مقالات ورزشی

تاثیر علم در بدنسازی

پیشرفیت و ترویج بدنسازی در چند سال اخیر به حدی رسیده است که بدون تردید می توان امروز بدنسازی را بی رقیب ترین ورزش در جامعه دانست،چه از نظر تعدد باشگاه های ورزشی و چه از نظر تعدد ورزشکار. با این اوصاف، ورزشی بدین وسعت همچنان در فقر اصلاعاتی ورزشکارانش به سر می برد، البته همین فرصت کافی است تا سودجویانی که بدنبال پرکردن جیبشان هستند سر راه ورزشکاران سبز شوند.

شاید در زمان مراجعه به باشگاه های بدنسازی با ورزشکارانی مواجه شوید که فقط هدف شان جابه جا کردن وزنه می باشد و بدون دانستن ذره ای از علم بدنسازی برای دستیابی به رویاهایی بزرگ بدون وقفه تالش می کنند، اما تالش بدون ثمر. در گذری کوتاه سعی کرده ایم بدنسازی را به طور علمی تشریح کنیم،به امید اینکه شما گرفیتار دام سودجیان نشوید.

بدنسازی و علم تمرین

جا به جا کردن وزنه ها شاید در نگاه اول کار آسانی بنظر برسد،اما زمانی که همین کار ساده با علم نحوه انتخاب صحیح ست ها,تکرارها و مقدار وزنه به طور صحیح همراه باشد به هدفی عالی همچون رشد و تغییر منجر می شود.

انتخاب دقیق حرکات موثر،شناسایی و حذف حرکات غیر موثر،اطالع دقیق از سیستم های تمرینی،استفاده از تکنیک های شدت دهنده،استراحت کافی بین ست ها و غیره تنها اجزاء کوچکی از علم بدنسازی به شمار می رود که هرچه بیشتر با آنها آشنا شویم درک بیشتری از این رشته ورزشی خواهیم داشت، این تفاوت بین ما و بدنسازان عادی حاضر در باشگاه است.

بدنسازی و علم تغذیه

رژیم غذایی به زبان ساده یعنی بایدها و نبایدهای تغذیه. اصلی ترین جزء بدنسازی تغذیه سالم به همراه مصرف وعده های متعدد غذایی می باشد. رژیم غذایی سالم بسیار ساده است،اما اکثر افراد با تغییرات غیرضروری پیروی از آن را روز به روز پیچیده و غیر ممکن کرده اند. در حقیقت پیروی از یک رژیم غذایی تفاوت بین یک بدنساز موفق و یک بدنساز معمولی را رقم می زند.

رژیم غذایی یعنی اجتناب از مصرف مواد غذایی ناسالم، انواع هله هوله و در عوض مصرف مواد غذایی سالم سرشار از پروتئین با کیفیت همچون مرغ،گوشت،ماهی،تخم مرغ و کربوهیدرات های مفید همچون برنج قهوه ای،نان جو در کنار منابع چربی سالم همچون روغن ماهی،روغن زیتون،روغن آواکادو برای دستیابی به حداکثر موفقیت در دنیای بدنسازی. شاید به عنوان یک بدنساز در ساعاتی از روز مجبور به میل کردن وعده غذایی باشید که در آن زمان احساس گرسنگی نمی کنید اما باید به علم خود وفادار باشید.صبحانه را هرگز فراموش نکنید،قبل از خواب شبانه یک وعده پروتئینی با کیفیت مصرف کنید تا از آزاد سازی آمینواسیدها و حفظ تعادل مثبت نیتروژن در طول شب مطمئن شوید.

بدنسازی و علم مکمل ها

برخی از بدنسازان شکاک معتقدند مصرف مکمل ها ضرورتی ندارد، اما این امر به این بستگی دارد که شما چه مدت برای دستیابی به نتایج مثبت می توانید صبر کنید، چند ماه یا چندسال؟ پروتئین برای وعده پس از تمرین بهترین انتخاب است.

بسیاری از پروتئین ها با ترکیبات مختلف در دسترس ما هستند و شرکت های تولید کننده بر این باورند که محصوالت آنها از کیفیت بالاتری نسبت به شرکت رقیب برخوردار است. کراتین یکی از برترین مکمل های تولید شده تا به امروز می باشد و در

نواع مختلفی عرضه شده است.مقدار و زمان مصرف کراتین برای دستیابی به حداکثر نتایج در زمان محدود اهمیت ویژه ای دارد. عالوه بر این دو مکمل تعداد بیشماری از مکمل ها همچون پمپ ها،چربی سوزها،افزایش دهنده ترشح هورمون رشد و … تولید و به بازار عرضه شده است.

بدنسازی و علم خواب

خواب،یکی دیگر از اجزاء اصلی علم بدنسازی. اختصاص ساعات خاصی به خواب برای دستیابی به موفقیت امری الزامی است.خواب عمیق نه تنها شرایط الزم را در جهت رشد عضلات فراهم می کند بلکه یک جلسه تمرینی خوب را برای روز آینده برای شما به ارمغان می آورد. اختصاص 8 ساعت خواب عمیق در طی شبانه روز توصیه می شود.

نویسنده: داود جعفری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *