مقالات ورزشی

در بدنسازی تمرین ایستاده بهتر است یا نشسته؟

تک اندام : شما هم در باشگاه دیده‌اید که بعضی‌ها روی دوچرخه‌های ثابت نشسته‌اند، بعضی‌ها هم در کنار دستگاه‌ها و حتی بعضی‌ها هنگام تمرین با دمبل و در بسیاری از تمرینات، بصورت نشسته هستند. اما آیا می دانید که تمرینات نشسته، نسبت به تمریناتی که در حالت ایستاده انجام می گیرند، تاثیر کمتری دارند؟!

اگر بدن انسان را بشناسید خواهید دید که برای ساعت‌ها بی حرکت ماندن طراحی نشده است. بسیاری از ما کارهای پشت میزی داریم، که همین طوری ساعت‌ها باعث می شود نشسته باشیم. اگر به باشگاه بروید و باز آنجا هم به نشستن ادامه دهید، احتمالش می رود که به بیماری‌های متفاوتی دچار شوید!

وقتی زمان زیادی را به نشستن اختصاص دهید چه خواهد شد؟

عضلات باسنتان کش خواهند آمد، و دیگر آنطور که باید، کار نخواهند کرد.
عضلات جلویی ران شما،سفیت می‌شوند و حتی ممکن است کوتاه شوند.
قوس طبیعی کمر شما، دایره‌ای شکل یا صاف می شود که هر دو برای سلامتی‌تان مضر است.
شانه‌های شما به سمت جلو خم می‌شوند (قوز می کنند)، عضلات قفسه سینه‌تان کوتاه می‌شوند و بالای کمرتان به سمت جلو گرد می شود.
تمام این ها بر خلاف حالت بدنی طبیعی شما هستند، بهمین دلیل است که توصیه می‌شود اگر کار اداری دارید، بصورت منظم بایستید و راه بروید.

اما حالا که در باشگاه هستید، چرا به حالت نشسته که بر خلاف طبیعت بدن شماست ادامه دهید؟ هر چه زمان بیشتری را به نشستن بگذرانید، چه در باشگاه و چه در زمان کار، اصطحلاک بدنتان بیشتر خواهد بود.

بعلاوه وقتی نشسته‌اید، عضلات مرکزی بدنتان مجبور نخواهند شد تا کار کنند. مثلا پرس سرشانه را در نظر بگیرید:

هنگامی که این تمرین را در حالت ایستاده اجرا کنید، پاها و عضلات شکم شما بهمراه عضلات پایینی و بالایی کمرتان، سرشانه‌ها و بازوها، همگی با هم تعادل شما را حفظ می‌کنند.
هنگامی که این تمرین را در حالت نشسته اجرا می‌کنید، دیگر وزنی بر روی پاهایتان نیست، و فشاری که روی کمرتان هست با تکیه بر صندلی مهار خواهد شد، و تنها بازوان و سرشانه‌ی شماست که کار می‌کند.
دیدید وقتی بایستید چقدر تمریناتتان موثرتر خواهد بود؟

حتی اگر هدف تمرین مورد نظر، عضلات مرکزی و عضلات پایین کمرتان نباشد، تنها انجام تمرین به صورت ایستاده بطور طبیعی آن عضلات را هم پرورش خواهد داد.

وقتی نشسته‌اید، بدنتان احتیاجی به فعال کردن عضلات مرکزی، باسن یا پاهایتان نمی‌بیند. در حقیقت صندلی، تمام فشار را متحمل می‌شود. پس در مجموع، عضلات پایین تنه‌تان غیر فعال می‌مانند.

اگر این تمرینات را زیاد تکرار کنید، ممکن است بدنتان فراموش کند که چطور باید عضلات پایین تنه‌تان را به کار می‌گرفیته و به کاتابولیسم عضلات دچار شوید! اگر دوست دارید آخر داستانتان شیرین باشد، این، یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند بیفیتد.

نکته ی منفی دیگری که در مورد نشستن در باشگاه وجود دارد این است که: تمرین باعث خواهد شد تا ستون فقرات شما بهم فشرده شود. اگر بنشینید، فشار بیشتری بر ستون فقراتتان وارد خواهد آمد. شاید بنظر برسد که کمرتان در حالت راحتی قرار دارد، اما تمام فشار بر ستون فقرات شماست. و این احتمال آسیب دیدن کمرتان را چندین برابر خواهد کرد.

پس تمرینات نشسته را با تمرینات ایستاده جایگزین کنید:

بجای پرس سرشانه نشسته، آنرا بصورت ایستاده انجام دهید.
بجای دوچرخه ثابت، به سراغ الپتیکال (اسکی فضایی) یا تردمیل بروید.
بجای اینکه بنشینید و جلو بازو بزنید، بصورت ایستاده این حرکت را اجرا کنید.
اگر تمایل دارید تمرینتان تا اندازه‌ی ممکن موثرتر باشد، آنها را روی پاهایتان انجام دهید. هرچه زمان کمتری را به نشستن اختصاص دهید، بهتر خواهد بود، باور کنید!

مجله تناسب اندام Fitness Magazine

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *