پزشكي ورزشي, تغذیه, درمان بیماری

ترش کردن معده و عوامل موثر در آن

وقتی صحبت از ترش کردن معده یا بازگشت اسید معده می شود مواد غذای خاصی هستند که معمولا مشکل ساز هستند .بهترین راهکار این است که به طور کل از مصرف این مواد غذایی خودداری کنید. اما متاسفانه این مواد معمولا بیشتر نیمی از برنامه غذایی همه افراد را در  بر میگیرند.
در زیر مواد غذایی که در این ضمینه مخرب و آسیب رسان هستند را برایتان معرفی می کنیم.
شکلات:
یک خبر بد برای آنهایی که عاشق شکلات هستند. به نظر می رسد که شکلات بیشتر از سایر مواد غذایی موجب برگشت اسید معده می شود. این میتواند سه دلیل داشته باشد:
1. شکلات حاوی کافئین و سایر محرک ها مثل تئوبرومین است  که موجب رفلکس می شود.
2. شکلات چربی بالایی دارد و چربی رفلکس اسید معده را تشدید می کند.
3. همچنین شکلات حاوی مقادیر زیادی کاکائو است و کاکائو موجب رفلکس اسید معده می شود.
شکلات تلخ به اندازه شکلات پرچرب شیری بد نیست اما باید با واقعیت روبرو شد که همه شکلات ا برای اسید معده مخرب هستند.
نوشیدنی های گاز دار:
یکی از مهمترین دلایل بازگشت اسید معده هستند. حباب های کربناتی درون معده و افزایش فشار با رفلکس معده در ارتباط هستند . از نوشیدنی هایی که آزمایش شده اند کوکا و پپسی رژیمی بیشتر اسیدی بودند اما همه همه نوشیدنی های گازدار می توانند مشکل ساز باشند.
شناخته شده ترین عامل رفلکس معده هستند که دلیل اصلی سوزش معده نیز می باشند. این غذاها به دلیل محتوای بالای چربی در لیست غذاهایی قرار می گیرند که موجب تحریک رفلکس اسید معده می شوند .
لبنیات پرچرب:
همه مواد غذایی پرچرب موجب رفلکس یا در اصطلاح ترش کردن معده می شوند . اگر رفلکس شدید دارید و در عین حال عاشق پنیر هستید یا لبنیات پرچرب دیگر یکی از الزامات برنامه غذایی روزانه تاناست یگر وقتش رسیده که کمی رژیم غذایی تان را اصلاح کنید . سعی کنید از این مواد غذایی به مقدار بسیار کم و به عنوان مه استفاده کنید نه غذای اصلی.
گوشت های پرچرب:
احتمال بروز رفلکس اسید معده توسط قسمت های پرچرب گوشت که مدت زمان بیشتری در معده می ماند افزایش می یابد.
کافئین :
یک فنجان قهوه یا کاپوچینو در روز اشکالی ندارد اما کسانی که تمام روز مشغول نوشیدن قهوه یا چای هستند معمولا با مشکل رفلکس معده روبرو هستند.

1 نظر در “ترش کردن معده و عوامل موثر در آن

  1. عباس گفت:

    با سلام . کن زخم اثنی عشری دارم . و بدنسازی میرم . اسید معدم هم زیاد هست . و از سیب زمینی آب پز و تخم مرغ آب پز زیاد مصرف میکنم . آیا بدنسازی و مصرف سیب زمینی آب پز و تخم مرغ آب پز برای من مضر است . خودم احساس میکنم که بزاقم زیاد شده و باید مدام قورت بدم و اذیتم میکنه ممنون میشم پاسخ بدید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *