اخبار روز پرورش اندام

دوپینگ ۳ بدنساز ملی پوش ایرانی

شایعاتی که از دو سه هفیته پیش از آزمایش مثبت دوپینگ ۳ ملی پوش ایرانی حکایت می کرد این روزها با قوت بیشتری شنیده می شود و حتی یکی از خبرگزاری ها از نامه فدراسیون آسیایی ABBF به وزارت ورزش و جوانان ایران خبر داد و نوشته: سه بدنساز ایرانی در مسابقات آسیایی چین و جهانی تایلند دوپینگ کرده اند. این خبرگزاری در ادامه نوشته است : دوپینگ ۳ ورزشکار ایرانی در شرایطی است که فدراسیون آسیایی بدنسازی ، فدراسیون ایران را به پرداخت جریمه نقدی سنگینی محکوم کرده ولی از آنجا که کاظمی آشتیانی ظاهرا به دلیل مشکلات مالی فدراسیون توان پرداخت آن را ندارد ، فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام ایران در آستانه تعلیق قرار گرفیته است.

و اما واکنش سرپرست فدراسیون

بلافاصله پس از انتشار این خبر ، سرپرست فدراسیون پرورش اندام نسبت به آن واکنش نشان داد. آشتیانی در بخشی از این جوابیه با رد این موضوع ، نوشته است :

« جنجالی که از طرف افراد معلوم الشغل در حال انجام است ، ناشی از رویکرد ایران به سمت IFBB است. در ارتباط با مبحث دوپینگ و هر گونه تصمیم گیری ، تنها مرجع تصمیم گیری وادا و داخل کشور نادو و ریاست فدراسیون پزشکی است. سرپرست فدراسیون در ادامه اتهاماتی را متوجه دبیر فدراسیون پرورش اندام آسیا و همه کاره این تشکیلات یعنی پل چوا کرده و ادامه داده است : «کارشناسان و علاقه مندان پرورش اندام سال هاست که آرزوی جدایی ایران از تشکیلات پل چوا که آلوده به فساد مالی و اخلاقی است را دارند. مدارکی از اخذ رشوه و دلار از طرف پل چوا و ایادی او از ورزشکاران ایران طی سالیان اخیر به جهت لاپوشی بر دوپینگ وجود دارد. سایر اقدامات و خیانت های پل چوا بر ورزش کشور عزیزمان نیز به نهادهای نظارتی ارایه نشده است.»

چه کسی راست می گوید ؟

درباره این که چه کسی راست می گوید و وضعیت آزمایش دوپینگ ملی پوشان پرورش اندام ایران چگونه است ، اضهار نظری نمی کنیم چرا که هنوز این مسایل هنوز در حد حاشیه و شنیده ها باقی مانده و مراجع رسمی آن را تایید نکرده اند اما در این باره چند نکته باید مرور شود.

اول : سابقه عملکرد سال ها تسلط پل چوا بر فدراسیون پرورش اندام آسیا نشان داد که باید به هر چیزی که از جانب تشکیلات او صادر می شود ، شک کنیم. فدراسیون پرورش اندام آسیا ABBF در این سال ها آمار و اطلاعات دقیقی از این که در هر مسابقه از چند نفر آزمایش دوپینگ گرفیته شده ؟ چند نمونه آزمایش مثبت و چند نمونه منفی بوده ؟ و با متخلفان چه برخوردی شده ارایه نکرده است. اساساً مشخص نیست در مسابقاتی که از ورزشکاران نمونه آزمایش می گیرند ، این نمونه ها به کدام آزمایشگاه معتبر و مورد تایید ارسال می شود ؟ نکته دیگر این که ایران دو سال پیش میزبان مسابقات قهرمانی آسیا بود ، آنچه که ما به عینه دیدیم این بود که از هیچ ورزشکاری حتی به صورت صوری و ظاهری آزمایش گرفیته نشد . در واقع آزمایش مثبت و منفی دوپینگ ، همواره اهرم فشاری برای تشکیلات پل چوا بوده که اعضای خود را تحت فشار قرار دهند . درباره ارتباط مالی پل چوا و درآمدهای ناسالم این فدراسیون فقط می توان به همان مورد فروش « حکم مربی گری بین المللی » اشاره کرد که افراد بدون این که صلاحیت و دانش آنها آزمایش شود به سادگی و با پرداخت ۵۰۰ دلار ، تبدیل به مربی بین المللی می شوند!

دوم : تا همین چند سال پیش مسوولان فدراسیون حساسیت زیادی برای انجام آزمایش دوپینگ از نفرات حاضر در اردو داشتند. گاهی این مورد به افراط هم می رسید و مثلا تیم اعزامی به بازی های آسیایی دوحه ۲۰۰۶ ، یک جلسه تمرین می کرد ، دو جلسه آزمایش می داد! اما وقتی معلوم شد برگزارکنندگان مسابقات بین المللی مثل ABBF و WBPF علاقه ای برای انجام آزمایش دوپینگ ندارند، در دو سه سال اخیر حساسیت ها کمتر و کمتر شد تا جایی که مدتی از تیم های اعزام به مسابقات بین المللی آزمایشی گرفیته نمی شود. شاهد این مدعا آن است که تا چند سال پیش ، بخشی از محرومیت های ورزشکاران ما بخاطر آزمایش دوپینگ داخلی بود اما در دو سه سال اخیر هیچ آزمایشی گرفیته نشد که بخواهیم محروم احتمالی باشیم.

سوم : با موضعی که سرپرست فدراسیون پرورش اندام در قبال تشکیلات پل چوا گرفیته ، به نظر می رسد عمر حضور تیم ملی ایران در رقابت های پل چوا به پایان رسیده است مگر این که گروهی به صورت مستقل بخواهند به این مسابقات تیم اعزام کنند. در چنین شرایطی تنها راه ، بازگشت به فدراسیون بین المللی پرورش اندام ( IFBB ) است.

مساله این است کهاین فدراسیون ، انجمن دیگری را در ایران به رسمیت می شناسد و این انجمن ، اساساً ارتباطی با فدراسیون پرورش اندام ندارد. به بیان دیگر ، بازگشت به فدراسیون IFBB به سادگی گذشته نیست و این احتمال وجود دارد که تیم ملی پرورش اندام ، از اینجا مانده و از آنجا رانده شود درباره این که تیم ملی پرورش اندام در آینده چه سرنوشتی خواهد داشت ، هنوز زود است قضاوت کنیم اما امیدواریم نتیجه هرچه باشد ، به خیر و صلاح پرورش اندام ایران منتهی شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *