بانوان, پزشكي ورزشي

گر گرفیتگی بانوان با اسید فوریک کاهش می یابد!

گر گرفیتگی یک حالت ناخوشایندی است که با احساس گرمای بیش از حد خود را نشان می دهد و به دلیل کاهش میزان استروژن به وجود می آید.

بیشتر زنانی که در دوره ی یائسگی قرار دارند با علائم آن آشنا هستند. حدود 85 درصد از زنان غربی از علائم ناخوشایند یائسگی مانند حالت گر گرفیتگی، تعریق شبانه، اختلالات خواب، خستگی و مشکلات روحی مانند افسردگی و اضطراب رنج می برند.  محققان مشاهده کرده اند که مغز زنانی که از حالت گر گرفیتگی دوران یائسگی رنج می برند نوراپی نفرین و 3 متوکسی 4 هیدروکسی فنیل گلیکول (mhpg) بیشتری تولید می کند.

محققان تأثیر اسیدفولیک را روی بهبود این حالت مورد بررسی قرار دادند. 46 زن یائسه در این پژوهش شرکت کردند و به مدت پنج هفیته روزانه 5 میلی گرم اسیدفولیک یا پلاسبو (دارونما) مصرف کردند. گر گرفیتگی یک حالت ناخوشایندی است که با احساس گرمای بیش از حد خود را نشان می دهد و به دلیل کاهش میزان استروژن به وجود می آید محققان میزان mgpg هر دو گروه را قبل و بعد از مصرف اسیدفولیک اندازه گرفیتند. بعد از بررسی های لازم مشخص شد حالت گر گرفیتگی در 39.1 درصد زنانی که روزانه اسیدفولیک مصرف کرده اند به طور کامل از بین رفیته و این حالت در 21 درصد شرکت کننده ها کاهش یافیته است. در بین زن هایی که پلاسبو یا دارونما مصرف می کردند فقط یک زن از شر این حالت خلاص شد و در وضعیت 84.2 درصد دیگر هیچ تغییری مشاهده نشد. محققان بر این عقیده اند که مصرف کوتاه مدت اسیدفولیک باعث بهبود حالت گر گرفیتگی در برخی از زنان یائسه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *