حرکات تمرینی

شروع تمرین بعد از یک استراحت طولانی

همیشه اولین روزهای تمرین با شور، اشتیاق فراوان و انگیزه بی نهایت همراه است،در این روزها آماده هستید تا از همه دوستان خود سبقت بگیرید و سریعتر از هر کسی به هدف خود دست یابید،اما کمی صبر کنید. شروع سریع اشتباه است، چرا؟ این اشتباه بیشتر از سوی بدنسازان با سابقه رخ می دهد.زمانی که ورزشکار مدتی را به استراحت اجباری پرداخته بنا به هر دلیلی )بیماری،مصدومیت یا مشغله کاری( با ذهنیتی که از قبل داشته، بر این باور است که در مدت زمان کوتاهی می تواند به شرایط ما قبل زمان استراحت خود باز گردد بی آنکه بداند در این مدت عضلاتش تحلیل رفیته و دیگر توان گذشته را ندارد.در این شرایط با آغاز تمرینات پرفشار درد عضلاتی به سراغش خواهد آمد.

این درد زمانی ناخوشایند است که از انجام تمرینات جلوگیری کند،در این زمان تنها راه حل، استراحت بیشتر می باشد اگر باز هم با این شیوه به تمرینات خود ادامه دهد باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و فقدان انرژی خواهد شد و بعید نیست با حادتر شدن این مشکل از خیر بازگشت به تمرینات گذشته و برای همیشه به استراحت اجباری برود.

با بکارگیری 6 توصیه زیر می توانید بازگشت موفقیت آمیزی را تجربه کنید:

1-گرم کردن: توجه داشته باشید که مدت زمان گرم کردن بدن با استفاده از دستگاه های هوازی همچون تردمیل،دوچرخه و غیره نباید بیشتر از 10 الی 15 دقیقه باشد.تعریق کم در این مدت زمان نشان دهنده طبیعی بودن روند گرم کردن است.

2 -تمرینات پایه: در طول تمرین سعی کنید گروه های عضلاتی بزرگتر را با وزنه های حداقل تمرین دهید. تمرینات پایه بهترین انتخاب برای این مرحله به شمار می آیند.تمرینات پایه عبارتند از:پرس سینه هالتر،پرس سرشانه هالتر،ددلیفیت،پرس پا و…

3 -حق تقدم: پیشنهاد ما آغاز تمرین با غضلات بالا تنه و اتمام تمرین با تمرینات پایین تنه می باشد. برای هر عضله 1 الی 2 ست با 12 الی 15 تکرار پیشنهاد می شود.

4 -آب: نوشیدن آب در حین تمرین را هرگز فراموش نکنید،نوشیدن 2 الی 3 لیوان یا 200 میلی لیتر آب در یک مرحله کار عاقالنه ای نیست،بهتر است این مقدار را جرعه جرعه و در حین تمرین بنوشید.

5 -تعریق: اگر مدت زمان زیادی است که از تمرینات فاصله گرفیته اید،شاید مشاهده تعریق زیاد در حین تمرین کمی برای شما تازگی داشته باشد،مهم نیست که چه میزان تعریق می کنید این نشان دهنده فشار تمرین و استرس وارد شده به عضلات است،به تمرین خود ادامه دهید.

6 -ضعف و خستگی: اگر در حین تمرین با احساس ضعف )سرگیجه( مواجه شدید باید کم کم از فشار تمرین بکاهید و تمرین خود را به پایان برسانید،فرقی نمی کند که 20 دقیقه از زمان تمرین را پشت سرگذاشته اید یا 40 دقیقه، مهم سالمتی شماست،این اتفاق تا حدی طبیعی است و دلیل آن دوری بلند مدت شما از تمرینات است،پس با کمی استراحت، فردا دوباره به باشگاه باز گردید و دوباره تمرینات فشرده تری را اجرا کنید تا دوباره به روزهای اوج خود باز گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *