مقالات ورزشی

آموزش حرکات کششی

دلیل کشش عضلات چیست ؟

بسیاری از محققان و پزشکان معتقدند کشش های منظم و انعطاف عضلانی موجب افزایش پتانسیل رشد، قدرت و ریکاوری عضلات می شود و ریسک آسیب دیدگی و دردها را کاهش می دهد.

http://www.chegoneh.com/userimages/new_module/varzaesh02143.jpg

پیشرفیت در سطح عملکردی، خط شروع هر بدنساز و ورزشکاری است. اگرچه تا کنون داده های مطلقی در مورد رابطه انعطاف با افزایش وزنه های لیفیت ثبت نشده است، اما کاهش ریسک آسیب پذیری ورزشکار موضوع ثابت شده ای است که حرکات کششی نقش مثبتی برای رشد عضلات دارد.

چگونه حرکات کششی را اجرا کنیم؟

به طور خلاصه دو نوع کشش در دنیای فیزیولوژی تمرینی وجود دارد، کشش ایستا و پویا. کشش ایستا آن گونه از کشش عضلانی است که برای چند لحظه عضلات در یک حالت یکسان و در حالت کشش قرار می گیرند و به طور کلی برای همه آشنا هستند. کشش های پویا یا دینامیکی صورت مقابل این حرکات هستند، به نحوی که در آن ها عضلات و وزن قسمت های مختلف بدن با خلق گشتاوردهای مختلف موجب ایجاد کشش و فشار عضلات می شوند. حرکاتی مثل لانچ راه رفیتنی، چرخش دست ها، جلو و عقب کردن پاها و پرش های خاص می توانند انواعی از کشش های پویا باشند. هر دو این حرکات کششی فواید خاص خود را دارا می باشند.

چه زمانی حرکات کششی را اجرا کنیم؟ 

تمام جزییات حرکات کششی منوط به انجام به موقع آن هاست. نکته اصلی اینجاست که اگر آن را به موقع انجام ندهید می تواند در اجرای برخی تمرینات شما اخلال ایجاد کند. کشش های ایستا به جهت آن که می تواند تا 10 درصد از قدرت عضلانب بکاهد، قبل از حرکات قدرتی به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که بی تردید قدرت شما را برای تمرینات شدیدتر می کاهد، اما کشش های پویا برای قبل تمرین بسیار مفید و حیاتی است، چرا که موجب گردش خون و پمپ بهتر شده و به واسطه سرعت و پرش های خاص، هوشیاری شما را نیز افزایش می دهد.

متخصصان به تمام ورزشکاران حرفه ای توصیه می کنند حتما قبل از کشش چند دقیقه بدن را با دستگاه های هوازی گرم کنند و بعداً سراغ آن ها بروند. 5 الی 10 دقیقه از این تمرینات جریان خون را افزایش خواهد داد. پس از این، می توانید سراغ کشش های پویا بروید، البته انرژی خود را می بایست برای ادامه تمرینات تنظیم کنید. اگر تمام بدن را کشش می دهید بهتر است سراغ زمان های پر انرژی بروید.

باید سراغ تمرینات منظم خود بروید و بعد از آن برنامه نهایی کشش را اجرا کنید. بعد از گرم شدن، عضلات کاملاً در شرایط مساعد برای کشش قرار می گیرند. بله، اگر چه این موضوع با عقاید ما متفاوت است، اما حقیقت دارد. بهتر است در چنین مواقعی برای افزایش انعطاف پذیری بدنتان این تکنیک ها را اجرا کنید. هر زمان که تکنیک را اجرا می کنید باید آن را برای 30 ثانیه حفظ کنید. تاثیرات عمقی کشش ها بسیار متعدد و مناسب است.

و در آخر اینکه حرکات کششی به افزایش قد شما کمک خواهد کرد در صورتی که صفحات استخوانی شما بسته نشده باشند !

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *