حرکات تمرینی

بدنسازی فوتبال

تک اندام: امروزه ورزش فوتبال روز به روز به بازی فیزیکی و درگیرانه مبدل گردیده و تیم هایی به جام های بزرگ میرسند که از لحاظ بدنی در طول مسابقات در فرم ایده ال باشند ،فینالیست شدن تیم های از جمله دورتمند و بایرن و شکوفایی بازیکنان جوان آلمانی مصداق این است که این دو تیم عالوه بر داشتن بازیکنان خوب و جوان ، دارای بازیکنانی با شرایط ایده ال بدنی نسبت به تیم های دیگر بوده که کامال این دو تیم را از سایر رقبا جدا می سازد. در رشته فوتبال بازیکن برای موفقیت و رسیدن به سطوح ملی عالوه بر این که باید از لحاظ هوش و تکنیک و تاکتیک آماده باشند، باید به بهترین شرایط آمادگی جسمانی خود دست یابند. فاکتورهای آمادگی جسمانی مورد نیاز در رشته فوتبال از جمله قدرت،استقامت،سرعت، چابکی، تعادل، عکس العمل و ….. باید تقویت شود .

دراین مقاله،ما در مورد فاکتور قدرت در رشته فوتبال مطالب بسیار کاربردی را برای شما مربی و بازیکان عزیز آماده نموده ایم که ترجمه ای از کتاب تمرینات قدرتی در رشته فوتبال میباشد. به طور کلی تمرینات قدرتی را باید در سه دوره زمانی جداگانه و به صورت مجزا انجام داد، که به سه فصل تقسیم میشود. “خارج فصل” – “پیش از مسابقات” “داخل فصل” هدف از تمرینات قدرتی در خارج از فصل رسیدن بازیکنان به حداکثر رشد عضالنی و تقویت تمامی گروهای عضالنی میباشد. همچنین هدف از تمرینات پیش از مسابقات به حداکثر رساندن قدرت و توان عضالت بازیکنان است و در آخر هدف از تمرینات قدرتی در داخل فصل حفظ قدرت کسب شده در فصل پیش از مسابقات است. تمامی برنامه های هر سه فصل در جدول های مجزا همراه با توضیحات برای شما آماده شده است که در انتهای مقاله به آنها می پردازیم.

این نکته را باید ذکر کنم که تمرینات وزنه نه تنها باعث کند شدن بازیکنان نمی شود بلکه در سرعت آنها تاثیر مثبتی می گذارد. در آخر امید است با خواندن این مطالب شما بتوانید خود یا بازیکنان خود را برای یک فصل آماده کنید

نویسنده: سالار امینی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی ورزشی،مربی بدنساز آکادمی ملی المپیک، مربی در جه B آسیا

foot3 foot foot2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *