کاهش وزن

چربی سوزی با انتخاب صحیح مواد غذایی

چاقی نه تنها عوارض جبران ناپذیری برای سالمتی به همراه دارد . بلکه موجب کاهش اعتماد به نفس نیز می گردد . پژوهشگران علوم پزشکی می گویند برای الغر شدن لزومی به روزه های طوالنی نیست و بهترین راه تنظیم ”متابولیسم“ یا ”سوخت و ساز“ بدن است . متابولیسم به بیان ساده به معنی مقدار غذایی است که پس از خوردن در بدن می سوزد و انرژی آزاد می کند. ”سوخت و ساز“ بدن در بعضی افراد بطور ژنتیکی باالست )این افراد هر چقدر هم غذا بخورند، چاق نمی شوند( و در بعضی پایین است )این افراد با خوردن کمترین غذا چاق شده و به آسانی الغر نمی شوند( و در بعضی افراد معمولی است. البته بدون توجه به نوع متابولیسم بدن شما چند روش متفاوت و جالب و البته آسان برای افزایش سطح متابولیسم و تسریع سوخت و ساز مواد غذایی در بدن وجود دارد که در ادامه ارائه می شود :

آناناس بخورید این میوه حاوی نوعی ترکیب آنزیمی است که مستقیما روی دستگاه هاضمه تاثیر می گذارد و به جذب ریزمغذی ها کمک می کند. این ترکیب موسوم به »برومالین« اغلب برای درمان اختالالت معده ای و روده ای تجویز می شود. برومالین موجود در آناناس به سلول های غده لوزالمعده کمک می کند که می شود، الیه های چربی را اکسیده می کند. غذاهای ادویه دار ضربان قلب را باال برده و انرژی بدن را افزایش می دهند و در عین حال باعث هضم مواد غذایی می شوند که نتیجه آن سوختن کالری بیشتر است.

چای سبز بنوشید آزمایشات نشان می دهد ترکیباتی موسوم به کاتچین ها که در چای سبز یافیت می شوند می توانند متابولیسم و سوخت و ساز بدن را تقویت کرده و در نتیجه شاخص توده بدنی را که شاخص نشان دهنده چاقی و اضافه وزن است، کاهش دهد. چای سبز هم چنین به کاهش سطح کلسترول بد کمک می کند.

دوش آب سرد بگیرید شاید بسیاری از شما تاکنون از تاثیر دوش گرفیتن با آب سرد برای کاهش وزن اطالع نداشته اید. پس خوب است بدانید که با گرفیتن دوش آب سرد می توانید به راحتی چندین کیلو وزن خود را کاهش دهید. وقتی آب سرد روی بدنتان می ریزد، شروع به لرزیدن می کنید و عضالت شما منقبض می شود که حاصل این تغییرات فیزیکی افزایش سوخت و ساز بدن است. از آنجا که زیر دوش آب سرد بدن تالش می کند تا دمای طبیعی خود را تنظیم کنید و گرم بماند، سیستم دفاعی فعال می شود و در واکنش تعداد چربی سوزی با انتخاب صحیح مواد غذایی بیشتری گلبول سفید رها می کند. این تکنیک در عین حال روی سیستم لنفاوی نیز تاثیر می گذارد و مایع لنفاوی را در سراسر بدن به جریان وا می دارد. بعالوه گرفیتن دوش آب سرد برای بهبود گردش خون نیز موثر است. متخصصان می گویند ۱۰۰ بار خندیدن از ته قلب به اندازه ۱۰ دقیقه ورزش »پارو زدن ثابت« و یا ۱۵« دقیقه دوچرخه سواری ثابت« انرژی بدن را مصرف می کند.

تا می توانید از ته دل بخندید خندیدن موجب کاهش هورمون های استرس می شود و در نتیجه به سوخت و ساز بهتر مواد غذایی در بدن کمک می کند. همچنین خنده تاثیر شگفیت انگیزی در تقویت سیستم دفاعی بدن دارد.

منبع:پزشکان بدون مرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *