اخبار روز پرورش اندام

پیشنهاد بیت الله عباسپور برای بهبود کیفیت مسابقات

http://upload.tehran98.com/img1/mvpd85fsbsvhy01f1kk.jpg

به گزارش تک اندام به نقل از بشیر در مسابقات ساری بیش از 400 نفر در رقابت ها شرکت کردند و ورزشکاران بعد از صرف هزینه های گزاف و مشقات رژیم غذایی و تمرین که چندین ماه طول میکشد و سرانجام روی صحنه رقابت ها قرار گرفیتند.
در این میان بدا به حال که بدشانسی بیاورند و در مسابقات شلوغ شرکت کند چرا که متاسفانه مسئولین برگزاری مسابقات در تمام این سال ها از یک الگو استفاده می کنند و آن این نیست که مسابقه در 2 روز میبایست تمام شود و هیچ فرقی نمیکند که تعداد 200 نفر باشند یا 400 نفر.
اصولا اگر برنبرنامه زمانی برای داوری را ثابت ( بدین صورت که برای تعداد مشخصی از ورزشکاران برای اینکه مورد قضاوت داوران قرار گیرند زمانی مشخص در نظر گرفیته می شود) در نظر بگیریم طبیعی است که هرچه تعداد شرکت کنندگان بیشتری صرف داوری و برگزاری مسابقات شود.
اما در عمل میبینیم که در این چند سال مسابقات اخیر چیزی تغییر نمی کند مدت زمان داوری مسابقات است. حال اینکه خیلی از مسئولین داوری در گذشته برگزاری یا به اصطلاح خودشان جمع کردن مسابقات در زمان کوتاه را به نوعی عملکردی مثبت برای خودشان می دانستند.


اما دست آخر این ورزشکاران هستند که با کلی هزینه و تحمل و مشقات فراوان همچنان آتش رقابت در آنها باقی می ماند و فرصتی پیدا نمی کنند که دیده شوند.
بیت الله عباسپور قهرمان حرفه ای جهان که در مسابقات زیادی شرکت کرده اس در همین زمینه مطلبی به نشریه بشیر ارسال کرده که در ادامه میخوانید:
با عرض احترام به حضور داوران عزیز که با تمام ناملایماتی که در حق ایشان انجام میگیرد باز هم در این لباس مقدس به جامعه ورزش کشورمان خدمت می کنند. قصد من از نوشتن این مطلب توهین ، بی حرمتی و یا کاستن از ارزش کار هیچ شخصی نیست بلکه هدفم ارائه راهکاری مناسب جهت بهتر برگزار کردن مسابقات پرورش اندام است.
انتقاد من به عنوان یک دلسوز این است که امروز دغدغه همه ورزشکاران و قهرمانان نحوه داری است آنها می خواهند که داوری به بهترین شکل و با کمترین ضریب خطا انجام شود.
به نظر من بالا بودن خطا در داوری باعث می شود که تماشاگران روی این مسئله متمرکز شوند که داوران ما یا حق خوری یا اشتباه داری می کنند. این در حالی است که مسئولین را حل برطرف کردن این مشکل را در تغییر کادر داوری و یا برگزاری کلاس می دانند.
اما تجربه نشان داده که این موارد کافی نیستند و نتوانستند این انتقادها را پاسخ گو باشد.
به نظر من مشکل اصلی نحوه برگزاری مسابقات است. متاسفانه زمان داوری به خصوص داوری اوزان شلوغ بسیار اندک است مثلا در یک دسته وزنی که بیش از 30 نفر روی سکو هستند داوران ما زمانی کمتر از 30 دقیقه در نظر می گیرند و این باعث می شود خیلی از ورزشکاران فرصت رقابت پیدا نکنند و در نهایت با دلخوری صحنه را ترک کنند . به نظر من تغییر در نحوه داوری می تواند با کمترین آسیب به سیستم برگزاری بیشترین بازدهی را داشته باشد.

پیشنهاد من این است که همانند مسابقات جهانی IFBB داوری کنیم.

بدین صورت که شماره نفرات در هر دسته وزنی تعیین می شود.

داوران ورزشکاران را بدین صورت که به ترتیب 5 نفر ، 5 نفر رای می دهند. بعد از آن آنها را بر اساس شماره های زوج را 5 نفر ، 5 نفر و بعد شماره های فرد را 5 نفر ، 5 نفر رقابت می دهند.

در نهایت آرای ورزشکاران توسط برنامه کامپیوتری جمع زده شده و افرادی که کمترین امتیاز منفی را دارند به ترتیب به عنوان نفرات برتر معرفی شده و رقابتی نهایی خواهند داشت.

با این روش هم سرعت در برگزاری خواهیم داشت و هم اینکه هر ورزشکاری با دیگر ورزشکاران رقابت خواهد کرد تا احتمال هرگونه خطا از بین برود. اما این نحوه داوری مستلزم این است که وقت بیشتری برای برگزاری مسابقات در نظر گرفیته شود و به طبع آن هزینه بیشتری محتمل شوند. اما در نهایت این ورزشکاران هستند که به حق واقعی خود می رسند و داوران کمتر زیر سوال می روند.

تمام این تفاقات وقتی است که مسابقات بادی کلاسیک به طور کلی جدا از مسابقات پرورش اندام برگزار کنند این یک مزیت دیگر هم دارد که تمرکز داوران تمایز بین بدنسازان و بادی کلاسیک کارها بیشتر می شود.

در انتها از آقای امید جبلی که مسئولیت کمیته داوری را بر عهده دارند خواهش می کنم مقدار زمان لازم برای برگزاری یک مسابقه را از قبل پیش بینی کنند و این زمان را از فدراسیون درخواست کنند.

نوشته های مرتبط

3 نظر در “پیشنهاد بیت الله عباسپور برای بهبود کیفیت مسابقات

  1. آریـــا گفت:

    کاملا موافقم.

  2. mojtaba nouri گفت:

    salam . ostatde aziz .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *