درمان بیماری, مقالات ورزشی

Gynecomastia بزرگ شدن سینه آقایان

تک اندام : عارضه بزرگ شدن سینه آقایان Gynecomastia زمانی که بافیت سینه زنانه در آقایان ظاهر می شود از اصطلاح پزشکی بزرگ شدن سینه استفاده می کنیم این عارضه زمانی اتفاق می افیتد که مقدار زیادی استروژن در بدن مردان ورزشکار تجمع کند .

بویژه این مطلب در مورد آندروژن های آروماتیزی قوی مثل تستسترون و دیانابول صدق می کند استروژن های اضافی روی گیرنده های سینه اثر کرده و انگیزه ای جهت رشد بافیت سینه ایجاد می کنند . اگر این مشکل بررسی نشود و به حال خودرها شود این امکان وجود دارد که بافیت ناحیه زیر نوک سینه بطور آشکار و ناخوشایندی رشد کند که در بسیاری موارد ظاهر بسیار زنانه را در آقایان ایجاد می کند .
عده ای معتقدند برای مبارزه با این عارضه جانبی بهتر است از داروی تثبیت کننده استروژن بهره بگیرند
داروهای تثبیت کننده استروژن به دو دسته تقسیم می شود که عبارند از :
۱- آنتاگونیست استروژن مثل کلوماید یا نولوادکس که از اتصال استروژن به سینه و سایر بافیت ها جلوگیری می کند .
۲- بازدارنده آروماتاز مثل پروویرون سیتادرن یا آریمیدکس که از فعالیت آنزیم مسوول تبدیل آندروژن به استروژن جلوگیری می کند اگر چه آریمیدکس موثر ترین گزینه است اما خرید آن بسیار گران تر از سایر داروها می باشد .
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که عده زیادی معتقدند اگر ورزشکار طی دوره مصرف دارو با مسئله افزایش استروژن مواجه شود حتما با افزایش بیشتر و چشمگیر تر حجم عضلات هم مواجه می شود
به همین دلیل ورزشکاران تصور می کنند فقط زمانی باید از وجود انتی استروژن ها کمک بگیرند که لازم است از پیشرفیت بزرگ کردن سینه جلوگیری کنند زمانی که استروئید آرماتیزی مصرف می کنید بسیار خوب است که یک آنتی استروزن در منزل داشته باشید در این صورت زمانی که مشکلی ایجاد می شود به راحتی می توانید از وجود آنتی استروژن بهره بگیرید یکی از اولین علایمی که دال بر وجود عارضه بزرگ شدن سینه است , پف یا تورم ناحیه زیر نوک سینه است که باعث ایجاد درد در این ناحیه می شود در صورتی که با این درد مواجه شدید حتما باید از نوعی آنتی استروژن استفاده کنید اگر این تورم پیشرفیت کند و به توده های کوچک گلوله ای شکل تبدیل شود فورا درصدد درمان درمان برآیید .
اگر در این مرحله استروئید درمانی را قطع کرده و از داروهای کمکی استفاده نکنید آنچه عایدتان می شود چیزی جز رشد بد شکل بافیت سینه نیست و فقط از راع عمل جراحی می توان این عارضه را درمان کرد.
نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که ظاهرا پروژسترون انگیزه لازم را ایجاد می کند تا استروژن روی رشد بافیت سینه اثر بگذارد این دو هورمون به شدت با هم همکاری می کنند بطوری که عارضه بزرگ شدن سینه حتی بدون کمک پروژسترون هم ظاهر می شود و این مسئله در حالی اتفاق می افیتد که بدن اصلا نیازی به وجود استرژن اضافی ندارد البته همانطور که می دانید بسیاری از استروئید های آنابولیک و بویژه مشتقات ناندرلون تغییرات هورمونی شدیدی را در بدن ایجاد می کنند.سایت ادکوان. اما آنچه گفیته شد دلیل بر این نیست که ساکت نشسته و احساس کاذب سلامتی را در خود تقویت کنید حتی در بعضی موارد دارویی مثل دکا که مولد خفیف استروژن بشمار می رود موجب ایجاد حالت زنانه می شود در صورتی که نسبت به این عارضه جانبی حساسیت داشته باشید حتما از وجود یک داروی آنتی استروژن استفاده کنید .

2 نظر در “Gynecomastia بزرگ شدن سینه آقایان

 1. حمید گفت:

  با سلام
  من ۲۹ سالمه و ۳ ماه ورزش میکنم
  می خوام هفیته ایی ۱ دونه تستسترون تزریق کنم
  آیا لازم هست که همزمان تاموکسیفن مصرف کنم؟
  یا بعد از اینکه دوره تزریق تموم شد مصرف تاموکسیفن رو شروع کنم؟
  ممنون

 2. مرتضی جوکار گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید…….می خواستم بدونم من قد و وزنم خوبه ……اما تناسب اندام..خوبی ندارم …… با همون برنامه ای که تو سایتتون زدید میشه کاری انجام داد ……میخواهم شکمم را تیکه کنم……چربی سوز بهتر است یا آمینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *