دسته بندی نشده, مقالات ورزشی

تعریف عبارات رایج در ورزش

در ورزش به کلماتی برمیخوریم که برای خیلی از ما آشنا نیستند ! در ادامه به برخی از کلمات اشاره خواهد شد :

 

کالری:
کالری‌ها واحد‌های اندازه گیری هستند که به ما می‌گویند که هر ماده غذایی دارای چه مقدار انرژی می‌باشد.کالری‌های اضافه که از آنها به عنوان انرژی استفاده نمی‌شود درون بدن تبدیل به بافیت‌های چربی خواهند شد.

 

ریز مغذی ها:
به مواد غذایی گفیته میشود که بدن به مقدار بسیار کم به آنها احتیاج دارد.یک مثال در این مورد ویتامین‌ها و مواد معدنی میباشند.

آمینو اسید ها:
آمینو اسید‌ها ترکیب‌هایی هستند که باعث تشکیل پروتئین میشوند.به طور رایج از آنها به عنوان واحد‌های سازنده پروتئین‌ها نام برده میشود.انواع مختلف پروتئین‌ها شامل آمینو اسید‌های متفاوت میشوند.

گلیکوژن:
گلیکوژن به کربوهیدرات‌های ذخیره شده درون بدن می‌گویند.هنگامی که کربوهیدرات‌ها هضم میشوند در ماهیچه‌ها و کبد به عنوان گلیکوژن ذخیره میشوند.گلیکوژن اولین منبع تامین کننده انرژی بدن می‌باشد.

سرعت متابولیسم:
سرعت متابولیسم به میزان استفاده بدن یک فرد از انرژی اشاره دارد.هرچقدر سرعت متابولیسم بالاتر باشد بدن از انرژی بیشتری استفاده خواهد کرد که نتیجه آن بدنی تفکیک شده می‌باشد.

سنتز پروتئین:
به نحوه قرار گیری امینو اسید‌های مختلف برای تشکیل پروتئین سنتز پروتئین گفیته میشود.سنتز پروتئین در نهایت باعث عضله‌سازی میشود.

آنابولیسم:
آنابولیسم به وضعیتی گفیته میشود که بدن در آن عضله‌سازی می‌کند.اگر که شما عضله‌سازی می‌کنید پس در وضعیت آنابولیسم هستید.

کاتابولیسم:
کاتابولیسم به وضعیتی گفیته میشود که در آن عضلات بدن تجزیه میشوند.اگر که شما در حال از دست دادن عضلات خود هستید پس در وضعیت کاتابولیسم قرار دارید.

ایروبیک:
ایروبیک به آن دسته از ورزش‌ها گفیته میشود که نیازمند حضور اکسیژن میباشند.

غیر هوازی:
ورزش‌های غیر هوازی به آن دسته از ورزش‌ها گفیته میشود که نیازی به اکسیژن ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *