مکمل ها

نیاز بدنسازان به مکمل ZMA و تاثیر آن در بدن

شاید بتوان از تستوسترون به عنوان شگفیت انگیزترین عنصر در بدن انسان نام برد. این هورمون سبب اکثر رویدادهای تاریخی شده مثلاً چرا افراد در خیابان یک دفعه شروع به دعوا و مشاجره می کنند و یا در مسابقات شروع می کنند به پرتاب صندلی به سمت یکدیگر، رانندگی با سرعت، غُر غُر و یا تصاحب هر چیزی که دست یافیتنی است.

بله همه اینها به دلیل ترشح تستوسترون می باشد. ما به عنوان یک بدنساز معمولاً به خاصیت آنابولیک (افزایش حجم عضلات) این عنصر توجه داریم. زیرا بدون این عنصر تمام زحماتی که در باشگاه صرف می شود بی فایده خواهد بود و تمام تمرینات پوچ و عبث خواهد شد. اگر ساعت ها وقت صرف تمرین کنید و هر وزنه ای که دستتان رسید را پرس کنید. بدون این هورمون انتظار هیچ را می بایست داشته باشید.

عکس این موضوع هم کاملاً صادق می باشد. هر چه قدر بدن تستوسترون بیشتری ترشح کند به همان نسبت سرعت افزایش حجم ارتقاء می یابد وقتی که به اندازه کافی این هورمون در بدن ترشح نشود مطمئناً نتیجه به دست آمده هم تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفیت. بدون شک نتیجه ناکافی به دست خواهد آد. با دانستن این مورد یک بدنساز خواه مرد باشد و یا زن می بایست تمام سعی خود را بر روی این کته معطوف کند که چطور سطح ترشح تستوسترون را در حد بالا نگه دارد. زیرا بدین ترتیب هم بدنی، ماهیچه ای تر خواهیم داشت و هم به هدفمان که یک بدن تفکیک شده و تراشیده است نزدیکتر خواهیم شد.
بهینه کردن سطح تستوسترون

این یک وقعیت محرز می باشد. اگر فرد در یکی از موارد کمبود داشته باشد (یعنی پروتئین دریافیتی، ویتامین دریافیتی، موادمعدنی، خواب) مطمئناً در درازمدت دچار مشکل خواهد شد که آن می تواند ترشح هورمون رشد باشد و یا کاهش ترشح هورمون تستوسترون. در این خصوص دو عنصر معدنی وجود دارد که ارتباط مستقیمی با موارد فوق دارد. در این مبحث خواص این دو عنصر را شرح خواهیم داد. این دو ماده معدنی تأثیر به سزائی در این که بتوانیم از تمرینات نتیجه مطلوب که همانا افزایش حجم هست را دارند.
روی (Zine)

اگر در این عنصر دچار کمبود هستید به طور حتم تمام زحمتتان بیهوده خواهد بود. کمبود این ماده معدنی در بدن مساوی است یا کاهش قدرت و استقامت عضلات.

وظیفه اصلی روی افزایش قدرت ترمیم بافیت ها و بهبود آنها و رشد سلول های عضلانی می باشد و همانطور که قبلاً هم عنوان شده این ماده معدنی کمک می کند به بهینه تر شدن ترشح هورمون (IGF ۱) ، هورمون رشد و از همه مهمتر هورمون تستوسترون. ضمن اینکه آنزیم هائی که باعث جلوگیری از افزایش اسید لاکتیک (خستگی عضله) می شوند نیز به این ماده معدنی نیازمند می باشند. پس این دقیقاً ماده ای است که اصلاً نباید در آن کمبودی مشاهده شود؟ این طور نیست.
منیزیم (magnesium)

کمبود در این عنصر باعث می شود که سطح اکسیژن رسانی به بافیت های عضلانی کاهش یابد. منیزیم باعث افزایش قدرت و استقامت عضلات می شود. آن چیزی که در مورد منیزیم از همه مهمتر است و ثابت شده نیز می باشد افزایش قدرت استراحت می باشد. یعنی بدن خیلی راحت تر در حالت استراحت و relex قرار می گیرد. ضمن اینکه منیزیم باعث فعال شدن آنزیم های ضروری برای متابولیزه کردن کربوهیدرات و آمینواسید نیز می شود. این ماده هم یک عنصری است که نباید در آن کمبودی مشاهده شود.
واقعیت

مطالعاتی که در این خصوص انجام گرفیته نشان داده که حدود ۷۰% رژیم های غذائی از لحاظ وجود روی و منیزیم از مقدار نیاز مورد نیاز روزانه کمتر بوده است. در این رابطه روی حدوداً ۳۹% کمتر و منیزیم ۶۵% کمر از نیاز روزانه می باشد.

این مطالعات بر روی افراد معمولی انجام گرفیته است همانطور که می دانید این گروه از افراد از لحاظ فعالیت بدنی در سطح متوسط و پائین هستند و همانند افراد ورزشکار نیستند که از لحاظ بدنی در سطح بالائی قرار دارند و به همین خاطر در مطالعاتی که بر روی افراد ورزشکار صورت گرفیت مشخص شد که این افراد از لحاظ کمبود این عناصر به طریقی بیشتر از افراد معمولی تحت خطر هستند. برای مثال وقتی یک دونده را مورد آزمایش قرار دادند متوجه شدند که این فرد در روزی که به تمرین می پردازد ۵۰% روی بیشتری را در قیاس با روزی که تمرین نمی کند از دست می دهد در ضمن در یک آزمایش دیگر که به آن Biochemical می گویند و به روی ۶۶ مرد صورت گرفیت مشخص شد که سطح روی و موادمعدنی دیگر به دلیل افزایش استرس، که این استرس خواه فیزیکی بوده باشد و خواه روانی باعث کاهش ۳۳ درصدی این عناصر شد.
راه حل

فکر می کنم یک راه حل ساده استفاده از دو عنصر باشد (به صورت مکمل). البته در این خصوص چند قاعده وجود دارد که در ذیل توضیح داده شده است.

۱) این موادمعدنی را ۳۰ دقیقه قبل از این که داخل رختخواب بروید، میمل کنید و البته با شکم خالی یعنی حتماً می بایست حداقل یک تا دو ساعت قبل از خواب غذا خورده باشید و بعد ازآن دیگر چیزی میل نکرده باشید.

دلیل اینکه چرا می بایست ۳۰ دقیقه قبل از خواب این عناصر وارد بدن شوند، این است که به روی خاصیت ترمیم و بهبود بافیت ها این روند به رشد عضلات را دارد و رد هنگام خواب به حداکثر می رسد بیشترین مقدار ترشح هورمون رشد به صورت طبیعی در مرحله سوم و چهارم خواب می باشد (تقریباً یک ساعت نیم بعد از به خواب رفیتن) روی، انسولین، تستوسترون و منیزیم باعث تشدید ترشح هورمون رشد می شوند پس دقیقاً این همان زمانی است که به این عناصر نیازمند هستید.

۲) دُز مصرفی این دو عنصر می بایست در این حد باشد منیزیم ۴۵۰mg میلی گرم روی ۳۰mg میلی گرم.

۳) هرگز از ماده ای که دارای کلسیم است با این دو عنصر ZMA به طور همزمان استفاده نکنید. زیرا کلسیم شدیداً از تجزیه شدن این مواد جلوگیری می کند.
مطالعات

البته مطالعات کمی در خصوص اینکه استفاده از مکمل ZMA باعث افزایش سطح تستوسترون و هورمون رشد شده باشد صورت گرفیته است ولی در ذیل جواب یکی از مطالعات برایتان آورده شده است.

۱) افزایش قدرت و استقامت عضلات

۲) کاهش گرفیتگی و کوفیتگی عضله

۳) بازیابی و بهبود سریع تر بعد از صدمه دیدگی

۴) افزایش قدرت هوشیاری و تمرکز

۵) کاهش تجمع آب زیر پوست

۶) خواب عمیق تر و راحت تر

نتیجه گیری

تنها یک راه برای گرفیتن نتیجه از انجام تمرینات وجود دارد و آن هم به کار بستن توان دو برابر در طول تمرین می باشد. به همین دلیل و برای بالا بردن قدرت بازیافیت می بایست به بخش غذائی و موادمعدنی توجه بیشتری مبذول داشت. در این مبحث تنها به و مورد از این مواد اشاره شد و همانطور که مشاهده کردید بی توجهی در بافیت این دو عنصر چه پیامدهائی را در پی داشت. هر ورزشکاری که با جدیت به تمرین می پردازد می بایست در این خصوص توجه کامل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *