مقالات ورزشی

تغذیه و تمرین در دوران آماده سازی مسابقات

تک اندام : دوران رژیم و آماده سازی برای مسابقات مهمترین بخش و پر اهمیت ترین قسمت برنامه ریزی سالیانه شما برای شرکت در یک تورنومنت رسمی می باشد و در اصل در این دوران قسمت عمده سرنوشت شما رقم خواهد خورد .


استراتژی و روشهای بسیار زیادی برای دوران رژیم و آماده سازی مسابقات مطرح می باشد که هر کدام مزیت ها و معایب خاص خود را دارا می باشد و در اینجا وظیفه مربی میباشد که با اتکا به تجربه و دانش خود بهترین شیوه را متناسب با نیازهای بدن ورزشکار در نظر بگیرد تا ورزشکار به بهترین نتیجه ممکن دست یابد بنابراین انتخاب مربی مجرب و مسلط به علم روز برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . پس در انتخاب مربی خود دقت نموده و فریب ظاهر و هیکل و یا چرب زبونی های مربی را نخورید.

یک رژیم خوب و اصولی برای آماده سازی مسابقات پرورش اندام شامل سه مرحله ویا سه فاز میشود که در فاز اول باید برنامه های تمرینی و غذایی ورزشکار به طریقی تنظیم شود که کیفیت و حجم عضلات بهبود یافیته و درصد چربی کاهش پیدا کند در این فاز ممکن است”تک اندام” شما زیاد کاهش وزن نداشته باشید و صرفا کیفیت عضلاتتان بهتر شود.

در فاز دوم باید نحوه تمرینات و رژیم غذایی به طریقی تنظیم شود که حجم عضلات ثابت حفظ شود و تا جایی که امکان دارد از چربی بدن کاسته شود در این فاز شما باید تقریبا به وزن ایده آل و مسابقه ای خود برسید و نهایت سه کیلو بالاتر باشید.

فاز سوم مربوط به 10 روز آخر رژیم وهفیته آخر می باشد که به اصطلاح به این فاز مرحله آب آبگیری میگویند و مهمترین بخش رژیم می باشد.جدا از اینکه شما دوران رژیم خود را چگونه سپری کرده و با چه اصولی جلو رفیته و به چه شرایط بدنی دست پیدا کرده اید این بخش از رژیم سرنوشت رژیم و زحمات و سختی های دوران رژیم ورزشکار را رقم میزند.
در هفیته آخر پیش از مسابقات رژیم غذایی ورزشکار و نحوه تمریناتش نسبت به هفیته های پیشین کاملا متفاوت میباشد و کوچکترین اشتباهی می تواند زحمات یک سال شما را به هدر دهد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *