پزشكي ورزشي, درمان بیماری

شلی و یا ترکیدگی پوست و راه های رفع آن

strech1

تک اندام : پوست شل می‌تواند از عوارض جانبی ناخوشایند کاهش وزن زیاد باشد. در حالیکه شاید غیر ممکن بنظر برسد که پوستتان بدون جراحی به شکل اولش برگردد، اما برای بازگرداندن قابلیت ارتجاعی و سفیتی به پوست شما، چندین راه طبیعی هم موجود است….

یک رژیم غذایی متعادل، ورزش روزانه، و مرطوب کننده می‌تواند به پوست شما کمک کند تا به مرور زمان منقبض و سفیت شود. اثر بخشی این درمان‌های طبیعی، به سن شما، به اینکه پوست شما چه مدت کشیده شده، و به مقدار کاهش وزنتان بستگی دارد.

اول

رژیم غذایی‌تان را متوقف کرده یا سرعت کاهش وزنتان را کمتر کنید تا پوستتان بتواند خودش را با فضای کوچک‌تر وفق دهد. یک رژیم غذایی سالم را ادامه دهید، اما سعی کنید وزنتان را ثابت نگه دارید تا به پوستتان برای جمع شدن و بازسازی کمک کرده باشید.

هنگامیکه وزنتان را ثابت نگه دارید، پوست شما به احتمال زیاد جمع خواهد شد تا خودش را با وزن جدیدتان هماهنگ کند. ادامه دادن به روند کاهش وزنتان با سرعت زیاد ممکن است باعث شلی بیشتر پوست، علامات زخم، یا سایر آسیب‌های دائمی پوستی شود.

دوم

برای بهبود قابلیت ارتجاعی پوستتان آب بنوشید. هیدراته ماندن برای اندام‌های حیاتی شما از جمله پوست و عضلاتتان ضروری است. برای کمک به افزایش آب مصرفی‌تان، در طول روز یک ظرف آب همراه خود داشته باشید. مواد غذایی با محتوای آب بالا بخورید، مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه. چون به شما کمک می‌کنند که به مدت طولانی‌تری سیر بمانید و در عین حال بدن شما را هیدراته نگه می‌دارند.

 سوم

روزی دو بار از یک مرطوب کننده‌ی ملایم استفاده کنید. مرطوب کننده‌ای بخرید که حاوی کلاژن و ویتامین E باشد، زیرا قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد و رشد سلول‌های جدید پوست را افزایش می‌دهد. مرطوب نگه داشتن پوست شما، بافیت پوست را نیز بهتر می‌کند و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد.

چهارم

به برنامه‌ی ورزشی‌تان، تمرینات قدرتی را هم اضافه کنید. برای تقویت گروه‌های عضلانی اصلی بدنتان از روش‌های مختلف مقاومت مانند دستگاه‌ها، باندهای کشی، وزن بدن، یا حتی هالتر یا دمبل استفاده کنید. سدریک بریانت، مدیر ارشد علمی شورای ورزش آمریکا می‌گوید”تک اندام” که ورزش‌های هوازی، چربی می‌سوزانند، در حالیکه تمرینات قدرتی، یک لایه عضله در زیر پوست شما ایجاد کرده و کمک می‌کنند که پوستتان سفیت‌تر بنظر برسد. ۲ بار در هفیته یا بیشتر، در روزهای غیر متوالی تمرینات قدرتی انجام دهید.

پنجم

صبر داشته باشید. پوست شما برای واکنش نشان دادن به کاهش وزن زیاد، اغلب به یک زمان طولانی نیاز دارد و علتش هم، روند طولانی بازسازی پوست است. در طول این مدت، با خود و بدنتان مهربان باشید و به یاد داشته باشید که ممکن است پوستتان نتواند به تنهایی انعطاف پذیری اولش را بدست آورد.

( مجله فیتنس Fitness Magazine )

نوشته های مرتبط

1 نظر در “شلی و یا ترکیدگی پوست و راه های رفع آن

  1. مایکی گفت:

    برای ما بدنساز ها هم اینگونس یعنی اگه بخواهم از 120 کیلو برای کات کردن بدن وزنم رو تو یه دوره 3 یا 4 ماهه به 100 کیلو یا 95 کیلو برسونم پوست شل میشه و ترک برمیداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *