کاهش وزن

نقش آب در کاهش وزن

Why-do-people-need-to-drink-water

تک اندام : آبرسانی خوب و کافی به بدن، از همان قدیم‌ها هم بعنوان یکی از کلیدی‌ترین موارد مورد نیاز برای کاهش وزن مطرح بود.

اما بر سر مقدار ایده‌آل مایعات برای هیدراته نگاه داشتن بدن، همیشه بحث و گفیتگو بوده است. از آنجایی که آب، ارزان، و دستیابی به آن نسبت به بقیه‌ی روش‌های لاغری آسان‌تر است، هیچ دلیلی وجود ندارد که قدرت لاغر کنندگی آنرا دست کم بگیرید!

دلایل مختلفی برای اهمیت آبرسانی به بدن وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

اهمیت آب

تقریبا دو سوم بدن انسان از آب تشکیل شده است. نقشش، تقریبا همه چیز را در بر می‌گیرد؛ از پاکسازی سموم گرفیته، تا تنظیم درجه‌ی حرارت بدن، و روان کردن مفاصل. این‌ها تنها چند تا از کارهایی بودند که آب در بدن انجام می‌دهد!

همچنین، آب بعنوان یک مهار کننده‌ی اشتهای طبیعی هم ایفای نقش کرده و به متابولیسم بدن کمک می‌کند. با تمام این کاربردها، مصرف آب برای کارکرد نرمال بدن، یک باید است!

اثرات کم آبی

تعلل در مصرف آب کافی، برای بدنتان گران تمام خواهد شد! اگر سطح آبرسانی به بدنتان، فقط ۲ درصد کاهش یابد، ممکن است مشکل تمرکز بصری، عدم تمرکز حواس، و افکار مبهم و بی سامان پیدا کنید. اگر معمولا در اواسط روز احساس خستگی می‌کنید و دلیلش را هم نمی‌دانید، شاید مقصرش کم آبی بدنتان باشد، یعنی همان دلیلی که باعث می‌شود ورزش کردن هم برایتان مشکل شود.

وقتی بدنتان به خوبی هیدراته نشده باشد، حتی ممکن است در معده‌تان احساس سوزش کنید، احساسی مانند درد گشنگی! همین احساس، ممکن است باعث شود به اشتباه بیفیتید و بیشتر از مقدار مورد نیاز غذا بخورید.

همچنین، کم آبی ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان، پیری زودرس، کج خلقی، اضطراب، و چندین بیماری دیگر شود. بعلاوه بین کم آبی مزمن و چاقی هم ارتباطی قوی وجود دارد.

آب چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

تحقیقی که توسط دانشگاه واشنگتون انجام شده، روشن کرده است که نوشیدن ۸ لیتر آب، کمک خواهد کرد که در ۹۸ درصد موارد، گشنگی نیمه شب از بین رفیته، و هله هوله خوری آخر شب هم کاهش یابد. همچنین مصرف آب می‌تواند به افزایش انرژی هم کمک کند، که باعث خواهد شد در طول تمرینات، سخت‌تر تلاش کنید.

ژورنال «Clinical Endocrinology and Metabolism»، تحقیقی را در سال ۲۰۰۳ منتشر کرد که تاثیر گرمازایی آب را مورد بررسی قرار داده بود. محققان که توسط مایکل بوشمن هدایت می‌شدند، یافیتند که مصرف ۱۶ لیتر آب، باعث افزایش ۳۰ درصدی سوخت و ساز خواهد شد.

نوشیدنی‌های دیگر

آب خالص، مفیدترین مایع برای نوشیدن است. نوشیدنی‌های شیرین، دارای کالری تهی یا پوچ هستند، که باعث خواهد شد بدن شما برای جذب آبی که نیاز دارد به تکاپوی بیهوده بیفیتد. نوشیدنی‌های کافئین دار هم بخاطر تاثیر ادرار آورشان، حتی ممکن است مخرب‌تر باشند، چرا که بجای جذب آب می‌تواند باعث دفع آن شود.

توصیه

بحث و گفیتگو در مورد اینکه دقیقا چقدر باید آب بنوشید، هنوز ادامه دارد. شما می‌توانید با توجه به حقایقی وجود دارد، خودتان قضاوت کنید. در روز حدود ۲ فنجان آب به صورت بخار آب از طریق تنفس، از بدنمان خارج می‌شود. تعریق روزانه هم باعث می‌شود تا حدود ۲ فنجان دیگر آب از دست بدهیم. روده‌ها و کلیه‌ها نیز برای کارکرد عادی‌شان، حدود ۶ فنجان آب در روز مصرف می‌کنند. تا اینجا مجموعا ۱۰ فنجان شد!

حالا اگر ورزش روزانه هم انجام می‌دهید، باید به آن مقدار بیفزایید تا حداقل آب مورد نیاز برای کار روزانه‌ی بدنتان فراهم شود. در نهایت برای تاثیر کاهش وزن مصرف آب، به مقدار مورد نیاز بدنتان، کمی دیگر هم اضافه کنید.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “نقش آب در کاهش وزن

  1. داریوش گفت:

    عالی و مفید. اگه میشه یه کتاب معرفی کنید که تمام حرکات بدنسازی رو داشته باشه.مــــــــــــــــــــــــمنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *