلام
  جالبه من این جا نظر( و سئوال و نظر داده بودم ولی الان نیست
  ممنون

 15. سلام من پروتئین وی الیمپ گرفتم وزنمم ۶۵ نمیدونم چند بار در روز مصرف کنم و چند پیمانه تو شیکر بریزم

  1. سلام.
   نحوه صحیح مصرف هر محصول بر روی قوطی آن درج شده.

 16. میخواستم بدونم پروتئین وی در هر ۱۰۰ گرم چه مقدار«چند گرم»پروتئین وجود داره.

 17. سلام
  خدا قوت
  من ۲۳ سالمه
  ۱۸۴ قد
  ۵۴/۵۵وزنمه
  اما بدنم تیکه است اما کوچک
  هرجا سوال میکنی یه چیزی میگن ک ب سود فروشگاشونه
  ن تازه میرم باشگاه
  چ مکملی صلاح میدونین؟
  یه فروشگاه مورد تایید برای تهیه اونا بم بگین
  تشکر فراوان

 18. سلام

  یه شخص یا یه فروشگاه مورد تایید ک گینر اصل داره معرفی کنین

  بنده کسی رو سراغ ندارم

  دارم روانی میشم

  ممنون

 19. با عرض سلام …من وزنم ۸۱ و قدم ۱۷۷ می باشد و الان مدت ۸ ماه است که بدن سازی کار میکنم در این مدت وزنم از ۹۳ به ۸۱ رساندم سه سوال از خدمتتون داشتم
  ۱_ من اقدام به خرید مکمل {پروتئین وی پرو استار التیمیت نوتریشن (Ultimate Nutrition Prostar 100% Whey Protein) و کراتین کردم ایا استفاده از این دو مکمل برای من مفید میباشد
  ۲_ اگر مفید میباشد چگونگی مصرف را بفرمایید
  ۳_ ایا اضافه وزنی که در اثر استفاده از کراتین به وجود می اید از بین میرود ؟

 20. سلام میخاستم ببینم مصرف همزمان کراتین و وی ضرر داره یا نه

 21. سلام
  من قدم ۱۸۳ و وزنم ۷۳ کیلو هست. لاغرم و سنم ۲۹ ساله. میخوام در کنار ورزش وزنم بالا بره. دکتر تغذیه گفته ۳ پیمانه پروتیین وی ۳ساعت قبل تمرین و ۱پیمانه موقع خواب بخور ولی مربی بدنسازی میگه صبح و قبل و بعد تمرین ۱ پیمانه بخور. به نظر شما کدوم درسته؟!

 22. سلام
  من پودر whey رو خریدم اما طرز استفادشو و اینکه چقدر باید بخورم رو نمیدونم قدم۱۸۱وزنم۷۳
  به طور حرفه ای هم والیبال کار میکنم و میخوام بدنم عضله بیشتر پیدا کنه

 23. سلام
  من ۱۹ سالمه و ۲.۵ ساله بدنسازی فیتنس کار میکنم.بدنم کات شده ولی حجم کافیو نداره
  خاستم بدونم با پروتین وی میتونم حجم عضلانی رو بیشتر کنم!؟
  قد ۱۸۸
  وزن ۷۳

  1. سلام باید برنامه کامل داشته باشی هم غذایی هم مکمل و هم تمرین تا بتونی پیشرفت خوبی داشته باشی تنها پروتین کارساز نیست

 24. سلام،من یک پروتیین ۹۹ درصد ۲کیلیویی گرفتم،وزنم ۷۵ کیلوگرم هستش،(قدمم ۱۸۵)،چجوری بخورم،چقدر بخورم،چند گرم،با چقدر آب مصرف کنم،مرسی

 25. سلام
  من قدم ۱۸۶ ووزنم ۷۰ قبلا والیبال بازی میکردم اما الان میخوام یه بدن فیت داشته باشم
  یه پروتیین وی۱۰۰ درصد خریدم
  من این رو چه طوری استفاده کنم
  در ضمن کراتینم مصرف کنم یا نه؟؟؟؟

 26. سلام من ۱۹۰ قد و ۶۵ وزن و ۲۰ساله هستم
  مدتی هست یعنیحدود دو سه ماه که بدنسازی کار میکنم اما اصلا وزن اضافه نکردم فقط عضله هام رو اومده و بدنم بهتر شده حالا هم تصمیم گرفتم مکمل بخورم یه کربوپروتیین سریوس مس گرفتم از هر کسی میپرسم یه چیزی میگه حالا موندم به چه صورت مصرف کنم
  یکی میگه قبل تمرین بخور یکی میگه نخور ،میگه خوردن کربو پروتیین قبل تمرین عین اتیش زدن فرش ابریشمی برای گرم شدنه
  الان موندم چکارکنم

 27. سلام من ۳۲سالمه ی پودر وی ۱۰۰%گرفتم قدم ۱۸۵و وزنم ۸۵هس لطفا راهنماییم کنید چطور مصرف کنم.قبلا ۳سال کارکردم و الان یک هفته هست شروع کردم و بدنم استعداد خوبی جهت رشد داره لطف کنید کمکم کنید

 28. سلام آیا مشکل نا متقارنی ساق پا با ورزش بهبود میابد؟

 29. سلام . من تازگی ۱۷ سالم تموم شده و وارد ۱۸ شدم . از ۱۶ سالگی بدنسازی میرفتم . وزنم ۷۳ قدم ۱۷۵ . ۶ ماهه بدنسازی و ب صورت جدی دنبال میکنم و در هفته ۳ جلسه تمرین پر شدت به همراه تمرینات هوازی دارم . تصمیم گرفتم یه پروتین وی ۱۰۰ % Gold standard مصرف کنم . اصلا دنبال وزن نیستم میخوام فقط حجم بگیرم . یه مقدار کمی شکمم چربی داره ولی خیلی خیلی کم . تو روز ۶ وعده غذایی دارم . نظر شما چیه ؟ مشکلی واسم ایجاد نمیشه ؟

 30. سلام.من یک پروتئین mass و کراتین گرفتم خواهشا ساعات مصرف و یک برنامه تمرینی و غذایی بهم معرفی کنید ممنون از سایت خوبتون.لطفا همین جا جوابمو بدین

 31. سلام. من ۳۲ سالمه قد ۱۸۰ وزنم ۶۵ کیلو. ورزش نمیکردم ولی تازگیها بدنسازی کار میکنم خیلی لاغرم. میخوام حداقل ۵ کیلو وزن اضافه کنم. اهل پرخوری نیستم چطور و به چه وسیله ای میتونم وزن افزایش بدم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنونم

 32. من توی خانه تمرین میکنم حدودا ۴۵ دقیقه احتیاج به داروئی دارم یا نه دوست دارم عضلاتم یک مقداری حجیم تر باشد

 33. سلام
  من قدم ۱۷۵
  وزن ۷۰
  ۲ ماه بدنسازی کار میکنم
  از اون پودر دست سازی ک تو سایت اموزش داده بودید درست کردم
  و نحوه مصرف اون رو میخام که شکم هم نیارم؟
  و همچنین میخام همراه با اون کراتین بخورم ایا کارم درسته اگه درسته چ کراتینی بخورم ؟
  با تشکر از سایت اموزندتون

 34. سلام.ببخشید من یه سوال داشتم.میشه پروتئین وی رو با شیر خورد یا فقط با آب باید خورد?

 35. سلام خسته نباشید من العان چند ساله دارم تمرین میکنم ولی بدون مصرف نبود ولی هدود۵ماهی هست دارم امینو پروتین وی گلد مصرف میکنم
  وزنم ۱۱۵بود قبل مصرفم که شروع کنم کردمش ۱۰۰ بامصرفام بالا تنه درست کردم خیلی زیبا ولی شکم وپهلوم نمیزارن هیکلم خودش نشون بده نمیدونم چه کار کنم تمرین خاصی یانظری دارین واسع این دو عﺽو بدنم مرسی

 36. سلام،من ۱۸ سالمه و وزنم نسبت به قدم خیلی کمه ۵۶ کیلو هستم تقریبا ۲۰ کیلو کمبود وزن دارم .
  تقریبا ۱ ماهه دارم بدنسازی طبق برنامه استاد کار میکنم.میخوام برای اینکه وزن بالا بره واندام خوبی داشته باشم مکمل تهیه کنم میشه منو راهنمایی کنین لطفا. فقط مکمل ها هیچ گونه ضرری نداشته باشه. توروخدا راهنمایی کنین منتظرم یاعلی.

  1. سلام شما اول از همه چیز دنبال تغذیه خوب و اصولی باشی تا مکمل هایی که تو بازار تقلبیش فراوان

 37. سلام من از داروخانه یک کربو ٢ کیلویی و یک پروتین ١ کیلویی خریدم نحوه مصرف رو میخواستم در روزهای تمرین و غیر تمرین وزنم ۷۱ قد ۱۷۸

  1. سلام کربو یکی صبح و یکی قبل تمرین پورتین هم بعد تمرین روزهای غیر تمرین هم تو همون ساعت که روزهای تمرین مصرف میکنی به همون نحو

 38. سلام
  من مکمل ۱۷۵۰گرمی .pvl .sport whey
  قدم ۱۸۸
  وزنم ۸۰
  میخوام بدنم حجم بگیره
  چ مقدار و چه زمانی استفاد کنم ازین مکمل
  اگه میشه حتما بهم بگین یکم توضیحم بدین
  نمیدونم چیکار کنم
  ممنون میشم

  1. سلام وی چه ربطی به حجم داره چه توضیحی بدم وی برای رژیم و عضله سازیه

 39. سلام من دو هفته ای پروتوین وی و کراتین مصرف میکنم به تازگی یک ازمایش خون دادم میگن با مصرف این مکملها به شدتت کبدم اسیب دیده هر روز هم تمرین میکنم روش مصرف رو هم دقیق رفتم ولی الان خیلی نگرانم ایا مصرف شود یا خیر پروتوین رو از یک جای خیلی معطبر گرفتم که تقلبیم نباشه خیلی ممنونم اگه جواب بدید.

 40. با سلام
  من ۱۸ سالمه
  وزنم حدود ۶۰ کیلو
  خیلی تحقیق کردم در مورد گینر ها و پروتین ها . با توجه به قیمت گینر ها میبینم که خیلی از پروتین وی کمتره قیمتش و درصد بیشتری هم پروتین داره . راهنمایی بفرماید من برای افزایش وزن و حجم عضلانیم گینر تهیه کنم یا پروتین وی ؟ و یا جفتشون ؟

 41. سلام ممنون از مطالب خوبتون . برای مصرف پروتئین باید بدن آمادگی داشته باشه ؟! ینی باید حداقل دو الی سه ماه باشگاه رفت بعدش مصرف پروتئین رو شروع کرد ؟! یااینکه مشکلی نداره از همون روز اول باشگاه پروتئین مصرف کرد ؟!

 42. هنگام شب پروتین وی بخوریم ولی نخوابیم تا صبح که وعده بعدی بخوریم این نخوابیدن مشکلی دارد.با تشکر از سایت خوبتون

 43. سلام اگه پروتئین وی برای افزایش حجم عضله به اندازه استفاده بشه اصلا مشکل کبدی ایجاد نمیکنه؟

 44. سلام . کربن پروتئین رو با آب مصرف کنم یا شیر

 45. سلام. من یه کربو پروتئین گرفتم. سریوس مس. ۲۷۰۰ کیلو. خودش رو بسته زده ۲ پیمانه ۳۷۰ گرم در روز که میشه برا ۷ روزم. من روزه میگیرم. وزنمم ۷۰ کیلو . بدنمم چربی نداره. برای افطار و سحر چقدر باید مصرف کنم بسته به وزنم؟

 46. سلام
  هجده سالمه قدم ١٧٠ و وزنم ۵١ کیلو. چون الان فرصت رفتن به باشگاه و ورزش ندارم میخوام بپرسم کدوم مکمل رو میتونم مصرف کنم که وزنم بیشتر بشه و ظاهر خوش فرم تری پیدا کنم و به عضله سازی کمک بکنه؟ مدت زمانی که پودر پروتیین (مثل پودر پروتیینی پورِن )اثرش رو نشون میده چقدره؟ أصلا پودر پروتیین پورِن خوبه؟

 47. سلام مکمل پروتین حتما باید کنارش ورزش کنیم؟؟ چ عوارضی داره ؟؟واینکه دوران شیردهی یا برا سنین کمتر از۲۰سال استفاده بشه ضرر داره ممنون میشم کسی راهنمایی کنه

 48. سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعاتی که دادین
  من پروتئین وی گرفتم با کراتین
  خاستم بدونم این دوتارو چجوری باهم مصرف کنم بهتره؟؟از نظر زمانی
  اگه کراتین و پروتئین رو قاطی کنم مشکلی نداره؟؟
  بارگیری کراتین رو انجام بدم یا نه؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید بازم تشکر بابت همه چی

 49. با سلام من پروتئین الیمپ رو به همراه آمینو ۹۰۰۰ و آرجینین (محصولات کمپانی الیمپ) رو خریدم و و درحال مصرف کردن هستم ولی تا الان اشتباه مصرف کردم و با دقت شیوه ی مصرف رو نخوندم، و به جای هشتاد گرم در روز سه وعده ی هشتاد گرمی رو برای شش روز مصرف کردم یعنی صبح ها همیشه و دوبار هم قبل و بعد از تمرین. یعنی به عبارتی ۹۶۰ گرم پروتئین رو بیشتر از حد مجاز در دوره ی مصرفم استفاده کردم. می خواستم ببینم ایا تا الان کار خطرناکی با بدنم کردم یا نه، چون می دونم که به کبد در صورت مصرف اشتباه فشار میاد. متشکرم می شم اگه راهنمایی کنید، و بگید که تا چه مدت نباید مصرف کنم تا بدنم به حالت اول برگرده؟ در ضمن وزن من از هم زیر هفتاد کیلو هست. تقریبا شصت و هشت.

 50. سلام خسته نباشید من فوتبال کار میکنم همراهش وزنه من وزنم۵۸ قدمم۱۷۰ دیروز پروتعین وی خریدم .بطور وزنم حساب کردم .روزانه ۸۴گرم مصرفش میکنم این زیاد هست کم هست نمیدونم ۱۸سالمه بدنم یکم لاغره میخوام عضله خوب متوسط و قدرتی بشه

 51. سلام وقت شما بخیر…سایتتون عالیه دم شما گرم
  آقا چنتا سوال داشتم ک گیجم کردن ممنون میشم راهنماییم کنید…من بدنسازی میرم و پروتئین وی گلد ۲٫۲۷کیلویی مصرف میکنم.وزنم ۶۲کیلو و قدم ۱۶۸٫٫میخواستم بپرسم برا هروعده باید چند گرم از پودرو بریزم تو چند سی سی آب؟
  و اینکه باید یه هفته اولو بارگیری کنم؟اگه آره برا بارگیری چ مقدار باید در روز مصرف کنم؟
  و سوال آخر اینکه مصرف پروتئین وی همراه با شیر،برا وعده صبحانه بهتره یا وعده قبل از خواب؟
  اگه جواب بدید من مدیون شما میشم!

 52. سلام من ۱۸سالم هست و۶۴کیلووزن و قدم ۱۷۸هست بدنسازی کار میکنم چند وقته ولی عضله نگرفتم حالا گین ویت گرفتم میگن بایدکراتین بخری لطفا راهنمایی کنین.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

بیشتر بخوانید

۱۰ اشتباه در تمرینات بدنسازی بانوان

دلایل خوبی‌ برای توجه مردم به مجلات فیتنس