مکمل ها

نحوه مصرف پروتئین : زمان و میزان مصرف

تک اندام : نقش پروتئین در بدن به عنوان یک ماده حیاتی واضح و روشن است و تأثیر آن در رشد و اعمال حیاتی بدن خصوصا” برای ورزشکاران بسیار مهم است. با این وصف شاید برای شما جای سوال باشد که روزانه چه مقدار پروتئین نیاز دارید و بهترین زمان برای مصرف پروتئین چه زمانی است؟

 

میزان نیاز روزانه ورزشکاران و افراد عادی به پروتئین به عوامل مختلفی مربوط است. به عنوان مثال پروتئین در طی تنش های جسمانی مانند جراحی، خونریزی، صدمات و بیماری ها از بدن کم می شود. حتی به عنوان یک ورزشکار ممکن است طی تعریق شدید، تخریب سلول های خونی و صدمات شدید، صدمات خفیف مکرر مانند کشیدگی عضلانی، پیچ خوردگی و التهاب ها و همچنین فشار فیزیولوژیک به دنبال ورزش های سنگین دچار اتلاف پروتئین بیشتری از بدنتان شوید.

گذشته از این موارد ورزشکاران باید به نیازمندی های ویژه خود توجه کنند، نیاز روزانه واقعی به پروتئین بستگی به عوامل متغییر متعددی مانند: سن، جنس، اندازه بدن، میزان فعالیت و همچین وضعیت تغذیه ای فرد دارد. گذشته از این حتی نوع رشته ورزشی نیز در میزان مصرف پروتئین دخیل است و حتی اینکه در چه مرحله ای از تمرین هستند، مثلا” در فصل استراحت هستید، فصل مسابقات و یا دوره ریکاوری را سپری می کنید.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین

فارغ از مسائل مطرح شده به طور کلی بهترین زمان برای مصرف پروتئین در سه مرحله است.
۱- صبح ها : بعد از بیدار شدن از خواب میزان نیاز بدن به پروتئین زیاد هست، چون مدت ۶ الی ۱۰ ساعت پس از صرف وعده شام هیچ نوع ماده غذایی وارد بدن نشده و به محض اینکه پروتئین وارد بدن شود جذب می شود. پس می تواند همراه با صبحانه یک وعده پروتئین مصرف کنید.

۲- بعد از تمرین : هر نوع فعالیت جسمانی و تمرین باعث آسیب و تخریب یکسری از نسوج و بافت های عضلانی می شود که با چشم قابل مشاهده احساس نیست. همانطور که قبلا” در مطالبی این موضوع ذکر شده که پروتئین در بازسازی بافت های عضلانی نقش کلیدی دارد. بنابراین اگر پس از تمرین پروتئین وارد بدن شود بسیار مؤثر و تأثیر گذار است، هم از لحاظ ترمیم بافت های آسیب دیده و هم از لحاظ حفظ، تقویت و رشد عضلات.

۳- قبل از خواب : رشد عضلات در هنگام خواب و علل خصوص خواب شبانه انجام می گیرید. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شده، بیانگر آن است که مصرف پروتئین قبل از خواب شبانه تأثیر بسزایی بر رشد عضلات دارد. بنابراین یکی از بهترین زمان های مصرف پروتئین قبل از خواب است.

میزان نیاز به پروتئین

همانطور که اشاره شد، میزان نیاز پروتئین در رشته های ورزشی و حتی در میان اشخاصی که اهل ورزش نیستند متفاوت است. حد معمول مصرف پرتئین برای برقراری تندرستی و در شرایط معمولی حدود ۰/۹۳ تا ۱ گرم بر حسب کیلوگرم وزن بدن است. یعنی شخصی با وزن ۵۵ کیلوگرم روزانه حدوداً به ۵۰ تا ۵۵ گرم پروتئین نیاز دارد.

برای محاسبه تقریبی میزان پروتئینی که با رشته ورزشی شما و نیز با بدن شما تناسب داشته باشد باید تمام متغییر های مربوط را در نظر داشته باشید. بر اساس مطالعات زیست شیمی انجام شده نشان می دهد که سوخت و ساز پروتئین در طی ورزش های استقامتی بیش از مقداری است که قبلاً تصور می شد. پس نتیجه می گیریم که ورزشکاران استقامتی لازم است مقدار پروتئین بیشتری مصرف کنند.

ورزشکاران نخبه که از لحاظ تغذیه در وضعیت خوبی هستند و نیز ورزشکاران استقامتی می توانند از مقادیر بالایی پروتئین تا حد ۱/۵ تا ۲ گرم  در هر کیلوگرم وزن بدن استفاده کنند. اگر این مقدار را به عنوان مقدار پایه در نظر بگیرید، می توانید میزان پروتئین مورد نیاز خود را بر حسب وزن بدنتان حساب کنید. برای مثال  اگر حدود ۷۵ کیلوگرم وزن دارید ، به ۱۰۵ تا ۱۵۴گرم پروتئین نیاز خواهید داشت.

روش دیگر محاسبه پروتئین مورد نیاز برای ورزشکاران قدرتی و استقامتی استفاده از روش درصدی است. دوندگان ماراتون و دوندگان سه گانه لازم است ۱۰ تا ۱۲ درصد رژیم غذایی روزانه خود را از پروتئین کامل تهیه کنند. ورزشکاران قدرتی مانند وزنه برداران نیز باید این مقدار را به ۱۵ تا ۲۰ درصد کل کالری رژیم غذایی خود برسانند. در نتیجه رشته های استقامتی به ازای هر کیلو از وزن بدن ۵/۱ گرم و در ورزش های سرعتی و قدرتی ۲ گرم توصیه شده است. برخی تحقیقات علمی نشان داده مصرف بیش تر از ۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز تأثیری در افزایش حجم عضله نداشته و میزان اضافی در بافت به صورت چربی ذخیره می شود.

ورزشکارانی که اهل بدنسازی یا فیتنس هستند به اینکه توجه داشته باشند: برای نگهداشتن حجم عضله ۱ تا ۱/۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز و برای افزایش حجم عضلانی ۱/۵ تا ۲ گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در روز به پروتئین نیاز دارند.

 [notification type=”notification_info” ]منبع[/notification]

نوشته های مرتبط

82 نظر در “نحوه مصرف پروتئین : زمان و میزان مصرف

 1. بهزاد گفت:

  اعرض سلام.ممنون که وقت گذاشتين که نظرات ديگران رو ميخونيد و پاسخ ميدين.من بدن کاملا عضلاني دارم وهر تيکه اي که بگين توي بدنم دارم وخيلي زيبا به طوري که ساعداي دستام در صورت فيگور گرفتن مثل تخم کبوتر بيرون ميزنن(فقط براي دادن اطلاعات براي راهنمايي)جندساله که ژيمناستيک کارميکنم وحالاايروبيک حرفه اي بدون هيچ مکمل ودارويي.طبيعيه طبيعي.5وعده غداميخورم وغذاهاهم تا حالاخوب بودن.مصرف بسيارزيادي درميوه خوردن دارم.بسيارم تمرين ميکنم ودرعين حال بانمرين زياد واستراحت کمي که دارم (به دليل علاقه ي بسبارزياد زياد به ورزشم)ولي هيجوقت کم نياوردم وهميشه سرحال بودم شايدبه ندرت خسته بشم که اونم بايه روز استراحت برطرف ميشه.تاحالا نه وزنم زياد شده نه کم (هرروز تمرين ميکنم)که اين برام يه سواله.اگه ميشه علتشو بهم بگين.10روزه که يه پروتين وي به قول داروخانه%100گرفتم ويه کربوهيدرات 1کيلويي. اولا نميدونم اصله يانه.که دکتر داروخانه بهم گفته که بلافاصله بعدتمرين يه پيمانه(32گرم)وکربو نيم ساعت قبل تمرين ويا درحين تمرين 75گرم.(يک تمرين2الي3ساعته در کل روز دارم)درواقع ميخوام عضلاتي قوي تر حجيم تر وپر انرژي تري داشته باشم ايا اين مقدار مصرف به اندازه ودرسته؟ايا به مکمل ديگري نيازدارم؟خواهش ميکنم دقيق راهنماييم کنين.(وزنم63الي64.قد178.سن23.ساعت تمرین7الی10یایازده.(وقدرتم به وزنم میچربه)
  اگه میشه هم درقسمت نظرات وهم به ایمیلم جوابمو بدین باتشکر خیلی خیلی فراوان بهزاد&&&&&&هم خودم هم خانوادم دعاگوتون هستیم.

  1. mostafa گفت:

   سلام علت اینکه وزن کم یا زیاد نمیکنی رو خودتون گفتید همیشه روزی 5 وعده غذایی میخوری و یکنواخت هستش
   کیفیت مکمل های داروخانه بالا نیست اگه مسول داروخانه میخواست به شما کمک کنه یک کربو و یک پروتین نمیداد میتونست گینر بهتون بده یا بجای وی بهت کراتین میداد پروتین وی وزن و زور به شما نمیده مصرف کربو رو یک پیمانه صبح ناشدا یک پیمانه یک ساعت قبل تمرین بخور وی رو هم صبح ساعت 11 یک پیمانه یک پیمانه هم بعد تمرین موقع تمرین هم هیچ مکملی نیاز نیست بخوری
   وعده های غذایی رو هم کربوهیورات بیشتر میکنی مثل ماکارونی و سیب زمینی نان و غلات هم مصرف کن
   برای حجیم شدن باید کربو هیدرات رو نسبت به پروتین بیشتر مصرف کنی موقع تمرین هم استراحت مناسب داشته باش زمان تمرین هم 45 تا یک ساعت کافیه وزنه هارو سنگین از تعداد رو بین 8تا 12 تکرار انجام بده با برنامه تمرینی مناسب هم تمرین کن
   موفق باشید

  2. ندیم گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز من سنم 16 هستش و وزنم 55 کیلو و قدم 170 سانت است و استخوان های بدنم خیلی ضعیف هستن تقریبا دو ما میشه که باشگاه میرم و در وزنم کدام پیشرفتی به وجود نیومده دوستام میگن که باید من پروتئین استفاده اگر استفاده کنم کدام مشکلی که برام نمی افته ممنون میشم اگه رهنماییم کنید

 2. ali گفت:

  سلام.اگه مقدار مصرف پروتئین وی 2275 گرمی در روز دو وعده باشه قبل و بعد تمرین تقریبا چند وقت طول میکشه یعنی چند ماه؟

  1. mostafa گفت:

   حدود یک ماه

 3. Ali گفت:

  سلام من وزنم 180 و 80 کیلو هستم در حال لاغر کردنم قصد دارم بعد از اینکه لاغر کردم (شدم 70 کیلو ) شروع کنم بدنسازی با مصرف مکمل میخوام گلوتامین و پروتیین (نمیخوام کراتین مصرف کنم ) مصرف کنم برای فیتنس ولی نمیدونم چه مقدار از هر کدوم مصرف کنم میشه راهنمایی کنید در ضمن من ورزشکار استقامتی هستم میدوم و کوهنوردی میکنم

  1. mostafa گفت:

   سلام شما باید فقط هدفتون پایین اوردن وزن نباشه حفظ و ساختن عضله هم مهم هستش که با تمرینات مخصوص و تغذیه درست در کنارش مکمل ها میتونی بهش برسید

   1. Ali گفت:

    خوب پس بی زحمت بفرمایید روزی چند گرم پروتئین و گلوتامین مصرف کنم

 4. علی-ص گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید.
  من 4 ماهه بدن سازی کار میکنم.لطفا این سوال منو پاسخ بدید.
  اگر پروتئین زیادی مصرف نکنیم همین عضله هایی هم که داریم از بین میره؟
  —–
  همچنین چندتا وی باید بخورید؟؟!روزی 100 گرمش میشه 10 هزار تومان!

  1. mostafa گفت:

   فقط مکمل وی نیست باید پروتیین های طبیعی مثل ماهی و مرغ و … هم تغذیه کنید

 5. محمد گفت:

  با سلام و خسته نباشی
  چهار ساله پرورش اندام کار میکنم بدون هیچ مکملی ولی چند مدته حس میکنم بدنم تو حالت استپ هسش واسه همین میخواستم با کمک و راهنماییتون از مکمل استفاده کنم ولی چون سررشته ای ندارم گفتم که موضوع رو باهاتون در میون بزارم و هر چی شما پیشنهاد بدینو تهیه کنم
  درضمن وزنم 80کیلو قدمم174
  متشکر

 6. حسین گفت:

  سلام.من قدم 185 وزنمم 93 هستش.4 ماهه باشگاهو گذاشتم کنار بخاطر همین از 77 کیلو رسیدم به 93 کیلو.دوباره میخوام برم باشگاه.یه پروتیین سوپر وی یه جعبه ال کارنیتین و یه کراتین گرفتم.ولی اصلا به فکر عضله نیستم چون فیزیکه بدنم خیلی خوبه و عضلاتم قشنگه.ولی میخوام تا عید از دست این چربیایه دور شکم و سینه راحت شم.چه مکملایی بگیرم و چه جوری بخورم ک یه ماهه حداقل 10 کیلو کم کنم؟؟
  خیلی ممنون.اگه امکانش هست جوابو ایمیل کنید

 7. barsemnani گفت:

  سلام..من قدم 175 و وزنم 63 کیلو هست..4ماه بدنسازی کار میکنم و الان حدودیه ماه که مصرف کربو پروتین اپکس 4کیلویی و کراتین اپکس رو شروع کردم..کراتین رو روزی 2 بار:قبل صبحانه و نیم ساعت قبل باشگاه و کربو پروتین هم روز 2بار:بین صبحانه و ناهار و بلافاصله بعد تمرین مصرف میکنم ولی هنوز هیچ پیشرفتی رو احساس نمیکنم و وزنم اضافه نشده….به نظر شما مشکل چیه؟لطفا کمک کنید

 8. امیر گفت:

  سلام میخواستم بپرسم در یک دوره مصرف پروتیین whey (اولین بارم هستش کلا) مثلا یک روز نتونستم برم باشگاه و تمرین کنم اونروز بازهم مصرف بکنم؟ واینکه من ساعت8شب میرم باشگاه ینی بین وعده مصرف بعد تمرین و قبل خواب 2و3ساعت زمان هستش فرقی نمیکنه؟؟

  1. mostafa گفت:

   روزهایی هم ک تمرین نداری مصرف کن ! یک پیمانه بعد صبحانه یک پیمانه بعد تمرین

 9. شایان گفت:

  با سلام و سپاس از توضیحات شما….من وزنم 82 و قدم 177 میباشد و الان سه ماه است که باشگاه بدنسازی میرم .دو سوال از خدمتتون داشتم 1_برای چربی سوزی و سوخت و ساز بدن چه مکمل های رو پیشنهاد میدید؟
  2_ با توجه به وزن و قدم برای عضله سازی میزان مصرف پروتئین وی چه مقدار در روز و چگونه باشه؟

 10. ramin گفت:

  سلام من 15 روزه تو دوره هستم (کربو پروتیئن . کراتین.گلوتامین ) اما هیچ تغییری در بدنم ایجاد نشد آیا بدنم جواب نمیده . خیلی ممنون

 11. محمد گفت:

  سلام .من کراتین مصرف میکنم و میخوام بدونم
  ایا میشه کراتین و پروتین باهم مصرف کنم و میزان مصرف هم چقدر باشه.
  وزنم ۵۶وقدم۱۷۱ و۱۸سالمه. ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

  1. mostafa گفت:

   سلام بله میتونید شکم خالی باشید جذب اون بهتره مثال برای 5 روز اول یکی ناشدا یکی قبل ناهار و یکی قبل تمرین بعد 5 روز قبل ناهار و قبل تمرین میل کنید

 12. ممد گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم.ایا باشیر خشک هم میشه وزن گرفت به علاوه تمرین.روزانه چقدر باید شیرخشک بخورم.لطفا پاسخ بدهید.وبگید کی ها باید بخورم

 13. سامان گفت:

  سلام
  من 22 سالمه
  قد 186
  وزن 60
  خیلی لاغرم
  رفتم بدن سازی
  الان سوپر پروتئین مصرف میکنم
  چجوری مصرفش کنم ک هم وزن هم حجم اضاف کنم؟اصلا حجم منظور چیه؟

 14. مهدی گفت:

  سلام
  جالبه من این جا نظر( و سئوال و نظر داده بودم ولی الان نیست
  ممنون

 15. بهنام گفت:

  سلام من پروتئین وی اليمپ گرفتم وزنمم 65 نمیدونم چند بار در روز مصرف کنم و چند پیمانه تو شیکر بریزم

 16. علی گفت:

  میخواستم بدونم پروتئین وی در هر 100 گرم چه مقدار«چند گرم»پروتئین وجود داره.

 17. پارسا،،، گفت:

  سلام
  خدا قوت
  من 23 سالمه
  184 قد
  54/55وزنمه
  اما بدنم تيکه است اما کوچک
  هرجا سوال ميکني يه چيزي ميگن ک ب سود فروشگاشونه
  ن تازه ميرم باشگاه
  چ مکملي صلاح ميدونين؟
  يه فروشگاه مورد تاييد براي تهيه اونا بم بگين
  تشکر فراوان

 18. پارسا،،، گفت:

  سلام

  يه شخص يا يه فروشگاه مورد تاييد ک گينر اصل داره معرفي کنين

  بنده کسي رو سراغ ندارم

  دارم رواني ميشم

  ممنون

 19. شایان گفت:

  با عرض سلام …من وزنم 81 و قدم 177 می باشد و الان مدت 8 ماه است که بدن سازی کار میکنم در این مدت وزنم از 93 به 81 رساندم سه سوال از خدمتتون داشتم
  1_ من اقدام به خرید مکمل {پروتئین وی پرو استار التیمیت نوتریشن (Ultimate Nutrition Prostar 100% Whey Protein) و کراتین کردم ایا استفاده از این دو مکمل برای من مفید میباشد
  2_ اگر مفید میباشد چگونگی مصرف را بفرمایید
  3_ ایا اضافه وزنی که در اثر استفاده از کراتین به وجود می اید از بین میرود ؟

 20. محمد گفت:

  سلام میخاستم ببینم مصرف همزمان کراتین و وی ضرر داره یا نه

 21. مجید گفت:

  سلام
  من قدم 183 و وزنم 73 کیلو هست. لاغرم و سنم 29 ساله. میخوام در کنار ورزش وزنم بالا بره. دکتر تغذیه گفته 3 پیمانه پروتیین وی 3ساعت قبل تمرین و 1پیمانه موقع خواب بخور ولی مربی بدنسازی میگه صبح و قبل و بعد تمرین 1 پیمانه بخور. به نظر شما کدوم درسته؟!

 22. shahrzad گفت:

  سلام
  من پودر whey رو خریدم اما طرز استفادشو و اینکه چقدر باید بخورم رو نمیدونم قدم181وزنم73
  به طور حرفه ای هم والیبال کار میکنم و میخوام بدنم عضله بیشتر پیدا کنه

 23. Adel گفت:

  سلام
  من ۱۹ سالمه و ۲.۵ ساله بدنسازی فیتنس کار میکنم.بدنم کات شده ولی حجم کافیو نداره
  خاستم بدونم با پروتین وی میتونم حجم عضلانی رو بیشتر کنم!؟
  قد ۱۸۸
  وزن ۷۳

  1. mostafa گفت:

   سلام باید برنامه کامل داشته باشی هم غذایی هم مکمل و هم تمرین تا بتونی پیشرفت خوبی داشته باشی تنها پروتین کارساز نیست

 24. Amir گفت:

  سلام،من یک پروتیین ۹۹ درصد ۲کیلیویی گرفتم،وزنم ۷۵ کیلوگرم هستش،(قدمم ۱۸۵)،چجوری بخورم،چقدر بخورم،چند گرم،با چقدر آب مصرف کنم،مرسی

 25. علی گفت:

  سلام
  من قدم 186 ووزنم 70 قبلا والیبال بازی میکردم اما الان میخوام یه بدن فیت داشته باشم
  یه پروتیین وی100 درصد خریدم
  من این رو چه طوری استفاده کنم
  در ضمن کراتینم مصرف کنم یا نه؟؟؟؟

 26. متین گفت:

  سلام من ۱۹۰ قد و ۶۵ وزن و ۲۰ساله هستم
  مدتی هست یعنیحدود دو سه ماه که بدنسازی کار میکنم اما اصلا وزن اضافه نکردم فقط عضله هام رو اومده و بدنم بهتر شده حالا هم تصمیم گرفتم مکمل بخورم یه کربوپروتیین سریوس مس گرفتم از هر کسی میپرسم یه چیزی میگه حالا موندم به چه صورت مصرف کنم
  یکی میگه قبل تمرین بخور یکی میگه نخور ،میگه خوردن کربو پروتیین قبل تمرین عین اتیش زدن فرش ابریشمی برای گرم شدنه
  الان موندم چکارکنم

 27. حمید گفت:

  سلام من 32سالمه ی پودر وی 100%گرفتم قدم 185و وزنم 85هس لطفا راهنماییم کنید چطور مصرف کنم.قبلا ۳سال کارکردم و الان یک هفته هست شروع کردم و بدنم استعداد خوبی جهت رشد داره لطف کنید کمکم کنید

 28. رها گفت:

  سلام آیا مشکل نا متقارنی ساق پا با ورزش بهبود میابد؟

 29. amir گفت:

  سلام . من تازگی 17 سالم تموم شده و وارد 18 شدم . از 16 سالگی بدنسازی میرفتم . وزنم 73 قدم 175 . 6 ماهه بدنسازی و ب صورت جدی دنبال میکنم و در هفته 3 جلسه تمرین پر شدت به همراه تمرینات هوازی دارم . تصمیم گرفتم یه پروتین وی 100 % Gold standard مصرف کنم . اصلا دنبال وزن نیستم میخوام فقط حجم بگیرم . یه مقدار کمی شکمم چربی داره ولی خیلی خیلی کم . تو روز 6 وعده غذایی دارم . نظر شما چیه ؟ مشکلی واسم ایجاد نمیشه ؟

 30. Ashkan گفت:

  سلام.من یک پروتئین mass و کراتین گرفتم خواهشا ساعات مصرف و یک برنامه تمرینی و غذایی بهم معرفی کنید ممنون از سایت خوبتون.لطفا همین جا جوابمو بدین

 31. فریبرز گفت:

  سلام. من 32 سالمه قد 180 وزنم 65 کیلو. ورزش نمیکردم ولی تازگیها بدنسازی کار میکنم خیلی لاغرم. میخوام حداقل 5 کیلو وزن اضافه کنم. اهل پرخوری نیستم چطور و به چه وسیله ای میتونم وزن افزایش بدم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنونم

 32. رضا گفت:

  من توی خانه تمرین میکنم حدودا 45 دقیقه احتیاج به داروئی دارم یا نه دوست دارم عضلاتم یک مقداری حجیم تر باشد

 33. amir گفت:

  سلام
  من قدم 175
  وزن 70
  2 ماه بدنسازی کار میکنم
  از اون پودر دست سازی ک تو سایت اموزش داده بودید درست کردم
  و نحوه مصرف اون رو میخام که شکم هم نیارم؟
  و همچنین میخام همراه با اون کراتین بخورم ایا کارم درسته اگه درسته چ کراتینی بخورم ؟
  با تشکر از سایت اموزندتون

 34. سینا گفت:

  سلام.ببخشید من یه سوال داشتم.میشه پروتئین وی رو با شیر خورد یا فقط با آب باید خورد?

 35. saeed گفت:

  سلام خسته نباشید من العان چند ساله دارم تمرین میکنم ولی بدون مصرف نبود ولی هدود5ماهی هست دارم امینو پروتین وی گلد مصرف میکنم
  وزنم 115بود قبل مصرفم که شروع کنم کردمش 100 بامصرفام بالا تنه درست کردم خیلی زیبا ولی شکم وپهلوم نمیزارن هیکلم خودش نشون بده نمیدونم چه کار کنم تمرین خاصی یانظری دارین واسع این دو عﺽو بدنم مرسی

 36. mohsen گفت:

  سلام،من 18 سالمه و وزنم نسبت به قدم خیلی کمه 56 کیلو هستم تقریبا 20 کیلو کمبود وزن دارم .
  تقریبا 1 ماهه دارم بدنسازی طبق برنامه استاد کار میکنم.میخوام برای اینکه وزن بالا بره واندام خوبی داشته باشم مکمل تهیه کنم میشه منو راهنمایی کنین لطفا. فقط مکمل ها هیچ گونه ضرری نداشته باشه. توروخدا راهنمایی کنین منتظرم یاعلی.

  1. مصطفی گفت:

   سلام شما اول از همه چیز دنبال تغذیه خوب و اصولی باشی تا مکمل هایی که تو بازار تقلبیش فراوان

 37. نيما گفت:

  سلام من از داروخانه يك كربو ٢ كيلويي و يك پروتين ١ كيلويي خريدم نحوه مصرف رو ميخواستم در روزهاي تمرين و غير تمرين وزنم 71 قد 178

  1. مصطفی گفت:

   سلام کربو یکی صبح و یکی قبل تمرین پورتین هم بعد تمرین روزهای غیر تمرین هم تو همون ساعت که روزهای تمرین مصرف میکنی به همون نحو

 38. محمد گفت:

  سلام
  من مکمل 1750گرمی .pvl .sport whey
  قدم 188
  وزنم 80
  میخوام بدنم حجم بگیره
  چ مقدار و چه زمانی استفاد کنم ازین مکمل
  اگه میشه حتما بهم بگین یکم توضیحم بدین
  نمیدونم چیکار کنم
  ممنون میشم

  1. مصطفی گفت:

   سلام وی چه ربطی به حجم داره چه توضیحی بدم وی برای رژیم و عضله سازیه

 39. فرید گفت:

  سلام من دو هفته ای پروتوین وی و کراتین مصرف میکنم به تازگی یک ازمایش خون دادم میگن با مصرف این مکملها به شدتت کبدم اسیب دیده هر روز هم تمرین میکنم روش مصرف رو هم دقیق رفتم ولی الان خیلی نگرانم ایا مصرف شود یا خیر پروتوین رو از یک جای خیلی معطبر گرفتم که تقلبیم نباشه خیلی ممنونم اگه جواب بدید.

 40. فواد گفت:

  با سلام
  من ۱۸ سالمه
  وزنم حدود ۶۰ کیلو
  خیلی تحقیق کردم در مورد گینر ها و پروتین ها . با توجه به قیمت گینر ها میبینم که خیلی از پروتین وی کمتره قیمتش و درصد بیشتری هم پروتین داره . راهنمایی بفرماید من برای افزایش وزن و حجم عضلانیم گینر تهیه کنم یا پروتین وی ؟ و یا جفتشون ؟

 41. Sara گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون . برای مصرف پروتئین باید بدن آمادگی داشته باشه ؟! ینی باید حداقل دو الی سه ماه باشگاه رفت بعدش مصرف پروتئین رو شروع کرد ؟! یااینکه مشکلی نداره از همون روز اول باشگاه پروتئین مصرف کرد ؟!

 42. هادي نامي گفت:

  هنگام شب پروتين وي بخوريم ولي نخوابيم تا صبح كه وعده بعدي بخوريم اين نخوابيدن مشكلي دارد.با تشكر از سايت خوبتون

 43. Kasra.io گفت:

  سلام اگه پروتئین وی برای افزایش حجم عضله به اندازه استفاده بشه اصلا مشکل کبدی ایجاد نمیکنه؟

 44. amir گفت:

  سلام . کربن پروتئین رو با آب مصرف کنم یا شیر

 45. طاها گفت:

  سلام. من یه کربو پروتئین گرفتم. سریوس مس. ۲۷۰۰ کیلو. خودش رو بسته زده ۲ پیمانه ۳۷۰ گرم در روز که میشه برا ۷ روزم. من روزه میگیرم. وزنمم ۷۰ کیلو . بدنمم چربی نداره. برای افطار و سحر چقدر باید مصرف کنم بسته به وزنم؟

 46. سينا گفت:

  سلام
  هجده سالمه قدم ١٧٠ و وزنم ٥١ كيلو. چون الان فرصت رفتن به باشگاه و ورزش ندارم ميخوام بپرسم كدوم مكمل رو ميتونم مصرف كنم كه وزنم بيشتر بشه و ظاهر خوش فرم تري پيدا كنم و به عضله سازي كمك بكنه؟ مدت زماني كه پودر پروتيين (مثل پودر پروتييني پورِن )اثرش رو نشون ميده چقدره؟ أصلا پودر پروتيين پورِن خوبه؟

 47. بانو گفت:

  سلام مکمل پروتین حتما باید کنارش ورزش کنیم؟؟ چ عوارضی داره ؟؟واینکه دوران شیردهی یا برا سنین کمتر از20سال استفاده بشه ضرر داره ممنون میشم کسی راهنمایی کنه

 48. همایون? گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعاتی که دادین
  من پروتئین وی گرفتم با کراتین
  خاستم بدونم این دوتارو چجوری باهم مصرف کنم بهتره؟؟از نظر زمانی
  اگه کراتین و پروتئین رو قاطی کنم مشکلی نداره؟؟
  بارگیری کراتین رو انجام بدم یا نه؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید بازم تشکر بابت همه چی

 49. سینا گفت:

  با سلام من پروتئین الیمپ رو به همراه آمینو 9000 و آرجینین (محصولات کمپانی الیمپ) رو خریدم و و درحال مصرف کردن هستم ولی تا الان اشتباه مصرف کردم و با دقت شیوه ی مصرف رو نخوندم، و به جای هشتاد گرم در روز سه وعده ی هشتاد گرمی رو برای شش روز مصرف کردم یعنی صبح ها همیشه و دوبار هم قبل و بعد از تمرین. یعنی به عبارتی 960 گرم پروتئین رو بیشتر از حد مجاز در دوره ی مصرفم استفاده کردم. می خواستم ببینم ایا تا الان کار خطرناکی با بدنم کردم یا نه، چون می دونم که به کبد در صورت مصرف اشتباه فشار میاد. متشکرم می شم اگه راهنمایی کنید، و بگید که تا چه مدت نباید مصرف کنم تا بدنم به حالت اول برگرده؟ در ضمن وزن من از هم زیر هفتاد کیلو هست. تقریبا شصت و هشت.

 50. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من فوتبال کار میکنم همراهش وزنه من وزنم58 قدمم170 دیروز پروتعین وی خریدم .بطور وزنم حساب کردم .روزانه 84گرم مصرفش میکنم این زیاد هست کم هست نمیدونم 18سالمه بدنم یکم لاغره میخوام عضله خوب متوسط و قدرتی بشه

 51. احمد گفت:

  سلام وقت شما بخیر…سایتتون عالیه دم شما گرم
  آقا چنتا سوال داشتم ک گیجم کردن ممنون میشم راهنماییم کنید…من بدنسازی میرم و پروتئین وی گلد 2.27کیلویی مصرف میکنم.وزنم 62کیلو و قدم 168..میخواستم بپرسم برا هروعده باید چند گرم از پودرو بریزم تو چند سی سی آب؟
  و اینکه باید یه هفته اولو بارگیری کنم؟اگه آره برا بارگیری چ مقدار باید در روز مصرف کنم؟
  و سوال آخر اینکه مصرف پروتئین وی همراه با شیر،برا وعده صبحانه بهتره یا وعده قبل از خواب؟
  اگه جواب بدید من مدیون شما میشم!

 52. علی گفت:

  سلام من ۱۸سالم هست و۶۴کیلووزن و قدم ۱۷۸هست بدنسازی کار میکنم چند وقته ولی عضله نگرفتم حالا گین ویت گرفتم میگن بایدکراتین بخری لطفا راهنمایی کنین.

 53. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر. مکمل سینتا سیکس برای حجم خوبه؟؟؟

  1. مصطفی مومنی گفت:

   سلام پروتین عضله سازی کمک میکنه

 54. بهنام گفت:

  سلام..ممنون از سایت خوبتون
  من۲۷سالمه.وزن ۶۷. قد۱۷۸ ..میخوام وزن اضافه کنم..با ی دکتر مشورت کردم گفت پروتئین میتونی مصرف کنی..لطفا راهنمایی کنید چی مصرف کنم..چه مارکی..چه مقدار و چطوری؟؟

  1. مصطفی مومنی گفت:

   سلام پروتین ربطی به افزایش وزن نداره باید کربوهیدرات مصرف کنید وعده های غذایی رو بیشتر با کالری بالاتر استفاده کنید

 55. مجید گفت:

  سلام طریقه مصرف دیانابول خوراکی چجوریه و من هم کراتین دارم هم گلوتامین امکانش هست با هم دیگه مصرفش کنم یا باید فاصله بدم بینشون

  1. مصطفی مومنی گفت:

   فاصله مکمل ها چند دقیقه با هم باید باشه
   دیانابول هم بستگی به دوز و تیپ بدنی و سابقه تمرین و … شما داره

 56. محسن گفت:

  سلام خسته نباشی دلاور
  من یه گینر با یه طعم مسخره خریدم (وانیل)حالا اسم نمیبرم حالا نمیتونم مصرفش کنم چون از طعمش به شددددت بیزارم ؛!!!!
  میتونم پودرشو بریزم تو دهنم بعد با اب قورتش بدم ؟
  برای معده و روده خطر نداره ؟؟؟؟؟؟

 57. Fighter گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من حدود یکهفته دارم پروتئین وی مصرف میکنم ورزشمم بدنسازی
  الان دوروزه سرگیجه مداوم دارم دلیلش میتونه مصرف پروتئین باشه؟

  1. مصطفی مومنی گفت:

   سلام ربطی به پروتین نداره مگر ترکیباتش دستکاری کرده باشن یا اینکه شما رژیم سرخود گرفته باشید

 58. فائزه گفت:

  عرض سلام و ادب و احترام .من دختری27ساله هستم پنجمعلم شیش ساله ورزش میکنم ولی الان پنج ماهه بدنسازی رو بطور جدی تر دنبال میکنم روزی دو ساعت الی دوساعت و نیم ورزش میکنم یک ساعت هوازی و یک ساعت و نیم بدنسازی (البته سنگین کار میکنم)خواستم بدونم اصلا لازمه من مکمل استفاده کنم ؟مربیمون و تحقیقاتی ک خودم انجام دادم پروتئین وی ایزوله بهترین نوع پروتئین برای استفاده مد نظر دارم .میخوام عضلاتم کمی حجیم تر بشه وزنم 56کیلو و قدم 161هستش ممنون میشم اگه راهنماییم کنین .نمیخوام مصرف مکمل ب قیمت داشتن عوارض و از دست دادن سلامتیم باشه.

  1. مصطفی مومنی گفت:

   سلام مکمل ها اگر از جای مطمئن تهیه کرده باشید هیچگونه عوارض ندارن
   شما پروتین وی میتونید مصرف کنید
   آمینو و گلوتامین هم کنارش

 59. نگاه گفت:

  سلام خواهش میکنم به من کمک کنید
  من. وزنم. 49 و قد 168 از کمبود وزن رنج میبرم به علت فعالیت ها و استرس وزن نمیگیرم
  و از طرفی وقتی برای باشگاه ندارم
  تصمیم دارم پروتئن. وی مصرف ولی نمیدونم چه نوعی اش برام مناسبه
  واقعا گیج شدم لطفا کمکم
  ممنون

  1. مصطفی مومنی گفت:

   سلام پروتین وی به شما وزن نخواهد داد باید کالری دریافتی رو بالا ببرید با غذاهای پرکالری

 60. علی ص گفت:

  عرض سلام و ادب و احترام
  ی مدته ک باز ورزش رو شروع کردم و برای کاهش وزن و کمبود انرژی پروتین و قرص ویتامین day vit تهیه کردم ک تمام ویتامین های نیاز بدن رو داراس…میخواستم بدونم ک مصرف این دوتا باهم مشکلی نداره؟؟افزایش وزن در پی داره یا ن چون من میخام لاغر کنم..کلا عوارض داره یا ن ..اگر توضیح بدین ممنون میشم..۱۸۰ قدم هس ۹۰ کیلو وزن

  1. مصطفی مومنی گفت:

   سلام عوازض نداره
   چاقی هم به تغذیه هستش
   مشکلی نداره مصرف کنید

 61. کاکتوس گفت:

  سلام دوست عزیز من قدم 184 هست وزن 78 باشگا میرم و الان میخوام مصرفمو شروع کنم این محصولاتو دارم و میخوام مصرف کنم و خواستم ازتون بپرسم همه رو با هم باید مصرف کنم یا نه. اگه آره روزی چند وعهده چندتا اگه ن هم هرکدوم جداگانه چطور مصرف شه
  پروتیین carnivor 100% beef aminos

  tribulus terrestris tablets 1250 mg

  DAILY FORMULA

  همشون قرصی ان پودری نیستن. ممنون میشم راهنماییم کنین??

 62. مجتبی نازی گفت:

  سلام خسته نباشید من دو سالی هست باشگاه بدن سازی میرم توی این مدت بخاطر رژیم نگرفتن مقداری شکم آوردم . برای همین یک ال کارنتین مارک ماسل تک و یک پروتیین مارک وی گلد خریدم میخاستم بدونم این ها رو چجوری مصرف کنم ممنون… سن ۲۸..قد ۱۷۵ …وزن ۸۲ کیلو

 63. سعید گفت:

  سلام.من 95کیلو وزن دارم و190سانت قدمه.وی گرفتم با امینوx تمریناتم خوبه وبدنم معمولی روزی چند بار وچقدر استفاده کنم که بدنم خوش استایل وعضلانی بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *