درمان بیماری, کاهش وزن

درمان شلی و پوست اضافه ناشی از کاهش وزن

skin-weight

تک اندام : وقتی سخت تلاش میکنید که وزن کم کنید، رویای بدنی سفیت‌تر و عضلانی مانند اندام فیزیک کاران را در سر می‌پرورانید. درست است؟ مطمئنن شما تصویری با پوست شل و اضافی را مجسم نمی‌کنید. خب, اما این یک اتفاق محتمل است و می‌تواند باعث بوجود آمدن مشکلات بهداشتی و یک تصویر ذهنی بد در مورد خودتان شود…

جیسون لیچن، جراح پلاستیک در کلمبوس می‌گوید: این مساله برای بیمارانی که در طول سفر کاهش وزنشان بسختی تلاش کرده‌اند و متعهد بوده‌اند، ناامید کننده است. بدن‌های جدیدشان با آن پوست‌های اضافه، آن تلاش‌ها را منعکس نمی‌کند.

آنها اغلب احساس می‌کنند که پوست اضافه‌شان همانند لباس‌های قدیمی‌شان قبل از کاهش وزن، از آنها آویزان است و دیگر نمی‌توانند آن را در بیاورند. اما مساله فقط مربوط به ظاهرتان نمی‌شود. پوست اضافه می‌تواند باعث راش، عفونت، و حتی درد کمر شود! بعلاوه می‌تواند مانع این شود که خیلی از فعالیت‌ها را انجام دهید.

چرا پوست سر جایش بر نمی‌گردد؟

خاصیت ارتجاعی پوست شما بستگی به این دارد که برای چه مدتی چاق بوده‌اید. مهم نیست که به سرعت وزن کم کنید یا آهسته اینکار را انجام دهید. هر چه پوست بمدت بیشتری کشیده شده باشد، کمتر احتمال دارد که سر جای اولش برگردد!

ماری جین، متخصص پوست در سانفرانسیسکو می‌گوید: پوست مانند یک بادکنک است. وقتی شما برای اولین بار یک بادکنک را باد می‌کنید، واقعا کوچک و سفیت است. باید اول آن را بکشید، بعد بادش کنید. اما هنگامیکه باد آن خالی شود، دیگر به شکل اولش بر نمی‌گردد.

بخش زیادی از این مساله، به سن و ژنتیک نیز مربوط می‌شود. می‌توان گفیت که همه‌ی افراد با بالا رفیتن سن، بافیت ارتجاعی پوستشان را از دست می‌دهند.

اذیت و آزار

پوست آویزان، نه تنها می‌تواند مایه‌ی خجالت آدم باشد، بلکه می‌تواند منجر به راش (بثورات) و عفونت‌های قارچی در چین‌هایی که پوست می‌خورد شود. جین می‌گوید: عرق بدن در این چین‌ها به دام می‌افیتد و شما دچار راش می‌شوید. من استفاده از پودر یا آرد ذرت را پیشنهاد می‌کنم، چون به جذب رطوبت کمک خواهد کرد. بعضی از مردم، حتی یک پارچه‌ی کوچک در زیر لباسشان قرار می‌دهند.

اگرچه لباس‌های چسبان کمک می‌کنند، اما پوست شل، ورزش کردن را کمی سخت می‌کند. جنیفر کاپلا، جراح پلاستیک در نیویورک می‌گوید: تصور کنید که ۱۵ تا ۲۰ کیلو را در جلویتان آویزان کرده اید! این کار مرکز ثقل شما را تغییر می‌دهد و حرکت کردن برایتان سخت‌تر می‌شود.

هیچ راه حل آسانی وجود ندارد

کاپلا می‌گوید: عضله سازی، کمی به گوشتالو کردن پوستتان کمک خواهد کرد، اما هیچ کرم جادویی یا دارویی وجود ندارد که پوستتان را فشرده کند و به جای اولش برگرداند. این کار باید با جراحی انجام شود. دکتر جان مورتون، رئیس انجمن جراحی دستگاه گوارش و متابولیک آمریکا می‌گوید: اما تنها ۲۰ درصد از بیمارانی که جراحی کاهش وزن انجام می‌دهند، بادی کانتورینگ (شکل دهی متناسب اندام) دریافیت می‌کنند.

یک دلیل مهم، هزینه‌ی آن است. یک لیفیت کامل بدن می‌تواند هزینه‌ی سنگینی داشته باشد. شاید بیمه‌ی بهداشتی، هزینه‌ی جراحی شکم را پرداخت کند، چون چین‌های شکم اغلب می‌توانند عفونی شوند، اما هزینه‌ی جراحی بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن را پرداخت نخواهد کرد. شرکت‌های بیمه ادعا می‌کنند که آن جراحی‌ها، دلایل زیبایی دارند، نه ترمیمی.

لیچن می‌گوید: بیشترین مناطقی که در آن عمل جراحی انجام می‌شود، به ترتیب عبارتند از شکم، باسن، سینه‌ها، ران‌ها، بازوها، سینه‌ی مردها و صورت. در صورتیکه وزن جدیدتان را به مدت ۶ ماه حفظ کنید، یک جراح فقط پوست اضافه را برخواهد داشت.

کلود ژان لانژوین، جراح پلاستیک و ترمیمی در لس آنجلس می‌گوید: آن‌ها در یک زمان، تنها روی یک یا دو ناحیه کار می‌کنند. این کار، خطر عوارض را کاهش می‌دهد. بعلاوه، حرکت کردن در طول مدت بهبودی، چندان دردناک نخواهد بود.

کاپلا می‌گوید: جراحی، جای زخم باقی می‌گذارد، اما آنها معمولا می‌توانند با لباس پوشانده شوند. هیچکس تا بحال نگفیته که این جای زخم‌ها ارزش زیر تیغ رفیتن را ندارند.

پیامدهای مربوط به تصویر بدن

اما برعکس، همه‌ی افراد جراحی را دوست ندارند. سوزان‌ هاوکینز ۶۷ ساله از آتلانتا، بعد از جراحی اسلیو معده ۶۰ کیلو از دست داد. او پوست‌های آویزان پشتش را دوست ندارد، اما آنها را پذیرفیته. هاوکینز می‌گوید: لباس‌های من در پوشاندن این باقی‌مانده‌ها، نقش مهمی ایفا می‌کنند. من هر روز پوست اضافه‌ام را با خود به همراه می‌برم. این‌ها مدال افیتخار من هستند.

این در حالیست که بسیاری از افراد دیگر با پذیرش ظاهر جدیدشان مشکل دارند. الکسیس کوناسان، یک روانشناس در شهر نیویورک می‌گوید: خیلی از افراد به پوست اضافه بعنوان یک یاداوری از زندگی سابقشان و مسائل عاطفی که با وزن بالاتر درگیر آن بودند، مانند اضطراب، افسردگی، تنهایی، و اعتماد بنفس پایین، نگاه می‌کنند.

بسیار خوب است که بدن و پوست جدیدتان را بپذیرید. تانیشا شانی ۳۰ ساله از بروکلین، همین کار را انجام داد. او با استفاده از رژیم و ورزش، بیش از ۷۰ کیلو وزن کم کرد. او می‌گوید: برای اینکه یک فرد در این سفر موفق شود، چالش‌های زیادی وجود دارد. من باید دوباره یاد می‌گرفیتم که چطور بدنم را دوست داشته باشم و بدن جدید و سالم‌ترم را بپذیرم.

« مجله فیتنس Fitness Magazine »

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *