گلوتامین ها, مقالات ورزشی

گلوتامین و نقش آن در بدن

گلوتامین به عنوان یک مکمل سالم برای آنهایی که درگیر فعالیت های فیزیکی هستند نظیر بدنسازان و وزنه برداران بسیار مفید میباشد و این امر کاملا مشخص است.

چیزی که افراد بسیاری از آن آگاه نیستند این است که گلوتامین منابع سودمند بیشماری را مهیا میکند. این مسئله تنها دلیلی است که موجب شده افسانه ها و حقای بی شماری در مورد این اسید آمینه بر زبان ها باشد.

همه ما می دانیم که اسید آمینه های نیمه ضروری بلوک های سازنده بدن هستند. گلوتامین که بیشتر شناخته شده است . بدین معنا که بدن قادر است به تولید گلوتامین مورد نیاز خود بپردازد. به هر حال بعضی اوقات وضعیت هایی نیز وجود دارد که بدن قادر به تولید گلوتامین کافی یا بیشتر نیست. اینجاست که مصرف مکمل میتواند سودمند و موثر باشد.

منبع انرژی

گلوتامین به عنوان یک منبع انرژی به سلول های بدن خدمت میکند آن درگیر فرآیندهای متابولیک در مقایسه با اسید امینه های دیگر است. متخصصین عقیده دارند که گلوتامین قادر به عبور از چیزی است که به عنوان مرز محافظ مغز شناخته شده است. آنها این اسید آمینه را سوخت مغز می نامند.  این اسید آمینه همچنین به بدن کمک می کند تا به ریکاوری حود پس از مبارزه با آمونیاک بپردازد. مطالعات نشان داده که حضور گلوتامین به جهت عملکرد طبیعی مغز ضروری است.

گلوتامین یک نقش مهم را در کنترل و حفظ تعادل اسید آمینه در بدن انسان بازی میکند آن هم درست زمانی که بدن تحت استرس جدی است. این اسید آمینه به وسیله سلول های سفید خون مورد استفاده واقع  می شود تا که به عملکرد سیستم ایمنی طبیعی کمک کند.

نیتروژن به جهت حفط تعادل در بدن ضروری است اما وجود نیتروژن اضافی در بدن خطرناک است. گلوتامین مسئول کنترل میزان نیتروژن در بدن است.

گلوتامین سپری در برابر ضایعات مسموم در بدن نظیر آمونیاک است. این اسید آمینه به رفع و دفع این سموم به خارج شدن از بدن کمک میکند. ساختار DNA وابسته به حجم های کافی ار این اسید آمینه است.

وقتی بدن در رابطه با یک بیماری تحت فشار است به تجزیه و تحلیل عضلات خود تولید به منظور تولید حجم های بیشتری گلوتامین میپردازد.

در کنار منافع نزد افراد معمولی شناخته شده نیستند و بیشتر به وسیله دکترها و پزشکان به جهت مصارف بیمارستانی مورد استفاده واقع می شوند. از منافع بیشمار گلوتامین به نقش آن در سیستم گوارش اشاره کرد ، همچنین گلوتامین به توسعه سیستم ایمنی و عملکردهای آن می پردازد. این اسید آمینه همچنین نقش مهمی در مغز و سیستم عصبی دارد.

منافع گلوتامین در بیماری ها

– از گلوتامین در زمان قبل و بعا از جراحی های عمده ، جراحت های جدی ، سوختگی ها ، شیمی درمانی و بیماری هایی استفاده میشود که منجر به نابودی مقادیر زیادی حجم عضلانی می شوند.

– مریض هایی که گلوتامین دریافیت می کنند با خطر ریسک کمتری در زمینه ابتلاء به عفونت مواجه می شوند. این بیماران همچنین در مقایسه با بیمارانی که گلوتاین دریافیت نکرده اند زودتر مرخص میشوند.

گلوتامین به حفظ کبد در طی مرحله شیمی درمانی مسمومیت با استامینوفن و جراحت های جدی کمک می کند.

– منافع گلوتامین منجر به بهبودو توسعه توانایی داروهای معین در زمینه نابودی تومورهای سرطانی و رشد آنها می شود.

بهبود عملکرد سیستم گوارش

– گفیته میشود گلوتامین وقتی به عنوان یک داروی ضد طخم معده استفاده می شود بسیار موثر است.

مخاط های گوارشی آشکارا وابسته به این اسید آمینه هستند.

– هضم طبیعی و عملکردهای متابولیک روده ها همچنین وابسته به سطوح کافی گلوتامین هستند.

– این اسید آمینه همچنین یک نقش مهم را در جلوگیری از فقدان الکترولیت ها بازی می کند.

گلوتامین به بدن به واسطه کنترل تعادل PH  و حذف اسید های مغز سود می رساند.

بهبود عملکردهای سیستم ایمنی

– از آنجا که سیستم ایمنی بدن به طور کامل وابسته به گلوتامین است ، بدن باید به تولید سطوح کافی این اسید آمینه بپردازد. خوردن مکمل گلوتامین منجر به توسعه و بهبود عملکرد صحیح سیستم ایمنی می شود.

– مطالعات بی شماری نشان داده اند که منافع گلوتامین منجر به توسعه و بهبود فعالیت های سیستم ایمنی است.

I , A  یک آنتی بادی ضروری است که به وسیله سلول های بتا تولید  می شود. این نوع از فعالیت ایمنی دارای توانایی حذف همه پاتوژن های شناخته شده هاضمه است . به هر حال این وابسته به حجم های کافی گلوتامین است.

گلوتامین مهم ترین نوع اسید آمینه است که به وسیله مغز استفاده می شود از این رو عاملی بر حضور دو انتقال دهنده عصبی برجسته است . وقتی کمبود این اسید آمینه رخ می دهد خوردن مکمل گلوتامین به مهیاسازی گلوتامین ضروری می پردازد که مغز به جهت عملکرد مناسب خود به آن نیاز دارد.

نوشته های مرتبط

6 نظر در “گلوتامین و نقش آن در بدن

 1. mostafa hooper گفت:

  عالیه مصطفی جان.منم تازه از آدرس جدید باخبر شدم! خداقوت سایت مثل قبل تواناییش عالیه.فقط لطفا کلیپ هارو بیشتر و در همین حجم (mp4) بزار.کلیپایی مثل رضا رضایی تو مسابقات wff که ترکونده ویا مسابقات جدید دیگه مثل آرنولد کلاسیک و یا المپیا 2012 بزار.

  1. mostafa گفت:

   خیلی خوش اومدی ممنون از لطفیت . چشم کلیپ هارو پیدا میکنم میزارم

 2. سعید گفت:

  سلام
  با تشکر از مطلب خوبتون

  یه سوال دارم اینکه آیا گلوتامین fire-max برند خوبی هست و قیمتش الان تو بازار چنده؟

 3. جواد سجادیان گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون اگه میشه درمورد زمان مصرف و مقدار مصرف هم توضیح بدید.

  1. mostafa گفت:

   چون برای ریکاوری بهتر و پایین آوردن آسیب دیدگی و تا حدودی هم کمک به عضله ستزی میکنه بهتره بعد تمرین و یک وعده هم زمان استراحت میل بشه قبل خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *