مقالات ورزشی

حقی که بیت الله عباسپور پس میگیرد

Takandam

گزارش حضور بیت الله عباسپور در FIBO سال 2013 به قلم فرشيد نزاکتي در روزنامه بشير رو در سایت بدنسازی تک اندام قرار میدهیم.
فارغ از هرگونه جهت گيري و طرفداري اين گزارش را به عنوان ديدگاه شخصي خود مورد حضور بيت الله عباسپور نماينده شايسته کشورمان در مسابقه FIBO سال 2013 مي نويسيم که اول هفیته جاري در آلمان برگزار گرديد.
همين ابتدا لازم به ذکر است که حضور بيت الله در مسابقات حرفه اي FIBO براي هر ايراني و به ويژه ورزشکاران رشته پرورش اندام يک افیتخار بزرگ و باعث خوشحالي است که در اين عرصه نماينده اي فعال داريم که بسيار با انگيزه کار خود را از سال گذشته آغاز کرده است . در عرصه حرفه اي بيت الله هوز يک تاز وارد به حساب مي آيد که در همين فرصت کوتاه به خوبي توانسته اسم و رسمي پيدا کند و با حضورش در مستر المپياي 2012 تمام بدنسازان جهان او را ديدند و نقاط قوتش تعريف و تمجيد کردند.

در اينکه هر مسابقه تجربه اي است و به شرطي که به درستي تفسير و تحليل شود مي تواند براي پيشرفیت استفاده شود شکي نيست اما پس از بررسي دقيق عکس هاي مسابقه و ديدن برخي فيلم هايي که تا آخرين لحظات قبل از چاپ بشير در سايت ها آپلود شده بود به اين نتيجه ميرسيم که بي شک در حق بيت الله ناداوري شد که البته اين ميتواند يکي از دلايلش اسپانسرش هم برگردد که شايد مثل سال قبل نفوذ کافي نداشته و همچنين عوامل ديگر.
روزنامه بشیر – سایت تک اندام _ کافي است تصاوير مايکل کفاليانوس را با بيت الله عباسپور مقايسه کنيد تا به راحتي متوجه شويد بيت الله در خيلي فيگور ها به وضوح او را مغلوب مي کرد يا اگر عکس هاي شرکت کننده شماره 4 که اهل ليتواني است به نام داينيوس براز نيکاس را ببينيم متوجه ميشويد که در مسابقات توابع تهران اوت مي شود و وقتي ميبينيد که به او مقام نهن دادند و بيت الله دوازدهم اعلام شده چگونه مي توانيد اين نتايج را تفسير کنيد به جز اينکه بگوييم به شدت ناداوري شد. جاني جکسون يکي از بدنسازان مورد علاقه ام در عرصه حرفه اي است و هميشه برايم چهره جذابي بوده اما از حق نگذريم او با پاهاي فوق العاده ضعيف در مقايسه با بالا تنه چگونه بايد به مقام دوم برسد؟ مگر نه اينکه هميشه تروي آلوز را به خاطر ضعف پاها در مسابقات حرفه اي اوت ميکنند؟ پس چرا جاني جکسون تا مقام دومي FIBO مي آيد؟ در اينکه ادوارد نون بدنساز x  و خوش استيل دارد شکي نيست اما او را در فيگور هاي مقايسه اي بررسي کنيد ميبينيد واقعا سايز و حجم قابل قبولي براي مسابقه حرفه اي در FIBO روي صحنه نياورد و با اين حال مقام سوم را به او دادند درحالي که رابرت پيوترکوويچ براي اين مقام شايسته تر بود.
و اگر بخواهيم بررسي کنيم مقام دهم و يازدهم و … هم مشکل دار بودند و حقيقت اين است که بيت الله در حدي بود که بين 6 نفر اول رقابت کند اما ظاهرا هميشه قضاوت مسابقات خيلي هم پاک نيست و مشکل داوري همه جاي دنيا موجود است و اين مسدله اي است که بزرگان ورزش مثل شان ري ، کوين لورون ، مرحوم الصونباتي و … با سال ها انتقاد نتوانستند حل کنند چرا که پشت پرده صنعت پولسازي هست و اسپانسرهاي قدرتمندي که در راي ها نفوذ مي کنند.
اين چند خط را از سر وظيفه نوشتم چرا که لازم دانستم بدنسازان ايراني آگاه شوند که بيت الله حقش بيشتر از اين بود و اميدوارم در مسابقه بعدي با کيفيت بالاتر حاضر شود و حق واقعي خود را بگيرد در ادامه هم نگاهي تحليلي داريم به فيزيک بيت الله درFIBO امسال روي صحنه برد.
به شخصه اعتقاد دارم که بيت الله قبل از بارگيري و به قول خودش در خلاء کامل که 93 کيلو گرم بود کات هاي فوق العاده اي داشت و حتي يکي از سايت هاي آلمان از او فيلم گرفیتند و روي سايت قرار دادند چرا که حالا او را به خوبي ميشناسند و با آن کيفيت بدن حدس ميزدند که در فينال به راحتي خواهد درخشيد . و سوالي که خيلي دارم در اولين مصاحبه از او بپرسم اين است که بين تهي سازي کربوهيدرات و بارگيري چه اتفاقي رخ مي دهد که بدن گاهي بجاي اينکه بهتر بشود برخي کات ها را از دست ميدهد ؟ اين موضوعي است که بارها و بارها علي زندي خبرنگار و کارشناس بشير هميشه در مورد نمايندگان ايران در مسابقات برون مرزي مطرح مي کند و خودش مي تواند موضوع بحث جالبي باشد که به طور حتم با بيت الله مطرح خواهيم کرد!

جفیت بازو از پشت
با مقايسه تصاوير متوجه ميشويد که حد اقل در عکس ها زير بغل هاي بيت الله به ويژه در بخش تحتاني نسبت به مسترالمپيا و فيبوي سال قبل با اندکي افیت مواجه شده و اين علي رغم تمام تاکيدي است که او در مدت زمان آماده سازي روي عضلات پشت و زير بغل خود گداشته بود. انکه چرا و به چه دليل نتوانست در اين ناحيه پيشرفیت کند سوالي است که خود بيت الله بهتر از هرکسي مي تواند با بررسي ماه هاي گذشته به آن پاسخ دهد و لازم به ذکر است که هر مسابقه براي يک بدنساز تجربه اي است ارزشمند که ميتواند تجربيات خوبي همراه داشته باشد.

جفیت بازو از جلو
در اين فيگور مي توان ديد که پهناي زير بغل بيت الله نسبت به قبل بهتر شده و کم کم در حال پيشروي است از جمله نقاط قوت او انجام وکيوم در اين فيگور است که بسيار جلب توجه ميکند و هميشه مورد توجه هواداران و حضار در سالن مسابقات قرار ميگيرد به طوري که به محض انجام وکيوم تماشاگران تشويق ميکنند و بايد که اين توانايي را هميشه به رخ حريفانش بکشد پاهاي او نيز ديگر نياز به تعريف ندارد و جالب است بدانيد در يکي از سايت هاي آلماني او را ياد آور تام پلاتر معرفي کرده اند. ناگفیته نماند که کيفيت رنگ بدن او نسبت به مستر ضعيف تر بود.

زير بغل از جلو
اولين تغييري که ميتوانيد ببينيد روش اجراي فيگور است که امسال بيت الله دست ها را پايين تر نگه داشته و همانور که ميبينيد گردنش قابل مشاهده است و احتمالا با اين تکنيک هوشمندانه خواسته که زير بغل هايش بهتر ديده شوند و در اين حال بدن بالانس تر ديده شود . در گزارش برخي سايت ها ديده شد که خيلي ها از نورپردازي نامناسب سالن انتقاد کردند که همين مسئله باعث شد کات بدن ها خيلي واضح نباسد و اين ضعف برگزار کننده است نه بدن هاي شرکت کننده.

قفسه سينه
علي رغم همه انتظارها که همه فکر ميکردند در ناحيه پشت پيشوري خاصي خواهد کرد او پيشروي را در نماي جلويي بدن تجربه کرد به طوري که در فيگورهاي جمع و ايستادن ايکس اين پيشرفیت فاحش بود. در فيگورهاي از کنار بيت الله خيلي قدرتمند است چرا که هم در ناحيه پشت پا و نشيمن گا بي نظير است هم جلوبازو هاي خيلي خوبي دارد و هم تفکيک سرشانه و کول قابل توجهي دارد که در مجموع به اضافه انحناي زيباي عضلات سينه يک پکيج خيلي خوب به نمايش مي گذارد که چشم بيننده را نوازش مي دهد.

کول
این فیگور که مورد علاقه خیلی هاست برای مخاطبان نیز بسیار جذاب است و شاید یکی از دلایلی که به جمع فیگور های اجباری آمده همین استقبال تماشاگران باشد چرا که ورزشکار را در نمای بسیار عضلانی و چشم نوازی قرار میدهد که القا کننده قدرت و عظمت است. به قول علی مغانی سردبیر بشیر: بدنسازان درجه 2 و 3 هم در این فیگور خوب هستند . چه برسد به بیت الله که با کمتر از 170 سانتی متر قد بالغ بر 95 کیلو گرم وزن دارد و بدنساز حرفه ای IFBB به حساب می آید .

زیر بغل از پشت
تغییر سبکی که در این فیگور داشت خیلی به زیبایی فیزیکش کمک میکرد . همانطور که میبینید در عکس امسال ارتفاع عضلات کول او به خوبی دیده میشود در حالی که در المپیا به خوبی واضح نبود و این از تفاوت قراردهی دست ها روی نقطه پایین تری از لگن حاصل شده است.

اگر به خط عمقی وسط پشت دقت کنید متوجه افزایش ضخامت نسبت به سال گذشته می شوید که البته هنوز کافی نیست و او برای حضور قدرتمند در عرصه حرفه ای باید در این ناحیه پیشرفیت بیشتری حاصل کند به ویژه در مورد پهنای عضلات پشت و زیر بغل و چه بسا در این زمینه باید با ژنتیک خود جدال کند.

ناگفیته نماند که از کمر به پایین در این فیگور بیت الله فوق العاده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *