پزشكي ورزشي, مقالات ورزشی

عوارض و خطرات دستگاه سولاریوم

تک اندام : سالها قبل که دستگاه هایی به اسم سولار نبود افراد برای برنزه کردن بدن خود در استخرهای رو باز و یا زمان هایی که منازل هنوز قد قوطی کبریت نشده بودند در حیاط خانه های خود پس از خیس کردن بدن خود و پس از چرب کردن بدن خود با معجون هایی که عموما خودشان با قهوه و روغن زیتون و….. تهیه می کردن در معرض آفیتاب می خوابیدند تا پس از چندین جلسه که گاه به ده ها جلسه هم می کشید اندکی برنزه شوند ولی امروزه به مدد دستگاه های سولاریوم این روند را در عرض یکی دو روز طی می کنند و برنزه می شوند. فرهنگ برنزه شدن نیز از جمله فرهنگ های وارداتی است که امروزه شدیدا در میان ما شایع شده است. کم نیستند افرادی که حتی رنگ دمبل و وزنه را نیز به چشم ندیده اند ولی با شروع تابستان آنچنان برنزه می کنند که از چهره و صورت شان فقط سفیدی یک جفیت چشم است که برق میزند و در این زمینه دختر و پسر هم نداریم و این بیماری در میان هر دوجنس به یکسان شایع است.

سولاریوم

درمورد اینکه  برنزه می کنید یا نمی کنید اختیار با خود شماست و ما در زمینه ی فرهنگ سازی ابدا وارد نمی شویم ولی در مورد اینکه سولاریوم چیست و چه منافع و چه مضراتی دارد حق با ماست تا داد سخن در دهیم. سولاریوم به اتاقک هایی اطلاق می شود که با انرژی برق نورانی می شوند و بدن و پوست آدمی با قرار گرفیتن در معرض این نور شدیدا واکنش نشان داده و تیره و برنزه می شوند و صد البته برای بهتر کردن و تغییر رنگ متفاوت  گاها از مالیدنی هایی بر روی پوست نیز بهره می گیرند.

خطرات سولاریوم

همانگونه که نور خورشیدی حاوی اشعه فرا  بنفش یا همان (UV) است نوری که از دستگاه  سولاریوم خارج شده و بر بدن تابانده می شود نیز شدیدا و قویا حاوی اشعه ی مضر فرا بنفش  می باشد و تابش این اشعه بر بدن و پوست ممکن است موجب بروز تبعات منفی شدید گردد.

ملانوما

ملانوما نوعی سرطان پوست است که در ملانوسیت های پوست رخ می دهد. ملانوسیت ها تولید رنگ دانه هایی موسوم به ملاتونین می کنند و حتما می دانید که این رنگ دانه ها هستند که رنگ طبیعی پوست ما را شکل می دهند. این نوع از سرطان خصوصا در بدن و در پوست کسانی که به مدت های مدید در زیر اشعه ی آفیتاب  می مانند حادث می شوند و صد البته در میان کسانی که از سولاریوم استفاده می کنند نیز بسیار شایع است.جالب است بدانید که این نوع از سرطان در صورتی که پیشرفیت بکند ممکن است سیستم لنفاوی را نیز درگیر کرده و به مشکلات و تبعات منفی شدید تر ختم شود.

مشکلات بینایی

زمانی که برای خرید عینک آفیتابی  مراجعه می کنید تاکید دارید حتما باید یو وی باشد و یئ ئی همانند اشعه فرا بنفش خورشید است که در نور سولاریوم نیز به فراوانی وجود دارد و به شدت برای شبکیه ی چشم مضر است و تابش طولانی مدت آن بر چشم به تخریب شبکیه و مشکلات شدید بینایی ختم می شود و از این نظر نیز سولاریوم را می توان مضر دانست.

استفاده و افراط  در استفاده

شاید شما نیز از خود و از ما سوال بکنید که اگر سولاریوم مضر است پس چرا دستگاهی به این نام تولید و عرضه می شود؟ ببینید بحثی به نام استفاده داریم و مبحثی به نام افراط در استفاده. دستگاه های سولاریوم حتی برای مصارف کوتاه مدت نیز می توانند مضر باشند هر چند این گفیته به این معنی نیست که هر کس از این وسیله استفاده کرده باشد یقینا سرطان پوست و کوری مطلق دچار است ولی وقتی شما که هنوز اولین مراحل ساختن بدن که همانه تمرین و رژیم غذایی و برنا مه های هوازی و موارد مشابه را به جای نیاورده ای با پهلویی مملو از چربی و بدنی کاملا گلابی شکل روزی سه بار و هر بار هم دو برابر زمان توصیه شده سولار می گیری گویی که سولار خانه ی اول شماست تردید نکن شدیدا در معرض خطر هستی.

آفیتاب به جای سولار

قرار داشتن در معرض آفیتاب هم اگر چه خود مضر بوده و نباید طولانی مدت و ممتد و بدون چرب کردن و خیس کردن پوست باشد ولی باز تا حدودی قابل قبول است  و به راحتی می توانید در استخرهای رو باز ویا در هر مکانی که امکان داشته باشد با رعایت احتیاط در معرض نور خورشید بوده و بدن را برنزه کنید ولی اینکه در عرض تنها ۱۰ روز با سولارهای متعدد برنزه کنید ایده ی بسیار خطر ناک و بسیار هولناکی است.

از خط قرمز رد نشوید

سولاریوم حتی به صورت کنترل شده نیز برای بدن مضر است ولی در ایران پا را از استانداردها و خط قرمز ها فراتر می نهیم و مکررا و در هر جلسه حتی چندین برابر خطر قرمزی که مشخص شده است در زیر اشعه قرار می گیریم و این برای کسی که از تبعات منفی سولار آگاه است عملا به معنی جنایت در حق بدن خود است. ما کمترین مسئولیتی در برابر سلامتی شما نداریم و این سلامتی خود شماست که در اثر چنین رفیتارهای پر خطری از دست می رود. شما مختارید تا سلامتی خود را فدای دو سه روز برنزه شدن بکنید ولی در حد توصیه می توانیم به عرض برسانیم مراقب سلانتی خودتان باشید.

برگرفیته از مقاله : صادق سلامی

نوشته های مرتبط

1 نظر در “عوارض و خطرات دستگاه سولاریوم

  1. hesam گفت:

    ??? توضیح مختصر و عالی ای بود تمرینو شروع کردم یکم که اوکی شدم تقریبا بعد عید میرم لب دریا آفیتاب میگیرم اینجوری بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *