اخبار روز پرورش اندام, اختصاصی تک اندام

سابقه بدنسازی در ایران

تک اندام : روزی روزگاری، یک گود زورخانه بود و هزاران علاقه‌مند و مشتاق. از همان آدم‌های لوطی مسلکی که با صدای مرشد، جان می‌گرفیتند و جسم و جانشان را با ورزش باستانی تازه می‌کردند.


جالب است بدانید تا پیش از سال ۱۳۰۰ شمسی اصلاً نامی از ورزش پرورش اندام در ایران نبود و تنها ورزشکاران و پهلوانان باستانی‌کار به خاطر تمرینات داخل گود و بلندکردن وزنه‌های آن زمان در بیرون از گود، اندام‌های درخور توجهی داشتند و در بیشتر آنها اندامی ورزیده با عضلاتی پیچیده جلب توجه می‌کرد.
منوچهر مهران اهل مشهد در سال ۱۳۲۲ باشگاه «نیرو و راستی» را در تهران تأسیس کرد و خود از بنیانگذاران پرورش اندام در ایران شد. او با توجه به مسئولیتی که به عنوان رئیس اداره مسابقات ورزشی تربیت بدنی ایران داشت در سال ۱۳۲۴نخستین مسابقات پرورش اندام را در خیابان لاله زار در تماشاخانه دهقان رسماً بر‌گزار کرد.
البته به مدت ۴ سال رقابت‌ها به صورت جدی بر‌گزار نمی‌شدند تا این‌که در سال ۱۳۲۸ مسابقات پرورش اندام در سه رسته قدی در تهران بر‌گزار شد. بعدها مسابقاتی دیگر نیز در تهران و شهرستان‌ها بر‌گزار شد تا این‌که در مسابقات جهانی وزنه‌برداری سال ۱۹۴۸ که در لندن بر‌گزار شد، شادروان محمود نامجو در خاتمه مسابقات وزنه‌برداری از طرف دبیرکل فدراسیون وزنه‌برداری آن زمان تشویق به شرکت در رقابت بهترین بدن در آن مسابقات شد که در رسته کوتاه قدان به مقام اول جهان دست یافیت.
پرورش اندام در ایران از آن زمان به بعد افیت و خیزهای فراوانی داشت که در نهایت در سال 1357 به دلیل تحولات ایران و پس از آن بروز جنگ تحمیلی، مسابقات پرورش اندام هم تعطیل شد تا این‌که دوباره از سال ۱۳۷۲ پرورش اندام زیرنظر فدراسیون وزنه‌برداری و به‌خاطر علاقه‌مندانش به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد که نخستین مسابقات قهرمانی کشور در تهران در سالن وزنه‌برداری مجموعه آزادی تهران و سپس رقابت‌های قهرمانی کشور در سال ۱۳۷۳ش. در همدان بر‌گزار شد و تیم ملی پرورش اندام ایران پس از پیروزی انقلاب برای نخستین بار به مسابقات آسیایی سنگاپور اعزام شد که یزدان راد به مقام سوم آسیا دست یافیت و این نخستین مدال برون مرزی پرورش اندام ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.
از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۴ پرورش اندام به عنوان زیر مجموعه رشته وزنه‌برداری صاحب فدراسیون مستقل نبود تا این‌که بالاخره در سال۱۳۸۴ فدراسیون مستقل پرورش اندام با موافقت سازمان تربیت بدنی تأسیس شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *