تغذیه, کاهش وزن

خطر حذف وعده هاي غذا براي لاغر شدن

http://tehrankids.com/uploads/posts/2010-07/1278431986_bala-bordane-vazn-afrade-laghar.jpg

خطر حذف وعده هاي غذا براي لاغر شدن

لاغر شدن و لاغر ماندن امروزه بیشتر از آنکه برای تندرستی باشد،مُد شده و اغلب افراد نیز برای مانکن شدن دست به هر کاری می زنند از خوردن خیلی کم گرفیته تا حذف یک وعده غذایی.شاید حذف یک وعده غذایی به نظر کسی که می خواهد وزنش را کم کند؛ روش درستی بیاید،اما از نظر متخصصان تغذیه مبناي علمي ندارد و کاملا مردود است.


نمی خورم که لاغر شوم

هیچ یک از متخصصان تغذیه حذف یک وعده غذایی را برای کاهش وزن توصیه نمی کنند و هر سه وعده باید در سبد غذایی افراد وجود داشته باشد.هر وعده غذا براي هضم و جذب در اثر فعاليت دستگاه گوارش مقداري انرژي لازم دارد.كه با حذف يك وعده اين مقدار انرژي مصرف نمي شود.فرض کنید فردی صبحانه نخورد، طبعا ظهر که بشود،گرسنگی اش نسبت به زمانی که صبحانه می خورد، شدیدتر است. بنابراین خیلی تند و با عجله غذا می خورد و از طرف دیگر چون اشتیاق زیادی برای خوردن دارد بیشترو بیشتر می خورد.یعنی کل غذایش را در مدت كوتاهي خورده است که این کار ضمن اينكه امكان عوارض گوارشي مثل نفخ و … را افزايش مي دهد باعث مي شود پيش از آنكه احساس سيري كنيم مقدار غذاي بيشتري بخوريم.براي رسيدن پيام سيري به مغز، از زماني كه لقمه اول را به دهان مي گذاريم حداقل 20 دقيقه وقت لازم است…براي همين.خیلی ها اول سالاد میخورند و بعد پیش غذا و با این روش غذا خوردن را طولانی میکنند تا غذای بیشتری نخورند و در نتيجه کالری بیشتراز نياز نخورند كه مازاد آن به به چربی تبدیل شده و و ذخيره مي شود.یک ایده ای داریم که میگوید بخوریم ولی لاغر شویم.باید لذت خوردن را حس کرد؛اما بسیاری از مردم درست عکس این موضوع عمل می کنند و مثلا از صبحانه شان می زنند.نکته ای که در مشکل جهانی چاقی با آن روبرو هستیم، تنها خوردن نیست . نوع غذایی که می خوریم و اینکه براي مثال چقدر در روغن غوطه ور شده است؟ یا چقدر از روغن مرغوب استفاده شده؟ آیا از سلامت غذا مطمئن هستیم؟ هم در اين مورد مهم هستند

.اینها را گفیتیم تا به اینجا برسیم که اگر فردی سرخود و برای کاهش وزنش یک وعده غذایی اش را حذف کند و بخواهد در وعده بعدی جبران کند،علاوه بر اینکه سلامت جسمی اش در مخاطره قرار می گیرد،دوباره وزن گرفیته و چاق می شود. بعضی ها هستند که غذا نمی خورند اما ریزه خواری می کنند یا بیسکوییت می خورند که این مواد از نظر این افراد غذا محسوب نمی شوند.یا مثلا به اتاق دوستش می رود و می بیند روی میزش چند خرما است و دو تا برمی دارد و می خورد؛اما این را غذا حساب نمی کند در حالیکه جز غذا محسوب می شود و با اینکه یک وعده را حذف کرده ،اما با این پراکنده خواریها دوباره اصافه وزن پیدا می کند.با حذف هر عده غذایی در روز فرد تمرکزش را از دست داده و زود خسته می شود.با احساس خستگی و بروز سردرد نمی تواند کارهایش را به دقت انجام بدهد و کارایی مناسبی ندارد.

به علاوه چون با حذف وعده ها حجم و تنوع مواد غذايي كه در يك روز مصرف مي شود كم مي شود ممكن است در درازمدت در معرض آسيب هاي ناشي از كمبود مواد غذايي قرار گيرد.كمبودهاي مواد مغذي تاثيرات مختلفي بر اندام هاي مختلف دارد مثلا كمبود ويتامين آ ممكن است فرد را دچار مشكلات پوستي و چشمي كند.


من نمی‌خورم،اما سرحالم

برخی افراد مدعی هستند که در روز وعده ناهار یا شام یا صبحانه شان را نمی‌خورند و همیشه هم شاداب و سلامت هستند و صرفا با خوردن نسکافه و بیسکوییت و قهوه سلامتشان را حفظ کرده اند.اما من فکر نمی‌کنم چنین چیزی ممکن باشد و تازه فرد سالم وسلامت هم باشد. سلولهای بدن نیازهای مختلفی دارد و از طریق ویتامینها و مواد غذایی مختلف باید نیازشان را تامین کنند.بنابراین در بلند مدت، جسم فردی که از چنین رژیمی در طول روز برخوردار است،دچار فرسودگی شده و کمبودهای مختلفی ازنظر نیاز به مواد مغذي موجود در گوشت و حبوبات وغیره متوجه بدن این فرد میشود.بنابراین ازا نواع ماده غذایی حتما باید در سبد غذای هرفردی وجود داشته باشد.نکته ای که ژاپنیها هم به آن اشاره می کنند ومی گویند که هر روز 6 نوع ماده غذایی بخورید.حتی اگر مقدار کمی کنجد روی نان وجود دارد،با اینکه کم است اما قطعا بدن خواص غذایی کنجد را می‌گیرد.


حالاکه حذف کردم چه کنم؟

در وهله اول و بعد از حذف یک وعده غذا اینگونه افراد باید ببینند که وزنشان کم شده یا نه؟ آیا از این وضعیت احساس رضایت می کنند؟آیا عوارضی همچون سردرد و حالت تهوع نداشته اند؟اگر شخص این مشکلات را داشت،معلوم می‌شود که کارش اشتباه بوده است.اما حتما باید به متخصص مراجعه کنند و نمی‌توان رژیم خاصی برای کسانی که یک وعده غذاییشان را حذف کرده اند، تجویز کرد؛ چون اشخاص ویژگیهای جسمی متفاوتی دارند.

نویسنده:  دكتر ربابه شيخ الاسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *